Sözleşmeli Personellerin Tavan Ücreti Açıklandı
Haber Detayı
10 Temmuz 2020 - Cuma 09:22 Bu haber 66508 kez okundu
 
Sözleşmeli Personellerin Tavan Ücreti Açıklandı
Hazine ve Maliye Bakanlığı, Mahalli İdarelerde çalışan sözleşmeli personellerin tavan ücretlerini açıkladı.
EKONOMİ Haberi
Sözleşmeli Personellerin Tavan Ücreti Açıklandı

Hazine ve Maliye Bakanlığı, Mahalli İdarelerde çalışan sözleşmeli personellerin 1 Temmuz itibariyle geçerli olacak asgari geçim indirimi tutarı uygulanmaksızın belirlenen katsayı rakamları dikkate alınarak unvanlar itibarıyla hesaplanan aylık tavan ücretlerini açıkladı.

 

HAZİRAN AYINDAKİ SÖZLEŞME ÜCRETİ 5,75 ORANINDA ARTACAK

 

Belediyeler ve İl Özel İdareleri ile Mahalli İdare Birliklerinin Meclisleri veya Büyükşehir Belediyeleri bağlı kuruluşlarının yönetim kurulları, anılan madde çerçevesinde 1 Temmuz'dan sonra sözleşmeli personel olarak ilk defa istihdam etmeye başlayacakları kişiler için belirlenen ücret tavanlarını aşmamak kaydıyla net ücret tespitine yetkili kılındı. Tam veya kısmi zamanlı istihdam edilen sözleşmeli personelin 1 Temmuz'dan sonraki net aylık sözleşme ücretlerinin hesabında ise görev yaptıkları unvanda devlet memuru olarak çalışanların aylıklarında bu yılın ikinci altı ayı için gerçekleşen aylık artış oranı dikkate alınacak. Bu durumdaki sözleşmeli personele, 1 Temmuz'dan geçerli olmak üzere, haziran ayındaki sözleşme ücretinin yüzde 5,75 artırılmasıyla bulunacak tutar üzerinden net aylık sözleşme ücreti ödenecek.

 

MECLİS VE YÖNETİM KURULLARININ BELİRLEYECEĞİ TAVAN VE TABAN ÜCRETLER

 

5393 sayılı kanun çerçevesinde çalıştırılacak tam zamanlı sözleşmeli personelin unvan bazında ücret tavanları 3 bin 306 lira ile 6 bin 298 lira arasında, kısmi zamanlı sözleşmeli personel net ücret tavanı 2 bin 43 lira ile 2 bin 210 lira arasında, 657 sayılı kanuna göre net aylık ücret tutarı da 2 bin 645 lira ile 5 bin 38 lira arasında tespit edildi.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Sözleşmeli personellerin tavan ücreti, mahalli idarelerdeki sözleşmeli personel, belediye sözleşmeli personel, 5393 sayılı belediyeler kanunu, belediyeler
Yorumlar
Haber Yazılımı