Haber Detayı
04 Mayıs 2020 - Pazartesi 19:59 Bu haber 9791 kez okundu
 
Tarım Bakanı Pakdemirli'den Sulama Projesi Açıklaması
Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, DSİ ve TOKİ arasında yapılan dev işbirliği protokolü hakkında bilgilendirme yaptı.
EKONOMİ Haberi
Tarım Bakanı Pakdemirli'den Sulama Projesi Açıklaması

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, DSİ Genel Müdürlüğü ile TOKİ Başkanlığı arasında sulama tesislerinin yapımı konusunda bir protokol imzalandığını belirterek, bu kapsamda 3 milyon 200 bin dekar civarında araziyi sulayacak projelerle çiftçilerin yanında olmaya devam edeceklerini söyledi.

 

PROJENİN TAMAMLANMASIYLA 300 BİN KİŞİYE İŞ İMKANI SAĞLANACAK

 

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, ''İmzalanan protokol çerçevesinde değişik illerde 25 adet sulama projesi hayata geçirilecek. Bu kapsamda, 3 milyon 200 bin dekar civarında araziyi sulayacak projeler ile çiftçimizin yanında olacağız. Söz konusu projelerin tamamlanması ile 300 bin kişiye istihdam sağlanması ve ülke ekonomisine yıllık 2,5 milyar TL katkı sağlamayı hedefliyoruz. Sulamaya yapılan yatırımlar ile suya hasret toprakları suyla buluşturuyoruz. Protokol ile yapılacak tesislerin toplam maliyeti 8,5 milyar lirayı buldu. Ülkemizin 85 milyon dekar olan ekonomik sulanabilir arazisinin yüzde 78'inin yani 66,5 milyon dekarı sulamaya açıldı. Sulamaya açılan 66,5 milyon dekar arazide uygun ziraat usulleri ve ürün deseniyle tarım yapılması durumunda takriben yıllık 49,5 milyar TL zirai gelir artışı sağlanması mümkün"  dedi.

 

SULAMA TESİSLERİNDE TASARRUFU EN YÜKSEK YAĞMURLAMA SİSTEMİ

 

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, ''Türkiye'de suyun dörtte üçü sulamada kullanılıyor. Bu yüzden sulama tesislerini inşa ederken en modern ve tasarrufu en yüksek yağmurlama ve damlama sistemleri tercih ediyoruz. Protokol kapsamında inşa edilecek tesislerde de bu sistemler uygulanacak. Kapalı sistem basınçlı borulu sulamaya geçilmesi ile iletim kayıpları minimum seviye indirilmekte ve tarla içi sulama sistemleri ile önemli ölçüde su tasarrufu sağlanarak çiftlik randımanı maksimum seviyeye yükseltilmektedir. Böylelikle, yağmurlama sulamalarda 35 damla sulamalarda ise 65 oranında su tasarrufu sağlanmaktadır." dedi. 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Tarım, Bakanı, Pakdemirli'den, Sulama, Projesi, Açıklaması,
Yorumlar
Haber Yazılımı