Haber Detayı
18 Haziran 2020 - Perşembe 16:29 Bu haber 4977 kez okundu
 
Hafta Sonu Sokağa Çıkma Yasağının Ayrıntıları
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, hafta sonu uygulanacak sokağa çıkma yasağıyla ilgili açıklamalarda bulundu.
GÜNDEM Haberi
Hafta Sonu Sokağa Çıkma Yasağının Ayrıntıları

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, hafta sonu uygulanacak sokağa çıkma yasağıyla ilgili sosyal medyadan yaptığı açıklamada, LGS ve YKS’nin yapılacağı günlerde günün öğrencilere ayırılabilmesi için sınav başlangıç ve bitiş saatlerinde sınırlı sokağa çıkma yasağı uygulanacağını söyledi.

 

SINAV GÜNÜNÜ GENÇLERE AYIRMAK İSTEDİK

 

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sokağa çıkma yasağı ile ilgili yaptığı açıklamada, ''LGS ve YKS GÜNLERİNDE sağlanması gereken şartlar konusunda Bilim Kurulumuz tavsiye kararı aldı. Sınava gidiş ve dönüş saatlerinde dışarıda yoğunluk olmaması, GÜNÜN GENÇLERE AYRILMASI için Sayın  Cumhurbaşkanımız sınırlı bir sokağa çıkma yasağı yönünde talimat verdiler.'' dedi.

 

ÖĞRENCİLERİN SINAV SAATLERİ 

 

20.06.2020 Cumartesi günü 09:30 ile 12:50 arasında LGS sınavı

 

27.06.2020  Cumartesi günü saat 10:15 ile 13:00 arasında YKS TYT sınavı 

 

28.06.2020 Pazar günü saat 10:15 ile 13:15 arasında YKS AYT sınavı

 

28.06.2020 Pazar günü saat 15:45 ile 17:45 arasında YKS YDT sınavı

 

İÇİŞLERİ BAKANLIĞI GENELGESİ

 

İçişleri Bakanlığı, 81 il valiliğine “LGS ve YKS Tedbirleri” konulu genelge gönderdi. 20 Haziran 2020 Cumartesi günü yapılacak olan Liselere Geçiş Sınavı (LGS) günü saat 09.00 ile 15.00 saatleri arasında istisnalar hariç olmak üzere 81 ilde vatandaşların sokağa çıkmaları kısıtlanacak.

 

27 Haziran Cumartesi ve 28 Haziran 2020 Pazar günü yapılacak olan Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) öncesi ve sonrasında oluşabilecek yoğunluğu ve bulaşma riskini azaltmak, sınavın sorunsuz bir şekilde yapılmasını temin etmek amacıyla; cumartesi günü saat 09.30 ile 15.00 arasında ve Pazar günü 09.30 ile 18.30 saatleri arasında istisnalar hariç olmak üzere 81 ilde sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak.

 

Gerek LGS gerekse YKS sınavlarına girecek adayların sınav binasına ulaşımlarının toplu taşıma ile sağlanması halinde kendilerinin yanı sıra bir yakını, özel araçlarla gelinmesi halinde ise araç sürücüsü ile birlikte bir yakını sokağa çıkma kısıtlamasına tabi olmayacak.

 

LGS ve YKS sınavlarının yapılacağı günlerde başta sınava girecek adaylar ve yakınları ile sınav görevlilerinin (otobüs, minibüs, dolmuş, taksi vs.) gibi şehir içi toplu ulaşımlarında herhangi bir aksama olmaması için Belediyelerce gerekli tedbirler alınacak ve ihtiyaca göre sefer sayıları artırılacak.

 

Şehirlerarası toplu ulaşım araçlarından (uçak, otobüs, tren, vapur, feribot vs.) biletleme yapmış olanlar sokağa çıkma kısıtlamasına tabi olmayacak.

 

Sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak gün ve saatlerde; ekmek üretiminin yapıldığı fırın ve/veya unlu mamul ruhsatlı iş yerleri ile bu iş yerlerinin sadece ekmek satan bayileri, market, bakkal, manav, kasap, kuruyemişçi ile tatlı üretiminin yapıldığı/satıldığı iş yerleri (vatandaşlarımız zorunlu ihtiyaçlarının karşılanması ile sınırlı olmak ve araç kullanmamak şartıyla açık bulanacak.

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Hafta sonu sokağa çıkma yasağı, öğrencilerin sınavları, LGS ve YKS sın
Yorumlar
Haber Yazılımı