Haber Detayı
09 Ocak 2021 - Cumartesi 09:50 Bu haber 1722 kez okundu
 
MHP'li Başkan Çay'dan Hayatını Kaybeden Yazara Vefa
Pozantı Belediye Başkanı Mustafa Çay, vefa örneği göstererek vefat eden Yazar Ahmet Nadir İşisağ’ın isminin yaşatılmasına karar verdi.
ADANA HABERLERİ Haberi
MHP'li Başkan Çay'dan Hayatını Kaybeden Yazara Vefa

Geçtiğimiz Kasım ayı içerisinde hayatını kaybeden Belemedik Yaşatma ve Koruma Derneği Başkanı Araştırmacı Tarihçi Yazar Ahmet Nadir İşisağ'a vefasını gösteren Pozantı Belediye Başkanı Mustafa Çay, Belediye Meclisi kararıyla yazarın ismini Belemedik Mahallesinde ikamet ettiği sokağa verdi.

 

İSİM DEĞİŞİKLİĞİ KARARI OY BİRLİĞİYLE ALINDI

 

Perşembe günü yapılan Pozantı Belediyesi’nin 2021 yılının Ocak ayı meclis toplantısında gündem dışı öneri sunan Pozantı Belediye Başkanı Mustafa Çay, Belemedik’te yaşayan, ömrünü Belemedik’e adayan ve bıraktığı vasiyet ile vefatı sonrasında Belemedik’e gömülmek isteyen Araştırmacı – Tarihçi Yazar Ahmet Nadir İşisağ’ın evinin bulunduğu sokağa yazarın adının verilmesini isteyerek oy birliği ile meclis gündemine aldırdı. Belediye Meclisi üyelerinin tamamının kararıyla, Belemedik Küme Evleri ismi, “Ahmet Nadir İşisağ Sokağı” olarak değiştirildi.

 

YAZAR İŞİSAĞ'A VEFAMIZI GÖSTERDİK

 

Pozantı Belediye Başkanı Mustafa Çay, sokak isminin değiştirilmesiyle ilgili yaptığı açıklamada, ''Pozantı Belediye Başkanı olarak, Ahmet Nadir İşisağ ağabeyime vefamı ortaya koymak ve yaptığı tarihsel katkıların bir nişanesi olarak gerçekleştirdiğimiz Ocak Ayı Pozantı Belediye Meclis Toplantısında, gündem dışı teklifim üzerine Belediye Meclisinin aldığı oy birliği kararı ile Belemedik’te evininde bulunduğu Belemedik Küme Evleri ismi, 'Ahmet Nadir İşisağ Sokağı' olarak değiştirilmiştir. Teklifime oy birliği ile katkı koyan belediye meclis üyelerime şahsım ve İşisağ ailesi adına teşekkür ediyorum.'' dedi.

 

YAZAR AHMET NADİR İŞİSAĞ KİMDİR

 

Merhum Ahmet Nadir İşisağ; 1948 yılında Adana'da doğdu. İlkokul, ortaokul ve liseyi Adana’da bitirdi. Yüksek öğrenimini Eğitim Fakültesi FKB bölümünde tamamladı. Yerelde yayınlanan Güneyde Dönüşüm Gazetesinde Yazı İşleri Müdürü olarak görev alan İşisağ, Eshab-ı Kehf Tarsus mu? Afşin mi?, Adana’da Yatırlar ve Ziyaretler, Adana’da Kaybolan Meslekler, Yıkıla Yıkıla Adana, Atatürk'ün Adanalı Günleri başlıklı araştırma dizilerinin yanı sıra Strabon ve Ramsay’da Çukurova Roma Antik Yolları, Adana, Tarih Boyunca İsimleri ve Kaynakları, Ah Adana Ah adlı yayınlanmamış araştırmaları ile bir tarih romanı ve Berlin – Bağdat Hattında Kırılma Noktası Belemedik Toros Tünelleri, Adana Taşköprü, Atlantis Değil Augustapolis, Adana Efsaneleri, Pozantı Belemedik Görsel Tarihi, Varda Köprüsü ve Nicholas Mavrogodato , Adana’nın Yüzü, Adana Tarihini Fotoğraflarla Anlatan Adam Gaston Mizrahi ve  Fotoğraflarla Pozantı – Belemedik Tarihi adlı basılmış kitapları bulunmaktadır. Bunun yanı sıra başta Adana ve çevresi olmak üzere  Türkiye’deki vilayetlere ait eski fotoğrafları barındıran geniş bir arşivi bulunmakta olup çeşitli platformlarda bu fotoğrafların analistliğini yaparak toplumu bilgilendiren, 5 dönemdir Belemedik Dernek Başkanlığını yapan yazar evli ve üç çocuk sahibiydi.

 

Resim

 

Resim

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Pozantı Belediye Başkanı, Mustafa Çay, Yazar Ahmet Nadir İşisağ, İsmi yaşatıldı, Pozantı Belediyesi, Meclis kararı, Belemedik, Pozantı, vefa örneği
Yorumlar
Haber Yazılımı