Haber Detayı
29 Mart 2021 - Pazartesi 12:18 Bu haber 4410 kez okundu
 
Türk Ocakları Genel Merkezi'nden Erşat Salihi Açıklaması
Türk Ocakları Genel Merkezi, Irak Türkmen Cephesi Genel Başkanı Erşat Salihi'nin görevinden ayrılması konusunda önemli açıklamalarda bulundu.
GÜNDEM Haberi
Türk Ocakları Genel Merkezi'nden Erşat Salihi Açıklaması

Irak Türkmen Cephesi Genel Başkanı ve Kerkük Milletvekili Erşat Salihi'nin Barzani ile görüşmeyi reddettiği için küresel güçlerin baskısıyla istifa ettirildiğinin konuşulduğu bir ortamda görev değişikliğine tepki gösteren Türk Ocakları Genel Merkezi, Erşat Salihi gibi Türkiye’den yana tavrı açık bir Türk milliyetçisinin desteklenmesinin millî bir görev olduğunu açıkladı.

 

TÜRK OCAKLARI GENEL MERKEZİ'NDEN ERŞAT SALİHİ HAKKINDA AÇIKLAMA

 

Irak Türkmen Cephesi Yürütme Kurulu’nun 28 Mart 2021, Pazar günü yaptığı olağanüstü toplantı sonucunda, Erşat Salihi başkanlıktan ayrıldı; yerine yardımcısı Hasan Turan başkanlığa getirildi. Toplantıdan sonra şu açıklama yapıldı: “Sayın Erşat Salihi, kendisini siyasi çalışmalara, siyasi güçlerle iletişim kurmaya ve Irak'ta yapılacak seçimler öncesinde ve sonrasında Türkmen haklarını elde etmek için Türkmenler adına müzakere etmeye adamıştır. Yürütme Kurulu'nun kararı ile Irak Türkmen Cephesi Başkan Yardımcısı Hasan Turan, Irak Türkmen Cephesi Başkanlığı'na getirilmiştir.” Bu değişikliğin, Irak Türklerinden gelen demokratik taleplerden kaynaklanmadığı ortadadır. Nitekim iki gün önce, bu konu hakkında haberler çıkmaya başlamış ve 27 Mart 2021 tarihinde de Erşat Salihi’nin ertesi gün başkanlıktan ayrılacağı açıklanmıştır.

 

TÜRKİYE YANLISI TÜRK MİLLİYETÇİSİ ERŞAT SALİHİ'NİN DESTEKLENMESİ MİLLİ BİR GÖREVDİR

 

Bu coğrafyada, hukuku ve varlığı âdeta yok sayılan Irak Türklerinin tamamen barışçı yollarla hak arama çabaları sonuçsuz kalmıştır. Bölgede, geçerli kurallara göre bir liderliğe ihtiyaç olduğu ortadadır. Sayın Erşat Salihi, gençliğinden beri mücadele içinde pişmiş ve lider kişiliği ile temayüz etmiş bir şahsiyettir. Son dönemde, gerek Kerkük’ün gerekse bütünüyle Türkmeneli’nin Türk kimliğini vurgulaması, Irak Türkleri arasındaki mezhep farklılıklarının üzerinde, Türklük bilincini güçlendirmeye dönük çaba sarf etmesi ile dikkat çekti. Irak’ın kuzeyinde, PKK ve destekçileri dışındaki Kürt partiler arasında denge politikası yerine “Barzaniler”in KDP’sinin desteklenmesinin yanlış olduğuna işaret eden Salihi, hem bu meselede hem de İran’ın bölgede nüfuzunu arttırmaya dönük faaliyeti karşısında Türk Devleti’nin çıkarlarını gözeten, açık bir yaklaşıma sahipti. Kısacası Erşat Salihi Bey, Irak Türklüğüne bir ufuk gösterdiği gibi, Türkiye’nin bütünlüğüne dönük uzak ve yakın tehditlere karşı da uyanık bir tavır ortaya koymuştur. Papa’nın Irak ziyaretinde, “Kuzey Irak Bölge Yönetimi”nin bastırdığı hatıra paradaki küstahlığı sergileyenlerin hedefleri ortadadır. Böyle bir siyasi ortamda, Erşat Salihi gibi Türkiye’den yana tavrı açık bir Türk milliyetçisinin desteklenmesi, millî bir görevdir.

 

YAŞASIN IRAK TÜRKLÜĞÜNÜN MÜCADELESİ

 

Büyük davalar fedakârlık ve feragat ister; Erşat Bey, bu olgunluğu göstermiştir. Temennimiz, Irak Türkmen Cephesi’nin ve bir bütün olarak Irak Türklüğünün bu tasarruftan zarar görmemesidir. Irak Türklüğünün millî kimliğini koruma mücadelesinde duruşu ile liderlik görevini başarı ile yürüten Erşat Salihi’nin karşılaştığı muamele, Türk milletinin maşerî vicdanında kabul görmeyecektir. Dün Kıbrıs’ta Rauf Denktaş’a reva görülen muamelenin sonuçlarını, zaman içerisinde gördük. Aynı şeyin Türkmeneli’nde yaşanmaması için Irak Türkmen Cephesi Başkanlığı’na getirilen Hasan Turan ve yeni yönetimin kısır çekişmelerden uzak bir tavır sergilemesi ve “rütbesi” alınsa da liderlik vasfı meydanda olan Erşat Salihi ile uyum içerisinde çalışması gereklidir. Irak Türkü kardeşlerimiz; Necdet Koçakların, Abdullah Abdurrahmanların, Adil Şeriflerin, Rıza Demircilerin ve bütün diğer şehitlerimizin ruhlarını incitmemek için birliklerini güçlendirmek zorundadır. Yaşasın Irak Türklüğünün mücadelesi!

 

Resim

 

Resim

 

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Irak Türkmen Cephesi, Genel Başkanı, Erşat Salihİ, Türk Ocakları Genel Merkezi, istifa etti, sert tepki, Kerkük Milletvekili, Türkiye, Türk Milleti, Türk Milliyetçileri
Yorumlar
Haber Yazılımı