Haber Detayı
21 Mayıs 2020 - Perşembe 01:54 Bu haber 939 kez okundu
 
MHP'li Özdemir'den Sınırlarımızla İlgili Kritik Uyarı
MHP Kayseri Milletvekili İsmail Özdemir, Türkiye'nin Güney sınırlarındaki hareketlilik konusunda uyarılarda bulundu.
MHP Haberi
MHP'li Özdemir'den Sınırlarımızla İlgili Kritik Uyarı

TBMM Dışişleri Komisyonu Üyesi ve MHP Kayseri Milletvekili İsmail Özdemir, Ortadoğu'da gösterilerin sürmesi ve iç karışıklıkların devam etmesi konusunda olayları kaşıyanların olduğunu belirterek, Güney sınırlarımızdaki hareketlilik devam ederken Suriye'nin üçe bölünmeye çalışıldığını, Türkiye'nin bu şartlarda dış politikada elde ettiği kazanımları korumaya gayret etmesi gerektiğini söyledi.

 

SURİYE'NİN ÜÇE AYRILMASI KONUSUNDA SENARYOLAR ÜRETİLDİ

 

MHP Kayseri Milletvekili İsmail Özdemir, ''Son günlerde Irak ve Suriye’de yaşanan gelişmeler, bölgemizle ilgili önümüzdeki dönemde yoğun hadiselerin yaşanacağını şimdiden işaret ediyor. ABD, Suriye’de yaşayan Kürt kardeşlerimizi PKK/PYD saflarına itme çabasında. Kirli ve hızlı bir gündem işletilmeye çalışılıyor. Rusya ise Esad’la tamam mı devamı sorusunun cevabını arıyor. Rejim içinde ayrışmalar mevcut. Suriye’de siyasi sürecin netice vermesi için BM gözetiminde önümüzdeki haftalarda masanın kurulması kesinleşmişken başka kesimlerce ülkenin üçe ayrılacağı senaryosu da dillendiriliyor.'' dedi.

 

IRAK'TA TOPLUMSAL GÖSTERİLERİN SÜRMESİ İÇİN OLAYLARI KAŞIYANLAR VAR

 

MHP Kayseri Milletvekili İsmail Özdemir, ''Irak’ta yeni hükümet kurulmasına karşın ülkedeki istikrarsızlık devam ediyor, komşumuza destek vermeyi sürdürüyoruz. IŞİD ve PKK hala Irak için en önemli tehdit. Türkmenlerin Irak yönetiminde bulunmalarıyla ilgili taleplerinin tam manasıyla karşılanmamış olması üzüntü verici. Irak’ta hala toplumsal gösterilerin sürmesine sebep olacak nedenleri kaşıyan çevreler mevcut. Bu iklimde hassas olan alanlardan bir başkası ise Doğu Akdeniz olarak öne çıkıyor. Fransa ve AB’nin GKRK ile Yunanistan’ın hukuksuz tutumunu desteklemesi kabul edilemez.'' dedi.

 

GÜNEY SINIRLARIMIZIN TAMAMINDA HAREKETLİLİK DEVAM EDECEK

 

MHP Kayseri Milletvekili İsmail Özdemir, ''İtalya’nın ülkemizle gerek D. Akdeniz gerekse Libya konusunda ilişkileri geliştirecek müşterek alanlar araması memnuniyet vericidir. Libya’da Ulusal Mutabakat Hükümeti’nin Hafter’e karşı üstünlük sağlaması, bu ülkenin istikrarının tesisinde önemli bir yol alınmasına sebep oldu. Önümüzdeki dönemde de sınırlarımızın güneyi boyunca uzanan tüm alanlardaki hareketlilik devam edeceğe benziyor. Ancak Kovid-19 salgınının getirdiği yeni koşullar dikkatlerden kaçırılmamalıdır. Zira her ülke yeni dönemdeki pozisyonunu değerlendirmeye devam ediyor.'' dedi.

 

TEHDİT VE TEHLİKELERİN ARTTIĞI BİR DÖNEMDE DIŞ POLİTİKADAKİ KAZANÇLARIMIZ KORUNMALIDIR

 

MHP Kayseri Milletvekili İsmail Özdemir, ''Tehdit ve tehlikelerin arttığı ve yeni koşulların yaşanmasının muhtemel olduğu böylesi bir dönemde Bekamız için Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile dış politikamızda elde ettiğimiz kazançlarımız korunmalıdır. Dünyanın ve bölgemizin böylesine istikrarsızlıklarla çevrili olduğu bir dönemde en büyük kazancımız Cumhur İttifakı ilkeleri ile milletimiz tarafından sahiplenilen ve tescil edilen Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’dir.'' dedi.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: MHP Kayseri Milletvekili İsmail Özdemir, İsmail Özdemir, MHP Haberleri, Libya meselesi, Suriye üçe bölünebilir, Ortadoğu hareketlilik
Yorumlar
Haber Yazılımı