Haber Detayı
14 Haziran 2020 - Pazar 12:41 Bu haber 4519 kez okundu
 
MHP'li Kaşıkçı'dan Üreticiler Adına Hükümete Çağrı
MHP Hatay Milletvekili Lütfi Kaşıkçı, üreticilerin zararlarının karşılanması ve borçlarının ertelemesi konusunda Hükümete çağrı yaptı.
MHP Haberi
MHP'li Kaşıkçı'dan Üreticiler Adına Hükümete Çağrı

MHP Hatay Milletvekili Lütfi Kaşıkçı, TBMM Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada Türkiye'nin tüm yaş meyve ve sebze ihracatında önemli bir yeri olan narenciye sektöründe bu yıl çok büyük sıkıntılar yaşandığını belirterek, üreticilerin zararlarının karşılanması ve borçlarının ertelemesi konusunda Hükümetin daha teferruatlı bir açıklama yapması gerektiğini söyledi.

 

İHRACATTA ÖNEMLİ BİR YERİ OLAN NARENCİYE ÜRETİMİNDE SIKINTI YAŞANMAKTADIR

 

MHP Hatay Milletvekili Lütfi Kaşıkçı, ''Türkiye'de 2019 yılında üretilen 4 milyon tonun üzerindeki narenciyenin yüzde 34'lük kısmı olan 1 milyon 613 bin tonu çeşitli ülkelere ihraç edilmiş olup, 2 milyar 260 milyon dolarlık ihracatta Türkiye 755 milyon dolar kazanç elde etmiştir. Tüm yaş meyve ve sebze ihracatımızın üçte birinden fazlasını narenciye karşılamaktadır. Sadece Hatay ve Mersin illerimizde yapılan narenciye ihracatı ise tüm ülkedeki narenciye  ihracatımızın üçte ikisi kadardır. Böylesine önemli bir sektör, aşırı sıcaklar nedeniyle dökülen meyveler sebebiyle yüzde 70 oranında verim kaybına uğradı. Narenciye üreticilerinin yaşadığı sıkıntı çok büyüktür.'' dedi.

 

BORÇ ERTELEMESİ VE ZARARIN KARŞILAMASI KONUSU AÇIKLIĞA KAVUŞMALIDIR

 

MHP Hatay Milletvekili Lütfi Kaşıkçı, ''MHP Milletvekili olarak narenciye sektörünün sıkıntılarını geçen hafta dile getirdik. Bugün Sayın Bakanımızın narenciye üreticilerinin problemleriyle ilgili yaptığı açıklamayı olumlu görüyoruz. Ancak eksik gördüğümüz bazı kısımlar da var. Sayın Bakanımız özellikle aşırı sıcakların TARSİM kapsamı içerisine alınmasıyla ilgili, önümüzdeki yıl, böyle bir çalışmanın olduğunu ifade etmesi olumludur. Ancak çiftçilerin bu yılki zararının karşılanmasıyla ilgili bir açıklama yapılmadı. Çiftçilerimizin diğer bir beklentisi olan Ziraat Bankasına olan borçlarının iki yıl ertelenmesi konusunda, Sayın Bakan erteleme olacağını söyledi. Ancak ne kadarlık bir zaman erteleneceğini ifade etmedi. Bu soru işaretlerinin çiftçilerimiz açısından aydınlığa kavuşmasını temenni ediyoruz.'' dedi.  
 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: MHP Hatay Milletvekili Lütfi Kaşıkçı, Üretici zararları, narenciye, hububat, tarım, ihracat, çiftçi borçları, üretici borç ertelemesi, MHP Haberleri
Yorumlar
Haber Yazılımı