Haber Detayı
18 Mayıs 2020 - Pazartesi 23:27 Bu haber 1055 kez okundu
 
MHP'li Çetinkaya'dan Ailelere Dijital Saldırı Uyarısı
MHP Genel Sekreter Yardımcısı Fatih Çetinkaya, çocuklarımızı ve gençlerimizi dijital saldırılara karşı korumamız gerektiğini söyledi.
MHP Haberi
MHP'li Çetinkaya'dan Ailelere Dijital Saldırı Uyarısı

MHP Genel Sekreter Yardımcısı Fatih Çetinkaya, Küreselleşen dünyada dijital teknolojinin tüm insanlığı kuşatan bir tehdit haline geldiğini belirterek, tüm insanlığın dijital saldırılara maruz kaldığını, internet ortamında geçirilen sürenin artışı çocuklarda intihara gençlerde ruhsal bozukluğa neden olduğunu, milli manevi kültürel değerlerimiz ve geleneklerimizi çocuklara ve gençlere aşılayarak onları dijital saldırılardan koruyabileceğimizi söyledi.

 

TÜM İNSANLIK DİJİTAL SALDIRILARA MARUZ KALDI

 

Bilgisayarlar, cep telefonları, internet, televizyon ve dijital platformlar hayatımızı kuşatmış durumda. Nerede isek, orada yanımızda. Görüntü ve sesler, göz ve kulaklarımızla sürekli iletişim halinde. Toplum bireylerinin düşünce, tavır ve eylemleri bu sanal sarmalın etkisinde bütün şiddetiyle değişiyor ve dönüşüyor. Başta kendimiz olmak üzere tüm dünya, çocuklardan gençlere ve yaşlısına, kadından erkeğe tüm insanlığın genetik kodları, özü, bu vasıtalarla saldırıya uğruyor.

 

DİJİTAL TEKNOLOJİ KÜRESELLEŞEN DÜNYANIN TEHLİKELİ SİLAHI HALİNE GELDİ

 

Araştırma sonuçlarının güncellenen verilerinde tüm dünyada alkol ve uyuşturucu bağımlılığı, cinayetler, sapkınlık ve kumar gibi bütün insanlığı tehdit eden her kötülük maalesef artış gösteriyor. Bu hastalıklı ve suç teşkil eden davranış ve eylemler, bazı reklam, dizi ve sinema filmleri ile veya internet üzerinden dijital platformlar vasıtasıyla özellikle çocuklar ve gençlerin iç dünyasına duyu organlarından adeta enjekte ediliyor. Küreselleşen dünyanın tehlikeli bir silahı haline dönüşen bilişim ağı ve dijital teknoloji, aynı zamanda insanlığın adeta gıdası, geleceği. Bunlardan uzak kalmak, karşı durmak da mümkün gözükmüyor. Ancak disipline edilebilir ve sistemli kullanma ile faydalarından istifade edilebilir koca bir gerçek olarak artık hepimizin önünde duruyor.

 

RTÜK'ÜN ÇOCUKLARIN MEDYA KULLANIM ALIŞKANLIKLARI VE SİBER ZORBALIK ARAŞTIRMASI

 

Korona salgını öncesi, geçtiğimiz aylarda Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) tarafından yayınlanan “Çocukların yeni medya kullanım alışkanlıkları ve siber zorbalık” araştırmasının sonuçlarını hepimizin ama özellikle ebeveynlerin dikkatle incelemesi gerekiyor. Özellikle 26 ilde 5,6,7 ve 8’inci sınıf öğrencileriyle gerçekleştirilen araştırmanın sonuçları hayli dikkat çekiyor. Buna göre; öğrencilerin 63,3’ü cep telefonuna sahip ve bu telefonların 90,7’si internete bağlanabilir özelliği olan akıllı cihazlar. Ortaokul öğrencilerinin internet kullanımında ise, 48,6’sı her gün, 17,8’i neredeyse haftanın her günü, 23,8’i haftada birkaç gün, sadece 4,9’u ayda birkaç gün internet kullanıldıklarını söylüyor. Yani çocuklarımız interneti neredeyse her gün kullanıyor.

 

ÖĞRENCİLERİN YARISI EKRAN BAŞINDAKİ ZAMAN İLE DİĞER ZAMANLARI ARASINDA DENGE KURAMIYOR

 

Burası çok önemli; öğrencilerin yaklaşık 49’u ekran başında geçirdiği zaman ile, diğer aktivitelere ayırdığı zaman arasında bir denge kurulabildiğini belirtirken, 51’i bu konuda kararsız kaldığını ya da dengeyi kuramadığını belirtiyor. Buna mukabil öğrencilerin 21’i ekran başında geçirdiği zamanı kontrol edemediğini ifade ediyor. Ortaokul öğrencilerinin televizyon izleme verileri ise, 95,2 olduğu, bunu sırasıyla, 51,5 dizi filmler, 41 ile filmler, 28 oranıyla canlı spor müsabakaları ya da spor programları olduğu sonucu çıkıyor.

 

ÖĞRENCİLERİN DERS ÇALIŞMA SÜRESİ GÜNLÜK 1,5 SAATE KADAR İNDİ

 

Öğrencilerin günlük ortalama ders çalışma süresi 1 saat 30 dakika olarak ortaya çıkarken, 1 saat 26 dakika cep telefonu kullanımı, 1 saat 29 dakika televizyon izleme, 2 saat 13 dakika internet kullanımı, 1 saat 16 dakika dijital ortamda oyun oynama süresi ile yani tam 6 saat 24 dakika ekran karşısında oldukları gözüküyor. 

 

SİBER ZORBALIK ÇOCUKLARIMIZI TEHDİT EDER HALE GELDİ

 

Çocukları tehdit eden siber zorbalığa gelince, işte burada asla göz ardı edilmemesi gereken sonuçlar var. Öğrencilerin 59,6’sının internete bağlandığında tek başına olduğu, Çevrimiçiyken hoşlanmadıkları kişi veya içerikle yani siber zorbalıkla karşılaşma oranı 44,2. Her 4 öğrenciden 1’inin internette hoşlanmadığı bir durumla karşılaştığında bunu hiç kimseyle paylaşmaması, Erkeklerin kızlara göre hem daha fazla siber zorbalığa maruz kaldığı hem de daha fazla siber zorba oldukları sonucu ortaya çıkıyor.

 

ÇOCUK İNTİHARLARINDA CİDDİ ARTIŞ VAR

 

Koronavirüs salgını nedeniyle çocuklarımızın evde kapalı kaldığı ve internet kullanımının çok daha fazla arttığı bir dönemde, çocuk ölümlerini araştırmak için kurulan Meclis Araştırma Komisyonu''nun raporu, çocuk intiharlarına ilişkin çarpıcı sonuçlar içerirken, yukarıda dikkat çektiğimiz RTÜK raporunun sonuçlarının etkisinin vehametini nasıl gösterdiğini bugünlerde daha iyi ortaya koyuyor. İnternette çocukları intihara sürükleyen "Ölüm grupları" kurulduğuna dikkat çekilen Komisyon raporu, çocukların bilgisayar oyunları başta olmak üzere sosyal medya uygulamaları aracılığıyla ölüm grupları kurduğunun tespitine yer veriyor.

 

SANAL ZORBALIK RUHSAL BOZUKLUĞA NEDEN OLUYOR

 

İntihar eden 114 çocuğa yönelik incelemeye göre, intihar nedenleri arasında kendini beğenmeme, cinsel kimlik arayışı, madde kullanımı, bağımlılık, geçmişte yaşanmış travmatik olaylar, fiziksel ve ruhsal bozukluklar, ailenin sosyo ekonomik durumu gibi nedenler ön plana çıkıyor. Rapora göre, sanal zorbalık da ruhsal bozukluğun bir diğer nedeni. Baskın karakterli çocuklar içe kapanık çocuklara akran zorbalığı uyguluyor. Zorbalığa uğrayan çocuklarda da ruhsal bozukluklar daha fazla görülüyor ve intihara eğilimleri daha yüksek oluyor.

 

MİLLİ VE MANEVİ KÜLTÜREL DEĞERLERİMİZ SIKINTILARIN PANZEHİRİDİR

 

Unutulmamalıdır ki; millî manevi ve kültürel değerlerimiz, geleneklerimiz, karşılaştığımız bu sonuçlar karşısında adeta güçlü bir panzehirdir. Gözlemlerimiz, araştırma sonuçları ve günümüz olayları hepimize önemli bir mesaj veriyor. Biliyoruz ki, bizim çocuklarımız doğası gereği hareketli cesaretli ve daha heyecanlıdır. Bu nedenle geleceğimiz ve herşeyimiz olan evlatlarımıza sahip çıkalım. 

 

ÇOCUKLARIMIZIN VE GENÇLERİMİZİN SAĞLIĞI ÖNCELİĞİMİZ OLMALIDIR

 

Türk töresinin en önemli düzeni olan ailede çocuğun önemli hatta hayati bir unsur olduğunu unutmayalım. Yarınlarda aile kurarak insan haysiyetini muhafaza edecek olan, neslin devamını sağlayacak, töremizi geleceğe aktaracak, bununla birlikte güçlü ve büyük Türkiye'yi yaşatacak olan çocuklarımız ve gençlerimizin fiziki ve ruhsal sağlığı önceliğimiz olmalıdır. Çünkü Türk toplumunda çocuk aynı zamanda bu değerlerin teminatıdır. Bakınız, Korkut Ata, Dede Korkut, ne de güzel söylemiş: "Kız anadan görmeyince öğüt almaz, oğul atadan görmeyince sofra çekmez." O zaman ebeveynlere çok iş düşüyor.
 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: MHP'li, Çetinkaya'dan, Ailelere, Dijital, Saldırı, Uyarısı,
Yorumlar
Haber Yazılımı