MHP'li Başkan Çay'dan Jeotermal Su Çalışması Talebi
Haber Detayı
04 Aralık 2021 - Cumartesi 08:39 Bu haber 1726 kez okundu
 
MHP'li Başkan Çay'dan Jeotermal Su Çalışması Talebi
Pozantı Belediye Başkanı Mustafa Çay, Pozantı'ya katma değeri çok yüksek olacak jeotermal su bulma ve arama çalışmalarına öncülük etti.
ADANA HABERLERİ Haberi
MHP'li Başkan Çay'dan Jeotermal Su Çalışması Talebi

Pozantı'ya katma değeri çok yüksek olacak jeotermal su bulma ve arama çalışmalarına öncülük eden Pozantı Belediye Başkanı Mustafa Çay, Pozantı Kaymakamı Hüseyin Aydın’ın desteğiyle jeotermal su bulma ve arama çalışmalarında bir yol haritası belirlemek için MAPEG ve MTA Genel Müdürlerini bir araya getirdi. 

 

POZANTI’DA JEOTERMAL SU HEYECANI

 

Adana’nın Pozantı ilçesinde jeotermal su arama çalışmaları başlatmak için kollar sıvandı. Pozantı Belediye Başkanı Mustafa Çay’ın daveti ve Pozantı Kaymakamı Hüseyin Aydın’ın organizasyonuyla ilçeye gelen Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü (MAPEG) Genel Müdürü Cevat Genç, Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü (MTA) Genel Müdürü Doç. Dr. Yasin Erdoğan, Pozantı Kaymakamı Hüseyin Aydın, MHP İlçe Başkanı Şeref Dinç ve belediye meclis üyeleriyle birlikte bir toplantı yapılarak değerlendirmelerde bulunuldu. Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğünün ekipleri Pozantı ilçesine gelerek jeotermal su olma olasılığı olan en iyi bölgelerden örnekler alıp inceleyerek ruhsat başvurusunda bulunmuşlardı. Geçtiğimiz Salı günü Adana Valiliği’nden verilen izin ve ruhsat ile MTA ekipleri ilerleyen günlerde Pozantı ilçesine gelerek fizibilite çalışmalarını başlatarak jeotermal su arama faaliyetinde bulunacaklar. 

 

POZANTI’NIN PRESTİJİ DAHA DA ARTACAK

 

Pozantı’yı karış karış gezerek vatandaşlarla görüş alışverişinde bulunduğu anlarda ilçedeki jeotermal su varlığının olma olasılığının yüksek olduğuna kanaat getiren Belediye Başkanı Mustafa Çay, “İlçede üç dönemdir belediye başkanlığı yapıyorum. Bu dönemler içerisinde birçok kez çeşitli kişilerden farklı bölgelerde jeotermal suyun bulunduğuna dair söylemler işittim. Araştırma yapılmasını istedim ki, varsa ona göre davranalım. Çalışma ve projelerimizi ona göre planlıyoruz. Yoksa da ümidimizi kesip yolumuza bakalım diye düşünüyorum. Eğer böyle bir şey varsa ilçemiz için çok önemli olacağını ve prestijinin daha da artacağının kanaatindeyim” dedi. 

 

EN İYİ BÖLGELERDEN ÖRNEKLER ALINDI

 

Belediye Başkanı Mustafa Çay ve Pozantı Kaymakamı Hüseyin Aydın’ın davetleri üzerine Pozantı’ya gelerek incelemelerde bulunduklarını ifade eden MTA Genel Müdürü Doç. Dr. Yasin Erdoğan, “Normalde Bakanlık düzeyinde bir toplantı yapmaktayız. Lakin Pozantı Belediye Başkanımız ve Kaymakamımızın daveti üzerine Pozantı’ya gelerek incelemelerde bulunduk. Jeotermal su olma olasılığı olan en iyi bölgelerden örnekler aldık ve ekiplerimizin çalışmalarını Valiliğe sunduk. Allah nasip ederse Valilik izni sonrasında ruhsat, Genel Müdürlüğümüze geçecek ve gerekli çalışmayı başlatacağız. Bu çalışma kolay bir çalışma değil elbet. Ekiplerimiz, 32 TIR ile getirecekleri ekipmanlar ile bu faaliyetleri gerçekleştirilecek. Eğer kısmet olur da jeotermal su bulunursa, bölgede turizm otelcilikle alakalı kaplıcalar kurulabilir, sıcak su ile son dönemlerde popüler olan sera ve tarım arazileri oluşturulabilir ve hatta evlerde ısınma faaliyeti olarak da kullanılabilir.” dedi. 

 

AYDIN: İNŞALLAH, POZANTIMIZ KAZANACAK

 

Pozantı Kaymakamı Hüseyin Aydın, ''Bugün önemli bir toplantının içerisindeyiz. İlçemizde çok değerli iki Genel Müdürümüzü ağırlıyoruz. Belediye Başkanlığımızla birlikte yapacağımız çalışmalarda inşallah Pozantı’mız kazanacak. Çünkü bu eserler Pozantı’da kalacak. Bugün bizler nasipleniyorsak ilerleyen zamanlarda ise çocuklarımız ve torunlarımız nasiplenecek. İnşallah hayırlısıyla neticelenir.'' dedi.

 

Resim

 

Resim

 

Resim

 

Resim

 

 

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Pozantı Belediye Başkanı Mustafa Çay, Pozantı, jeotermal su, arama talebi
Yorumlar
Haber Yazılımı