Haber Detayı
01 Mayıs 2021 - Cumartesi 12:59 Bu haber 1064 kez okundu
 
DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız'dan Önemli Uyarı
DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız, Türkiye genelinde artan sıcak havalar nedeniyle yaşanabilecek tehlikelere karşı önemli uyarılarda bulundu.
GÜNDEM Haberi
DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız'dan Önemli Uyarı

Yaz aylarında havaların çok sıcak olması nedeniyle serinlemek için baraj, sulama kanalı ve göletlere girenlerin boğulma tehlikesiyle karşılaştığına dikkat çeken DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız, suya girilmesi yasak olan bölgelerde boğulma vakalarının yaşanmaması için ailelerin çocuklara sahip çıkması konusunda uyarılarda bulundu.

 

VÜCUT ISISININ ANİDEN DÜŞMESİ NETİCESİNDE YAŞANAN RİSKLER

 

Baraj, gölet ve sulama kanallarına girilmesinin tehlikelerine dikkati çekmek ve boğulma vakıalarına karşı bilgilendirmek amacıyla, sulama sezonu öncesi muhtar, köy imamı, ilgili kurum-kuruluş temsilcilerine SMS gönderdiklerini belirten DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız, yaptığı açıklamada, ''Zemin yapısının dalgalı ve engebeli olması sebebiyle su derinliğinin ani olarak değişim göstermesi, yukarı havzadan gelen killi ve siltli malzemenin birikimiyle zeminin çamur formunda olması, su içindeki bitkilerin doğal olarak gelişmesi, su sıcaklığının düşük olması sebebiyle vücut ısısının düşmesi sonucu hipotermi yaşanabilmesi ve tatlı suyun kaldırma kuvvetinin deniz suyuna oranla düşük olması risk yaratıyor." dedi.

 

SU HAYATTIR CAN ALMASIN

 

Yaz aylarında havaların çok sıcak olması nedeniyle DSİ tarafından çeşitli önlemler alınmasına karşın baraj, gölet ve sulama kanalları başta olmak üzere suya girilmesi yasak olan bölgelerde boğulma vakalarının yaşandığının altını çizen DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız, "Serinlemek ya da yüzmek maksadıyla barajlar ve kanallara girmek hayati risk oluşturmaktadır. Baraj, gölet ve sulama kanallarına girmenin tehlikeli ve yasak olduğu bilinmelidir. Unutulmamalıdır ki her yıl sulama kanalı, baraj ve göletlerde serinlemek isteyen onlarca çocuğumuz ve gencimiz can vermektedir. Uzmanlar, deniz, nehir, göl, sulama kanalı veya havuza yüzmek ya da serinlemek için girenlerin çoğunun yüzme bilmediğini ifade ediyor. Biz diyoruz ki Su hayattır, can almasın." dedi.

 

AİLELERİMİZ ÇOCUKLARIMIZA SAHİP ÇIKMALIDIR

 

DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız, ''Gölet, baraj ve sulama kanallarında gerekli uyarı levhalarımız var. Suya girilmesinin tehlikeli olduğuna dair uyarı levhalarımız var. Sulama kanallarımızın çevrelerinde de çitlerimiz var. Özellikle yerleşim yerlerinin içinden geçen kanalların kenarlarında çitlerimiz var. Ama buna rağmen çocuklarımız havanın sıcak olması nedeniyle serinlemek için buralara giriyor. Çocuklarımız göletimiz korunaklı olmasına rağmen çitleri keserek suya giriyor. Burada en büyük görev ailelerimize düşüyor. Çocuklarımıza sahip çıkması gerekiyor. Böyle olumsuz durumların yaşanması bizi derinden üzüyor.'' dedi.

 

Resim


  
 Resim

 

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: DSİ Genel Müdürü, Kaya Yıldız, Türkiye genelinde, boğulma tehlikesi, su kanalları, önemli uyarılar, su hayattır, can almasın, DSİ Adana
Yorumlar
Haber Yazılımı