Haber Detayı
16 Temmuz 2020 - Perşembe 23:32 Bu haber 9725 kez okundu
 
Dört Siyasi Parti Ortak Bildiri ile Ermenistan'ı Kınadı
TBMM'de Grubu bulunan dört siyasi parti, Ermenistan'ın Azerbaycan'a yaptığı saldırıyı kınadı.
TÜRK DÜNYASI Haberi
Dört Siyasi Parti Ortak Bildiri ile Ermenistan'ı Kınadı

TBMM'de Grubu bulunan Ak Parti, CHP, MHP ve İyi Parti, ortak bildiriye imza atarak Ermenistan'ın Azerbaycan'a yaptığı saldırıyı kınadı.

 

DÖRT SİYASİ PARTİNİN ORTAK BİLDİRİSİ

 

Türkiye Büyük Millet Meclisi olarak Ermenistan silahlı kuvvetlerinin 12 Temmuz'dan başlayarak Azerbaycan'ın Tovuz bölgesine gerçekleştirdiği saldırıyı şiddetle kınıyoruz. Ermenistan hatalı bir yoldadır. Azerbaycan toprağı Yukarı Karabağ ve çevresindeki bölgeleri yıllardan beri işgal altında tutan Ermenistan'ın bilinen saldırgan tutumuna yeni bir örnek teşkil eden bu saldırılar, Güney Kafkasya'da kalıcı barış ve istikrarın önündeki en büyük engeldir. Ermenistan'ın, hak ve hukuku hiçe sayan bu davranışı karşısında uluslararası toplumu gereken tepkiyi göstermeye davet ediyoruz.

 

Yukarı Karabağ ihtilafının, Azerbaycan'ın uluslararası tanınmış sınırları ve toprak bütünlüğü çerçevesinde barışçı yollarla çözülmesine olan desteğimizi tekrarlıyoruz. Ermenistan BM Güvenlik Konseyi ve AGİT kararlarına uymalı ve işgal ettiği Azerbaycan topraklarından çekilmelidir. İki devlet, tek millet anlayışıyla her daim huzur ve istikrarın savunucusu olan Türkiye, bundan sonra da tüm imkânlarıyla, toprak bütünlüğünü yeniden tesis etme çabalarında Azerbaycan'ın yanında yer almaya devam edecektir.

 

Bu vesile ile Azerbaycanlı şehitlerimiz için dost ve kardeş Azerbaycan halkına ve Hükümetine taziyelerimizi iletiyor, yaralıların bir an önce iyileşmesini diliyoruz.
 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Ak Parti, CHP, MHP, İyi Parti, Ortak Bildiri, Ermenistanı kınadı, Azerbaycan, Türkiye, Ortak bildiriyle kınama
Yorumlar
Haber Yazılımı