Haber Detayı
07 Ekim 2020 - Çarşamba 19:08 Bu haber 6601 kez okundu
 
Irak ve Suriye Tezkeresi TBMM'de Kabul Edildi
Türk Askerinin Irak ve Suriye'de bir yıl daha görev süresinin uzatılmasıyla ilgili Tezkere TBMM'de kabul edildi.
GÜNDEM Haberi
Irak ve Suriye Tezkeresi TBMM'de Kabul Edildi

TBMM Genel Kurulu'nda, Türk Askerinin Irak ve Suriye'de bir yıl daha görev süresinin uzatılmasıyla ilgili Cumhurbaşkanlığı tezkeresi görüşülerek kabul edildi.

 

CUMHURBAŞKANLIĞI TEZKERESİNİN AMACI

 

TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilen Cumhurbaşkanlığı tezkeresi, Irak ve Suriye'deki tüm terörist örgütlerden Türkiye'ye yönelebilecek saldırıları bertaraf etmek amacıyla Türk Silahlı Kuvvetleri'nin yabancı ülkelere Asker gönderilmesi, yabancı silahlı kuvvetlerin Türkiye'de bulunması kapsamında izin süresi bir yıl daha uzatılmasını öngörüyor.

 

CUMHURBAŞKANLIĞI TEZKERESİNİN GEREKÇESİ

 

Suriye'de sınırımıza mücavir alanlarda, PKK/PYD- YPG ve DEAŞ başta olmak üzere, mevcudiyetini sürdüren terör örgütleri ülkemize yönelik eylemlerini sürdürmektedir. PKK-YPG-PYD Fırat'ın doğusunda bölücü gündemine hız vermiştir. Harekat alanlarımızda tesis edilen sükunet ve istikrarı korumak amacıyla meşru ulusal güvenlik çıkarlarımız doğrultusunda önlemler alınmaktadır. İdlib'de, Astana süreci çerçevesinde istikrar ve güvenliğin tesisineyönelik faaliyetlerimizi hedef alan risk ve tehditler devam etmektedir. Bütün bu gelişmeler çerçevesinde, terör ile Irak ve Suriye'nin toprak bütünlüğünü bozmaya ve sahada gayrimeşru oldubittiler oluşturmaya yönelik, milli güvenliğimize tehlike oluşturabilecek her türlü risk, tehdit ve eyleme karşı, uluslararası hukuktan doğan haklarımız doğrultusunda gerekli önlemlerin alınması milli güvenliğimiz açısından hayati önem arz etmektedir.

 

Resim


 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Irak ve Suriye tezkeresi, TBMM, kabul edildi, TSK, Türk Askeri, Türkiye
Yorumlar
Haber Yazılımı