Haber Detayı
10 Ekim 2020 - Cumartesi 14:10 Bu haber 5768 kez okundu
 
Sağlık Bakanı Koca'dan Adana ve 6 İl Hakkında Açıklama
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Adana ve 6 İlde coronavirüsle yapılan mücadele hakkında önemli bilgilendirmelerde bulundu.
ADANA HABERLERİ Haberi
Sağlık Bakanı Koca'dan Adana ve 6 İl Hakkında Açıklama

Bir dizi temas ve incelemede bulunmak üzere Adana’ya gelen Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Adana Valiliği'nde basın toplantısı ve Adana Şehir Hastanesi'nde tedavi gören hastaları ziyaret ettikten sonra, 7 İlin Sağlık Müdürleri ile Bölge Değerlendirme Toplantısı yaptı.

 

BAKAN KOCA'NIN ADANA ŞEHİR HASTANESİ ZİYARETİ

 

Coronavirüs salgınının Adana'da Eylül ayı içerisinde pik yaptığını söyleyerek, Coronavirüs tedbirleri konusunda Adanalıların dikkatini çeken Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Adana Şehir Hastanesi Cerrahi Onkoloji Bölümü’nde tedavi altında bulunan hastaları ziyaret ederek, hastalarla sohbet edip geçmiş olsun dileklerini iletti. Bakan Koca, yetkililerden hastaların tedavi süreçleri ve sağlık durumlarıyla ilgili bilgiler almasının ardından Bölge Değerlendirme Toplantısı yapılacak salona geçti.

 

BAKAN KOCA'NIN BÖLGE DEĞERLENDİRME TOPLANTISI 

 

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın başkanlığında Adana Şehir Hastanesi toplantı salonunda gerçekleştirilen ve Adana, Gaziantep, Hatay, Kahramanmaraş, Kilis, Mersin ve Osmaniye İllerindeki durumun masaya yatırıldığı Bölge Değerlendirme Toplantısı'na, Vali Süleyman Elban, Sağlık Bakan Yardımcısı Halil Eldemir, İl Sağlık Müdürleri, Başhekimler ve saha koordinatörleri katıldı.

 

SALGIN HASTALIKLAR TOPLUMUN HER ALANINDA HASARA YOL AÇTI

 

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bölge Değerlendirme Toplantısı'ndan sonra yaptığı açıklamada, ''Türkiye genelinde yoğun bakımda tedavi olan hasta sayısı 510 bin kişiyi buldu. Salgın dönemi olmasına rağmen tedavi hizmetlerinde bir aksama yaşanmamıştır. Covid-19'da önemli olan şey hastalığa yakalanan kişiyi de, yakalanmayan kişiyi de etkilemesidir. Salgınla mücadelede birliktelik içinde olduk. Şeker ya da tansiyon hastalığı, yaygın olsa bile sokağa çıkmamayı gerektirecek bir hastalık değildir. Bu tür hastalıklar, toplumun ekonomik hayatını ve başka ülkelerle ilişkilerini sekteye uğratmadı. Salgın hastalıklar ise toplumun her alanını az veya çok hasara maruz bıraktı.'' dedi.

 

DEVLETİMİZ BU MÜCADELEYİ BÜYÜK BAŞARIYLA YÖNETMEKTEDİR

 

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, ''Devletimiz, bu mücadeleyi büyük bir başarıyla yönetmektedir. Salgın boyunca Covid-19 başta olmak üzere tüm sağlık sorunlarına karşı güçlü kalmamız sağlık sistemimizin başarısıdır. Ayrım gözetmemeye hasta da dahildir, hastalık da. Alacağınız sağlık hizmetinde koruma hizmeti tedaviden önce gelir. Bugünlerdeki çabamızın amacı bilhassa budur. Güçlü devletimiz halk sağlığı hizmetini bizlere eşit derecede sunmaktadır. Türkiye, salgına karşı dünyada örneği az görülen bir halk sağlığı hizmeti başarısı gösterdi. Son haftalarda il ziyaretleri gerçekleştirerek tek tek değerlendirmeler yaptık. Diyarbakır, Van, İzmir, Samsun'da çalışma toplantıları yaptık. Bir haftamızı İstanbul'a ayırdık. Zaaflarını, eksikliklerini tespit ettiğimiz il sayısı 30'a ulaştı. Zayıf noktalar her bölgede farklılık gösteriyor. Eksiksiz, gediksiz, firesiz bir şekilde mücadele ediyoruz. Yolu bu yöntemle kısaltıyoruz.'' dedi.

 

ADANA ŞEHİR HASTANESİ'NDEKİ HASTALARIN DURUMU

 

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, ''Şu an için memnun eden sonuçları arkadaşlarımız ve sizler birlikte elde ettiniz. Fakat biliyoruz ki, bu sonuçlardan çok daha iyi sonuçlar var. Hastalığı yenmek için tedbirde sebat şarttır. Kazandığımız zaferi virüse geri vermemeliyiz. Aşı çalışmalarında dünyadaki gelişme, ülkemizin gösterdiği başarı, virüse karşı başarı dikkatsizliğe yol açmamalıdır. Bugün, Adana Şehir Hastanemizde sağlık mesleğine mensup arkadaşlarımızla hasbihal ettik, hastalarımızı ziyaret ettik. 1.187 yatan hastamız var. Yoğun bakım dahil 62'si koronavirüs sebebiyle buradalar. Bu sayının azalması tedbirlere uymamıza bağlıdır. Sizlerden istirhamım maske, mesafeye uyup kalabalık yerlere gitmemenizdir.'' dedi.

 

7 İLİMİZDE CORONAVİRÜSLE YAPILAN MÜCADELE DEĞERLENDİRMESİ

 

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, ''Bugün burada, Adana, Gaziantep, Hatay, Kahramanmaraş, Kilis, Mersin ve Osmaniye olmak üzere 7 ilin koronavirüsle mücadelede geldiği noktayı ele aldık. Filyasyon ekiplerinin çalışmalarını değerlendirdik. Şimdi İller hakkında bilgilendirme yapacağım.'' dedi.

 

ADANA HAKKINDA DEĞERLENDİRME

 

Adana'da bugün vaka sayımız üçte birine inmiş. Yüzde 66 oranında düşmüş durumdadır. Müracaat eden kişi sayısı yüzde 60 oranında azaldı. Adana'da aralarında bir doktorun olduğu 3 kişiden oluşan filyasyon ekip sayımız 228'e çıkmıştır. 

 

MERSİN HAKKINDA DEĞERLENDİRME

 

Mersin'de de Adana'da olduğu gibi son dönemde üçte bire indi. Yatak doluluk oranımız Mersin'de yüzde 49, yoğun bakım yüzde 65'tir. 

 

GAZİANTEP HAKKINDA DEĞERLENDİRME

 

Gaziantep'te vaka sayımızda yarı yarıya düşüş görüyoruz. Geçen aya göre Covid başvuruları üçte bir oranda azaldı. Yatak doluluk oranı yüzde 58, yoğun bakım yüzde 77'dir. Gaziantep'te 241 filyasyon ekibi sahada. 

 

KAHRAMANMARAŞ HAKKINDA DEĞERLENDİRME

 

Kahramanmaraş'ta vaka sayılarında yüzde 30 oranında düşüş görüyoruz. Yatak doluluk oranı yüzde 50, yoğun bakım yüzde 78. 

 

HATAY HAKKINDA DEĞERLENDİRME

 

Hatay'da vaka sayısının üçte bire düştüğünü görüyoruz. Yüzde 66 oranında azalma olduğunu görüyoruz. Yatak doluluk oranı yüzde 51, yoğun bakım yüzde 77. 

 

OSMANİYE HAKKINDA DEĞERLENDİRME

 

Osmaniye'de üçte bire inen vaka sayısında başvuruda yüzde 40 azalma var. Yatak doluluk oranı yüzde 50, yoğun bakım yüzde 67'dir. Filyasyon ekip sayımız ise 50.

 

KİLİS HAKKINDA DEĞERLENDİRME

 

Kilis'te yaklaşık yüzde 75 oranında bir azalma görüyoruz, yani dörtte birine inmiştir. Yatak doluluk oranı yüzde 49, yoğun bakım yüzde 71.

 

Resim

 

Resim

 

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Sağlık Bakanı, Fahrettin Koca, Adana Coronavirüs mücadelesi, 7 il coronavirüs mücadelesi, Bölge Değerlendirme, Sağlık Haberleri, Covid 19
Yorumlar
Haber Yazılımı