Haber Detayı
11 Haziran 2020 - Perşembe 09:48 Bu haber 692 kez okundu
 
MHP'li Fendoğlu'ndan Hükümete Rekolte Uyarısı
MHP Malatya Milletvekili Mehmet Celal Fendoğlu, ürün rekolteleri belirlenirken alakasız kurumların kurullarda yer almaması gerektiğini söyledi.
MHP Haberi
MHP'li Fendoğlu'ndan Hükümete Rekolte Uyarısı

MHP Malatya Milletvekili Mehmet Celal Fendoğlu, TBMM Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada dünya kayısı üretiminin yüzde 85'inin Malatya'da üretildiğini belirterek, kayısı rekoltesi belirlenirken alakasız kurumların kurulda yer aldığını, kayısı rekoltesini belirlemeden önce sahada inceleme yapılması gerektiğini, sıkıntı çeken üreticilerin borçlarının ertelenmesi ve sicil affı çıkarılması gerektiğini söyledi. 

 

DÜNYA KAYISI ÜRETİMİNİN YÜZDE 85'İ MALATYA'DA ÜRETİLİYOR

 

Dünya kuru kayısı üretiminin yüzde 85'inin yapıldığı Malatya'da önümüzdeki haftalarda kayısı hasat döneminin başlamasına az bir süre kalmıştır. Türkiye'deki 17 milyon kayısı ağacın 8 milyonuna sahip olan dünya kayısı başkenti Malatya'da yaklaşık 50 bin civarında ailemiz bu üründen geçimini sağlıyor. Antep baklavası, Aydın inciri ve sonra da Türkiye'de Avrupa Birliği coğrafi işaret tesciline sahip Malatya kayısısı, geçtiğimiz yıl 110 ülkeye yaklaşık 100 bin ton ihraç edildi ve buradan ülke olarak 253 milyon dolar gelirimiz var fakat Malatya'da kayısı üreticisinin bu sene çektiğini hiçbir üretici çekmemiştir.

 

TAHMİNİ KAYISI REKOLTESİNİ KİM BELİRLEYECEK?

 

Bu hafta muhtemelen Malatya'nın tahminî toplam kayısı ürünü yani yeni rekolte açıklanacak; peki, tahminî rekolteyi kimler belirleyecek? Bu komisyonda olanlar: Malatya Valiliği, Büyükşehir Belediye Başkanlığı, Malatya İl Tarım Orman Müdürlüğü, Malatya Kayısı Araştırma Enstitüsü, Turgut Özal Üniversitesi, Ziraat Odası, Malatya Ticaret ve Sanayi Odası, Malatya Ticaret Borsası. Dikkat edin, Ege İhracatçılar Birliği, geçen sene vardı, bu sene de olacak mı, merakla bekliyorum.

 

KAYISI REKOLTE KURULUNDA EGE İHRACATÇILAR BİRLİĞİ'NİN NE İŞİ VARDI?

 

2019'un tahminî rekoltesini bu yukarıda saydığım kurumların temsilcileri açıkladı. Kayısıyla ilgili en temel sorun, bu rekolte olayını doğru yapmamamızdır. Bu yıl Tarım Bakanlığımız tarafından kurulan komisyon tarafından yapılan çalışmalarla, rekolte rakamları Tarım Bakanlığımız tarafından açıklanacaktır. Peki, geçtiğimiz yıl rekolte kurulunun içinde Ege İhracatçılar Birliği'nin ne işi vardı? Üreticiyi direkt ilgilendiren ve neredeyse bir yılın kayısı fiyatının belirlendiği, referans niteliğindeki tahminî toplam kayısı hasadının belli edildiği bir kurulda ticari kuruluşların olması üreticiye ihanettir.

 

KAYISI REKOLTE FİYATLARINI İLÇE İLÇE AÇIKLAYALIM

 

Her sene kuru ve yaş rekolte açıklanırken ilçe bazında bir açıklama yapılmaz. Gelin, bu sene en azından sahada bir çalışma yapalım; yaptığımızın bir göstergesi olacak şekilde de ilçe ilçe rakamları açıklayalım; ilçe ilçe sahada rekolte incelemesi yaptığımızı, basına fotoğraflarla bülten geçelim; masa başında açıklandığı hissi veren rekolte açıklamalarından vaz geçelim çünkü her sene yapılan rekolte açıklamalarının doğru olmadığı, yetkililerin farklı açıklamalarıyla ifade edilmiştir.

 

KAYISI KONUSUNDA SAHA İNCELEMELERİ YAPILMALIDIR

 

Bu sene Monilya hastalığı, deprem, don ve coronavirüsten dolayı kayısı ağaçlarına yeterli düzeyde bakım yapılamadı. Geçen sene bunların hiçbiri olmamasına rağmen 86 bin ton kuru kayısı rekoltesi açıklanmıştı. Bu sene çoğu ilçemizde kayısı yok. Yine bu sene 80 bin ton civarında bir rakamın açıklanacağını duyuyoruz ki bu, yanlıştır; yapmayın. Artık biraz da üreticiyi düşünmeliyiz. Malatya Vali'miz Sayın Aydın Baruş'tan ricamız: 13 ilçenin tarım ilçe müdürlükleri sahada eş zamanlı inceleme yapsın. Ziraat odalarının ilçe temsilcileri farklı inceleme yapsın. İlçe kaymakamlıkları ilçede tüm muhtarlardan kendi köylerinde kayısı durumuna göre ilgili görüşler alsın, toplantılar yapılsın ve en sonunda bu farklı farklı yapılan saha incelemeleri masaya yatırılsın.

 

ZİRAAT ODALARINI BİRLİK OLMAYA DAVET EDİYORUM

 

Buradan ziraat odalarımızı birlik olmaya davet ediyorum: Lütfen, ilçe ilçe çalışmalarınızı yapın ve o masada nasıl rakamlar açıklandığını kamuoyuyla paylaşın. İnşallah, birilerinin söz sahibi olduğu kayısımızı bilinçli ve duyarlı yöneticilerimiz, bu kabullenilmiş söz sahiplerini değiştirecektir. Bu arada Malatya Büyükşehir Belediyemiz tarafından inşaatına devam edilen kuru kayısı lisanslı deponun bu yıl içinde bitirilmesiyle ürünlerimiz daha sağlıklı ve kaliteli depolanacak ve pazara daha kaliteli olarak sunulacaktır. Bu kapsamda Malatya Ticaret Borsamıza ve Büyükşehir Belediye Başkanlığımıza teşekkür ediyorum gerekli ilgiyi ve alakayı gösterdikleri için.

 

ÜRETİCİLER İÇİN BORÇ ERTELEMESİ VE SİCİL AFFI İSTİYORUZ

 

Yine, bize ulaşan sorunlardan özetle başlık aktaracağım. Çiftçi borçlarımızın ürünlerinin hasat sonuna kadar, en az üç ay ertelenmesi talepleri vardır. Yine, Hükûmetimizin açmış olduğu kredilerden faydalanmak isteyen küçük-orta ölçekli esnaflarımızın sicil affıyla ilgili sorunları var, kredi alamadıklarını söylüyorlar. Buradan Hükûmetimizden de sicil affıyla ilgili yeni bir çalışma yapılmasını talep ediyoruz. Yeni Ulaştırma Bakanımızdan da Malatya'da zaten sorun olan kuzey çevre yolunun bir an önce bitirilmesi çünkü bu kuzey çevre yolu Malatya için bir namus meselesi oldu. Buradan Ak Parti'li Malatya Milletvekili arkadaşlarımız var, onlar da yakinen takip ediyorlar. Bu sene olmazsa önümüzdeki sene, ümit ediyorum ki bitirirler.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: MHP Malatya Milletvekili Mehmet Celal Fendoğlu, Kayısı rekoltesi, kayısı rekolte kurulu, MHP Haberleri, Kayısı üretimi, üretici borçları, sicil affı
Yorumlar
Haber Yazılımı