Haber Detayı
30 Haziran 2020 - Salı 22:59 Bu haber 1667 kez okundu
 
MHP'li Büyükataman'dan Fener Rum Patriğine Tepki
MHP Genel Sekreteri İsmet Büyükataman, Fener Rum Patriği Bartholomeos’un Ayasofya açıklamasına tepki gösterdi.
MHP Haberi
MHP'li Büyükataman'dan Fener Rum Patriğine Tepki

MHP Genel Sekreteri ve Bursa Milletvekili İsmet Büyükataman, Fener Rum Patriği Bartholomeos’un Ayasofya'nın camiye dönüşmesine karşı çıkmasına tepki göstererek, Ayasofya'nın Fatih Sultan Mehmet Han’ın 1453’te vurduğu mühürle Türkleştiğini ve ebedîyen Türk yurdu olacak olan İstanbul’un önemli bir Türk-İslam eseri olduğunu söyledi.

 

FENER RUM PATRİĞİ BARTHOLOMEOS NE DEDİ?

 

Fener Rum Patriği Bartholomeos, İstanbul'da bir Kilisede yaptığı konuşmada ''Ayasofya'nın camiye dönüştürülmesi dünya çapındaki milyonlarca Hıristiyan’ın İslam’a sırt çevirmesine yol açacak. Aklıselimin üstün gelmesini umuyoruz. Türk halkı Ayasofya’nın bir anıt olarak evrensel karakterini savunmalıdır. Yaklaşık 1500 yıllık geçmişiyle UNESCO Dünya Kültür Mirası’nda yer alan, dünya mimarlık ve kültür tarihinin en önemli anıtlarından biri olan Ayasofya’nın müze olarak dünya çapından insanları ve kültürleri biraraya getirmektedir.'' demişti.

 

MHP'Lİ BÜYÜKATAMAN'DAN FENER RUM PATRİĞİ BARTHOLOMEOS'A CEVAP

 

MHP Genel Sekreteri İsmet Büyükataman, sosyal medyadan yaptığı açıklamada, '' 'Ayasofya kiliseye çevrilsin.' diyemediği için 'Ayasofya 900 yıl Hristiyanlara, 500 yıl da Müslümanlara hizmet etti, müze statüsünü korumalıdır.' diyen Bartholomeos, basit bir matematik hatasının ötesinde büyük bir mantık hatası yapmaktadır. Ayasofya, Fatih Sultan Mehmet Han’ın 1453’te vurduğu mühürle Türkleşmiştir ve ebedîyen Türk yurdu olacak olan İstanbul’un önemli bir Türk-İslam eseridir. Dünyadaki milyonlarca Hristiyan’ın müteessir olacağı iddiası ise üstü kapalı bir haddini aşmadır.'' dedi.

 

İSLAM'A YAPILAN SALDIRILAR KONUSUNDA UYARIDA BULUN

 

Batılı ülkeleri uyarması konusunda Bartholomeos’a tavsiyelerde bulunan MHP Genel Sekreteri İsmet Büyükataman, ''Bartholomeos’a tavsiyemiz başta Yunanistan olmak üzere dünyanın pek çok yerinde yok edilen İslam eserleri konusunda üzüntülerini paylaşması; İslam’a ve Müslümanlara Batı’nın planlı saldırıları konusunda Batı’ya uyarılarda bulunmasıdır.'' dedi.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: MHP Genel Sekreteri İsmet Büyükataman, Ayasofya Cami, Fener Rum Patriği, MHP tepki gösterdi, Ayasofya Cami Türkleşti, MHP Haberleri
Yorumlar
Haber Yazılımı