Haber Detayı
14 Haziran 2020 - Pazar 23:12 Bu haber 2423 kez okundu
 
MHP'den Hükümete TARSİM Şikayetleri Uyarısı
MHP Genel Başkan Yardımcısı Mevlüt Karakaya, üreticilerin TARSİM konusundaki şikayetlerinin giderilmesi gerektiğini söyledi.
MHP Haberi
MHP'den Hükümete TARSİM Şikayetleri Uyarısı

MHP Genel Başkan Yardımcısı ve Ankara Milletvekili Mevlüt Karakaya, aşırı sıcak, poyraz ve ani hava değişikliğinden dolayı Türkiye'nin büyük bir bölümünde üreticilerin zarara uğradığını belirterek, üreticilerin TARSİM konusundaki şikayetlerinin giderilmesi ve kötü hava şartlarından dolayı oluşan zararlarının karşılanması gerektiğini söyledi.

 

AŞIRI SICAK POYRAZ VE ANİ HAVA DEĞİŞİMİ ÜRETİCİLERİ ZARARA UĞRATTI

 

MHP Genel Başkan Yardımcısı Mevlüt Karakaya, ''15 Mayıs’ta başlayan 24 Mayıs’a kadar devam eden çöl sıcaklarıyla birlikte esen poyraz, Adana, Osmaniye, Mersin, Hatay, Antalya gibi illerin yer aldığı Akdeniz’in tamamına yakın bölgede etkili oldu. Aynı günlerde İç Anadolu, Ege bölgelerinde, Manisa, Konya, Kütahya, Eskişehir, Afyon gibi bazı illerdeki ısı değeri sıfırın altına düştü. Bu bölgelerdeki ani hava değişimi, tarıma büyük zarar verdi. Yaşanan olumsuz iklim şartlarında çiçekten yeni kurtulmuş erkenci limon, portakal, mandalina ürünleri ya dalında kurudu ya da yanarak yere döküldü. Kimi yerlerde zeytin ve Antep fıstığı de zarar gördü. Tarla bitkilerinde ise buğday, patates, ayçiçeği, domates, mısır, kabak, salatalık, biber gibi ürünler aynı olumsuz etkiye maruz kaldı. Özellikle narenciye ürünlerinde zararın yüzde 90’ları bulduğu ifade edilmektedir.'' dedi.

 

ÇİFTÇİLERİMİZİN HER ZAMANKİNDEN DAHA ÇOK DESTEĞE İHTİYACI VAR

 

MHP Genel Başkan Yardımcısı Mevlüt Karakaya, ''Türkiye on günlük sürede sıra dışı iklimi yaşarken bunun tarımdaki olumsuz etkisi afet diyebileceğimiz bir sonuca yol açtı. Kökü kuruyan, dalında yanan, yere dökülen her ürün milli servettir; emeğin kaybolması, alın terinin karşılıksız, işçinin işsiz kalması, ihracatın azalması demektir. Aşırı sıcak ve poyrazın tarım poliçelerinde bulunmaması, çiftçilerimiz açısından ciddi sıkıntıya neden olmuştur. Ekerek, dikerek risk alan ve ekmeğini topraktan kazanan çiftçilerimiz, hem ülkemizi doyurmakta hem de ekonomimize destek olmaktadır. Her zaman zor şartlarda üretim yapan çiftçilerimiz daha çok desteği hak etmektedir.'' dedi.

 

HÜKÜMETİN TARSİM KONUSUNDAKİ ŞİKAYETLERİ GİDERMESİ GEREKİR

 

MHP Genel Başkan Yardımcısı Mevlüt Karakaya, ''Devletimizin erken davranarak zarar tespit çalışmalarını başlatmış olması sevindiricidir. Kısa zaman sonra zarar tespit çalışmalarının tamamlanıp mağduriyetlerin giderileceğine inanıyoruz. Küresel düzeyde devam eden virüs salgını sürecinde tarımın stratejik bir alan olduğu yaşanarak daha net anlaşılmıştır. Hükümetimiz TARSİM’le ilgili şikâyetler giderilmeli, üreticilerimizin istekleri doğrultusunda daha çok risk çeşidi ve teminat kapsamı poliçeye dâhil edilmeli, daha çok poliçe kesilmesi sağlanmalıdır. Üretim maliyetlerini azaltmamız, finansal destek politikasını daha etkin hale getirmemiz, Türk çiftçisini rekabet edebilir seviyeye çıkarmamız gerekmektedir.'' dedi.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: MHP Genel Başkan Yardımcısı Mevlüt Karakaya, TARSİM, üreticiler, Çiftçiler, Tarım sektörü, MHP Haberleri
Yorumlar
Haber Yazılımı