Haber Detayı
28 Haziran 2020 - Pazar 17:33 Bu haber 1320 kez okundu
 
MHP'li Başkan Çay'dan Pozantı Kongresi'nin 100. Yılı Hazırlığı
Pozantı Belediye Başkanı Mustafa Çay, Pozantı Kongresi'nin 100. yıldönümü kutlama hazırlıkları hakkında açıklamalarda bulundu.
ADANA HABERLERİ Haberi
MHP'li Başkan Çay'dan Pozantı Kongresi'nin 100. Yılı Hazırlığı

Coronavirüs salgınına karşı alınan tedbirlerden dolayı 25 Mayıs Pozantı'nın düşman işgalinden kurtuluşunun 100. yıldönümünü buruk bir şekilde sade bir törenle kutlayan Pozantı Belediye Başkanı Mustafa Çay, coronavirüs salgını sürecinde normalleşme dönemine girildiğinden dolayı, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş sürecinin en önemli kilometre taşlarından birini oluşturan Pozantı Kongresi'ni 100 yıl sonra aynı anlam ve coşkuyla kutlamak için hazırlık yapıyor.

 

POZANTI KONGRESİ'NDEN SONRA POZANTI ADANA'NIN MERKEZİ HALİNE GELDİ

 

Pozantı Belediye Başkanı Mustafa Çay, kutlama törenleriyle ilgili yaptığı açıklamada, ''100 yıl önce işgalci güçlere karşı direnişin merkezi haline gelen Pozantı, gerçekleştirilen kongre'den sonra Adana'nın Vilayet Merkezi ilan edildi. Bölgeden gelen askerden sivile kanaat önderleri, dönemin TBMM Başkanı Mustafa Kemal Paşa ve Fevzi Paşa'yla birlikte mücadelenin güney cephesinin yönetim kararlarını Pozantı'da aldı. Dolayısıyla, Pozantı Kongresi'nin anlamına yakışacak şekilde anma etkinlikleri düzenlemek için hazırlık yapıyoruz.'' dedi.

 

POZANTI KONGRESİ'NİN ANLAMINA UYGUN COŞKULU KUTLAMA ETKİNLİKLERİ

 

Pozantı Belediye Başkanı Mustafa Çay, ''Pozantı Kaymakamlığı, Milletvekillerimiz, kamu kuruluşlarımız ve Pozantılılarla birlikte 5 Ağustos'a hazırlanıyoruz. Tanıtımının yeterince yapılmadığına inandığımız Pozantı Kongresi için PTT Genel Müdürlüğü nezdinde yaptığımız girişimler sonucunda hatıra pul bastırdık. Bakanımız Sayın Jülide Sarıeroğlu ve Milletvekilimiz Tamer Dağlı'nın desteğiyle Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ile görüşme yaptık. Tıpkı 100 yıl önce olduğu gibi buharlı bir tren Pozantı'ya gelecek. Kültür Turizm Bakan Yardımcımız Nadir Alpaslan'ın desteğiyle Atatürk'ü ve Fevzi Çakmak'ı canlandıracak tiyatro sanatçılarımızla 100 yıl önceki Pozantı Kongresi'ni canlandırıp o atmosferi hep birlikte yaşayacağız. Türk Tarih Kurumu iş birliğiyle Pozantı Kongresi'nin önemini bir kez daha vurgulayacağımız panel, Çukurova Senfoni Orkestramızla Atatürk'ün sevdiği türkü ve şarkılarla konser gibi etkinliklerimiz olacak. Devlet büyüklerimizi, halkımızı ağırlayacağımız anlamlı günde farklı sürpriz etkinliklerimiz de olacak." dedi.

 

AMACIMIZ POZANTI KONGRESİ'NİN ÖNEMİNİ BİR KEZ DAHA HATIRLATMAKTIR

 

Pozantı Belediye Başkanı Mustafa Çay, ''Özellikle gençlerimize, bu ülkenin hangi şartlarda kurulduğunu bir kez daha hatırlatmak istiyoruz. Büyük Millet Meclisi kurulduktan hemen sonra Meclis Başkanı olarak ağırladığımız Mustafa Kemal Atatürk'ü böylesine anlamlı bir etkinlikle Pozantı'da anmak gururumuz olacaktır. Etkin medya temsilcilerini de ağırlayacağımız etkinliğimizle Cumhuriyet tarihimizde gölgede kalan Pozantı Kongresi'nin önemini bir kez daha tüm Türkiye'ye anlatmış olacağız." dedi.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Pozantı Belediye Başkanı Mustafa Çay, Pozantı Belediyesi, Pozantı Kongresi, Mustafa Kemal Atatürk, 100 yıldönümü, Pozantı Haberleri, Adana Haberleri
Yorumlar
Haber Yazılımı