Haber Detayı
08 Eylül 2020 - Salı 16:28 Bu haber 4707 kez okundu
 
İçişleri Bakanlığı Yeni Coronavirüs Tedbirlerini Açıkladı
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Türkiye genelinde uygulanacak yeni Coronavirüs tedbirleri genelgesini 81 İl Valiliğine gönderdiklerini açıkladı.
GÜNDEM Haberi
İçişleri Bakanlığı Yeni Coronavirüs Tedbirlerini Açıkladı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 81 İl Valiliği'ne gönderilen genelge ile Türkiye genelinde uygulanacak yeni Coronavirüs tedbirlerinin bu gece yarısından sonra uygulanmaya başlayacağını söyledi.

 

MESKENLER HARİÇ HER ALANDA MASKE TAKILMASI ZORUNLU OLACAK

 

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, yeni alınan tedbirlerle ilgili yaptığı açıklamada, ''Bu gece saat 00.00'dan itibaren 81 vilayette kafeterya, restoran gibi yerlerde hem canlı müzik, hem de kasetten müzik olmayacak. Genelgeyi valiliklere gönderdik. Derhal uygulanmaya başlayacak. Genelgede ülke genelinde meskenler hariç olmak üzere tüm alanlarda maske takılması zorunlu olduğu belirtildi. Minibüs/midibüsler ile koltuk kapasitelerinde herhangi bir seyreltme ve kaldırılma yapılmayan otobüsler gibi iç hacim bakımından fiziki mesafe kurallarının uygulanamayacağı şehir içi toplu ulaşım araçlarında ayakta yolcu alınmasına kesinlikle müsaade edilmeyecektir.'' dedi.

 

81 İL VALİLİĞİ'NE GÖNDERİLEN GENELGE

 

Ülke genelinde meskenler hariç olmak üzere tüm alanlarda, kamuya açık alanlar, cadde, sokak, park, bahçe, piknik alanı, sahiller, toplu ulaşım araçları, işyerleri, fabrikalar vb. yerlerde vatandaşlara istisnasız maske takma zorunluluğu getirildi. Minibüs/midibüsler ile koltuk kapasitelerinde herhangi bir seyreltme ve kaldırılma yapılmayan otobüsler gibi iç hacim bakımından fiziki mesafe kurallarının uygulanamayacağı şehir içi toplu ulaşım araçlarında ayakta yolcu alınmasına kesinlikle müsaade edilmeyecek. Bunların dışında kalan raylı sistem araçları, metrobüsler ve koltuk kapasiteleri seyreltilmiş/kaldırılmış otobüsler gibi ayakta yolcu taşıma ağırlıklı toplu ulaşım araçlarında, fiziki mesafe kurallarına aykırı olmayacak şekilde hangi oranda/sayıda ayakta yolcu alınabileceği il/ilçe umumi hıfzıssıhha kurulları tarafından tespit edilecek.

 

Raylı sistem araçları, metrobüsler ve koltuk kapasiteleri seyreltilmiş veya kaldırılmış otobüslerde ayakta alınabilecek yolcu sayısını belirtir levha veya tabela herkesin görebileceği şekilde asılacak ve ayaktaki yolcuların durabileceği yerler fiziki olarak işaretlenmek suretiyle ilanı sağlanacak. Restoran, kafe vb. tüm yeme-içme ya da eğlence yerlerinde saat 24.00’ten sonra müzik yayınına hiçbir şartta izin verilmeyecek. Mülki idare amirlerinin koordinasyonunda kolluk birimleri ve yerel yönetimler bu konuda gerekli tüm tedbirleri alacak.

 

Vatandaşların toplu olarak bulunduğu/bulunabileceği pazaryeri ve sahiller gibi yerler ile kafe, restoran vb. yeme içme ve eğlence mekanlarında, Sağlık Bakanlığı Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberi ile İçişleri Bakanlığı'nın ilgili genelgelerinde belirtilen koronavirüs salgınıyla mücadele amacıyla alınan tedbirlere ve belirlenen kurallara uyulması hususundaki denetimlerin süreklilik taşıyacak şekilde etkinliğinin artırılmasına yönelik gerekli tedbirler vali ve kaymakamlarca alınacak. Koronavirüsle mücadele kapsamında alınan tedbirlere riayet etmeyen gerçek ve tüzel kişilere uygulanan idari para cezalarının tahsili konusunda vali/kaymakamlarca gerekli hassasiyet gösterilecek.

 

Vali ve Kaymakamlarca yukarıda belirtilen esaslar çerçevesinde gerekli kararların Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 27’nci ve 72’nci maddeleri uyarınca ivedilikle alınacak. Uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmeyecek ve mağduriyete neden olunmayacak. Alınan kararlara uymayanlara Umumi Hıfzıssıhha Kanununun ilgili maddeleri gereğince idari işlem tesis edilmesi ve konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195’inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemler başlatılacak.

Kaynak: Editör:
Etiketler: İçişleri Bakanlığı, coronavirüs genelgesi, maske zorunluluğu, her alanda, yeni yasaklar, Covid 19 tedbirleri
Yorumlar
Haber Yazılımı