Haber Detayı
08 Nisan 2021 - Perşembe 11:52 Bu haber 2193 kez okundu
 
DSİ Genel Müdürü Yıldız'dan Seyhan Barajı Açıklaması
DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız, Adana’nın simgesi haline gelen Seyhan Barajı hakkında önemli açıklamalarda bulundu.
ADANA HABERLERİ Haberi
DSİ Genel Müdürü Yıldız'dan Seyhan Barajı Açıklaması

Şehir merkezindeki taşkınların önüne geçen ve tarımın gelişmesinde devasa bir etki oluşturan Adana’nın simgesi haline gelen Seyhan Barajı'nın kuruluş yıl dönümünde önemli açıklamalarda bulunan DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız, 08 Nisan 1956 tarihinde hizmete alınan ve tam 65 yıl önce Adana'nın sosyal ve ekonomik tarihini değiştiren Seyhan Barajı'nın ekonomiye 78 Milyar TL fayda sağladığını söyledi.

 

SEYHAN BARAJI'NIN ŞEHİR MERKEZİNİ TAŞKINLARDAN KORUYAN İŞLEVİ

 

Adana’nın iktisadi ve sosyal hayatını 65 yıl önce değiştirmeye başlayan Seyhan Barajı hakkında değerlendirmelerde bulunan DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız, yaptığı açıklamada, ''Seyhan nehrinin kalbi ve belki de taçlandığı yeri Seyhan Barajı Hidroelektrik Santrali’dir. 600 km’lik uzunluğu ve yaklaşık 20 bin km2’lik havza genişliğine sahip olan Seyhan Nehri üzerinde kurulmuş en önemli barajlardan birisi Seyhan Barajı ve HES’tir. Yapımına 1953 yılında başlanan, sulama ve enerji üretimi amaçlı olarak tasarlanan Seyhan Barajı, 8 Nisan 1956 yılında hizmete alınmıştı. Eski Adana olarak geçen yaklaşık 850.000 dekar araziyi ve Adana şehir merkezini taşkınlardan koruma görevini de üstlenen Seyhan Barajı, eğik kil çekirdekli toprak dolgu tipinde inşa edilmiştir. Barajın gövde hacmi 7.500.000 m³’tür.'' dedi.

 

TÜRKİYE EKONOMİSİNE MUAZZAM BİR KATKI SAĞLAMAKTADIR

 

DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız, ''Şehir hayatı ve doğa hayatı içiçe olan ender yerlerden birisi olan Seyhan Baraj Gölü ve çevresi Bakanlar Kurulu’nun 13 Eylül 2006 tarihinde almış olduğu kararla 'Yaban Hayatı Geliştirme Sahası' kapsamına alınmış, biyolojik çeşitliliği korunması gereken alanlardan birisi olarak ilan edilmiştir. Seyhan Barajı, Çukurova Bölgesinde tarımın devamlılığı için hayati öneme sahiptir. Tarımda kullanılan modern sulama yöntemleri ile Seyhan Nehri’nden tarlaya ulaşan suyun bir damlası bile boşa gitmemekte, her bir damla su Türk çiftçisinin gelirini arttırırken ülke ekonomimize de muazzam bir katkı sağlamaktadır.'' dedi.

 

SEYHAN BARAJI 78 MİLYAR TL'LİK FAYDA SAĞLADI

 

DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız, ''Baraj sayesinde yıllık 350 milyon kilovatsaat enerji üretilmektedir. 1956 yılından bugüne kadar toplam 22750 milyon kilovatsaat elektrik enerjisi üretilerek yıllık 730 000 kişinin elektrik enerjisi ihtiyacı karşılandı ve milli ekonomiye sadece enerji alanında 9 Milyar liralık katkı sağlandı. Enerji faydasının yanı sıra hiç şüphesiz sergilemiş olduğu başarılı taşkın koruma hizmeti ve ova çiftçilerimiz için hayati öneme sahip sulama suyunun ana kaynaklarından birisi olarak görev yapması ile 69 Milyar liralık taşkın koruma ve sulama faydası sağladı. Böylece toplamda 78 milyar TL’lik fayda Seyhan Barajı’ndan sağlanmış oldu." dedi.

 

Resim

 

Resim

 

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: DSİ Genel Müdürü, Kaya Yıldız, DSİ 6 Bölge, Çukurova, Seyhan Barajı, taşkın sular, tarıma katkı, ekonomiye katkı, enerji sağlayan, Adana, simgesi oldu
Yorumlar
Haber Yazılımı