Haber Detayı
15 Haziran 2020 - Pazartesi 15:12 Bu haber 3158 kez okundu
 
Adanalılar Kurallara Uymayınca Coronavirüs Vakaları Arttı
Coronavirüs salgını sürecinde Yeni Normal Hayat kavramı anlaşılamadığından Adana'da vaka sayısında artışlar olduğu belirtildi.
ADANA HABERLERİ Haberi
Adanalılar Kurallara Uymayınca Coronavirüs Vakaları Arttı

Tüm dünyayı etkisi altına alan coronavirüs salgını Türkiye'de görüldüğünden bu yana aşama aşama tedbirlerin dozu arttırılarak coronavirüs vakaları azaltılmıştı. Coronavirüs vakalarının azaldığı süreçte ise alınan tedbirler yavaş yavaş kaldırılmıştı. 1 Haziran itibariyle tüm Türkiye Yeni Normal Hayat denilen bir sürece girerken, halkın tedbirli olması istenmişti.

 

BİR ÇOK İLDEKİ VATANDAŞLAR KURALLARA UYMAYI BIRAKTI

 

Yetkililerin halkı maske, sosyal mesafe ve temizlik konusunda sürekli olarak uyarmasına rağmen, Yeni Normal Hayat sürecinde vatandaşların kurallara uymaması sonucunda coronavirüs vaka sayısında artışlar gözlemlendi.

 

VATANDAŞLAR KURALA UYMAYINCA ADANA'DA CORONAVİRÜS VAKASI ARTTI

 

Yeni Normal Hayat sürecinde coronavirüs vaka sayısının arttığı İllerden birisi de Adana oldu. Şehrin merkezi yerlerine bakıldığında vatandaşların çoğunun maskelerini takmadığı ve sosyal mesafe kurallarına uymadığı gözlemlendi. Vatandaşların maskesi olsa dahi maskeyi kuralına göre takmadığı, maskeyi eline veya koluna takarak dolaştığı ya da maskeyi çantasında gezdirdiği gözlemlendi.

 

VALİLİK CAMİ MİNARELERİNDEN UYARI ANONSLARI YAPTIRDI

 

Vatandaşların kurallara uymadığını gözlemleyen Adana Valiliği, çözümü kurallara uyulması için camilerden halkı uyarmakta buldu. Coronavirüs vakalarının yeni başladığı zamanlarda yapılan anonslar, Cami minarelerinden tekrar yapılmaya başlandı. Gün içerisinde Cami minarelerinden ''Dikkat koronavirüs vaka sayısı arttığı için maske takalım, sosyal mesafeye uyalım, el hijyenini dikkat edelim. Tedbiri elden bırakmayalım.'' anonsu yapılarak vatandaşlar uyarılmaya başlandı.
 

 

ADANA VALİLİĞİ EK TEDBİR ALINABİLİR UYARISI YAPTI

 

Coronavirüs salgını nedeniyle vatandaşların kurallara uymadığını gözlemleyen Adana Valiliği'nin, coronavirüs vaka sayılarındaki artışın devam etmesi halinde ek tedbirler alınabileceği konusunda yaptığı açıklaması: 
Tüm dünyayla birlikte ülkemizi de etkisi altına alan koronavirüs (Covid-19) salgınına karşı Devletimizce alınan tedbirler sonucunda ilimiz ve ülkemizde çok önemli kazanımlar elde edilmiştir. Bu sebeple Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın himayelerinde Sağlık Bakanlığımız ile Bilim Kurulumuzun tavsiyeleri göz önünde bulundurularak alınan kararlar doğrultusunda, günlük hayatta kademeli olarak normalleşme sürecine geçilmiştir. Ancak yapılan tüm uyarılara rağmen ilimizde bulunan vatandaşlarımız rehavete kapılmış ve pozitif vaka sayısında önemli oranda artış meydana gelmiştir.

 

Salgının başladığı ilk günden itibaren ilimiz genelinde virüsle mücadele etmek amacıyla; sağlık personelimiz, güvenlik güçlerimiz ve kamuda görevli tüm personelimizce yürütülen özverili çalışmaların sonucunda elde ettiğimiz başarı tablosunu kaybetmemek amacıyla vatandaşlarımızın “3 altın kural”a uyup dışarıdayken maske takmaları, sosyal mesafelerini korumaları ve el hijyenine dikkat etmeleri gerekmektedir.

 

Valiliğimiz koordinesinde görevli denetim ekiplerimizce gerçekleştirilen denetimlerde vatandaşlarımızın; pazar yerlerinde, AVM’lerde, marketlerde, halka açık olan kalabalık alanlarda tedbirli olmadıkları görülmüş ve vatandaşlarımıza maske takmaları, sosyal mesafe kuralına uymaları ve el hijyenine dikkat etmeleri konusunda gerekli uyarılar yapılmıştır. Yapılan tüm uyarılara rağmen bu durumun sürmesi ve vaka sayılarındaki artışın devam etmesi halinde vatandaşlarımızın sağlığını korumak ve ilimiz genelindeki vaka sayısındaki artışı kontrol altına almak amacıyla Valiliğimizce ek tedbirler alınması kaçınılmaz olacaktır.
  

Kaynak: Editör:
Etiketler: Adana Valiliği halkı uyardı, Adana da coronavirüs, vaka sayısı, Koronavirüs vaka sayısı, Adana Haberleri
Yorumlar
Haber Yazılımı