Haber Detayı
18 Kasım 2020 - Çarşamba 09:13 Bu haber 22158 kez okundu
 
Türk Askerinin Azerbaycan'a Gitmesine TBMM'den Onay
Azerbaycan'a Türk Askerinin gönderilmesine ilişkin Cumhurbaşkanlığı Tezkeresi TBMM Genel Kurulunda kabul edildi.
TÜRK DÜNYASI Haberi
Türk Askerinin Azerbaycan'a Gitmesine TBMM'den Onay

Dost ve kardeş ülke Azerbaycan'da kurulacak Ortak Merkezde Türk Silahlı Kuvvetlerinin yer alması için Anayasa'nın 92. Maddesi uyarınca izin verilmesine dair Cumhurbaşkanlığı Tezkeresi TBMM Genel Kurulunda kabul edildi.

 

AZERBAYCAN'A TÜRK ASKERİNİN GÖNDERİLMESİNE İLİŞKİN CUMHURBAŞKANLIĞI TEZKERESİ

 

Dost ve kardeş ülke Azerbaycan'ın işgal altındaki topraklarını kurtarma mücadelesi yıllardır devam etmektedir. Ermenistan'ın 27 Eylül 2020 tarihinde Yukarı Karabağ cephe hattı boyunca askerî ve sivil hedeflere yönelik saldırılarına cevaben Azerbaycan, meşru müdafaa hakkına dayanarak başlattığı karşı harekât sonucunda, işgal altındaki topraklarının kurtarılması yönünde önemli başarı elde etmiştir. Türkiye, uluslararası hukuk ve meşru egemenlik hakları temelinde, Azerbaycan'a toprak bütünlüğü dâhil tüm haklarını savunabilmesi için sürecin başından itibaren destek vermiştir. Neticede Azerbaycan'ın karşı harekâtında sağladığı ilerleme sahada yeni bir durum ortaya çıkarmıştır.

 

AZERBAYCAN'IN TALEBİ ÜZERİNE MERKEZDE TÜRK VE RUS ASKERİ MÜŞTEREKEN YER ALACAK

 

Azerbaycan, Rusya ve Ermenistan'ın aralarında vardıkları mutabakat uyarınca, 10 Kasım 2020 tarihinde saat 00.00 itibarıyla bölgede ateşkes tesis edilmiş ve işgal altındaki bazı bölgelerin belirlenen takvime göre Azerbaycan'a iadesini içeren bir plan ilan edilmiştir. Varılan mutabakata göre, ateşkese uyulup uyulmadığının denetlenmesi amacıyla işgalden kurtarılan Azerbaycan topraklarında bir Ortak Merkez oluşturulacaktır. Azerbaycan'ın talebi üzerine Merkezde Türkiye ve Rusya'nın müştereken yer almaları kararlaştırılmıştır.

 

TÜRKİYE VE AZERBAYCAN ARASINDAKİ STRATEJİK ORTAKLIK VE KARŞILIKLI YARDIM ANLAŞMASI

 

Azerbaycan'ın belirleyeceği yerde Türkiye'nin Rusya ile birlikte kuracağı Ortak Merkezde ve bu Merkezin icra edeceği faaliyetlerde Türk Silahlı Kuvvetleri personelinin ve lüzumuna göre ülkemizden sivil personelin görev yapmasının, 16 Ağustos 2010 tarihinde imzalanan 'Türkiye Cumhuriyeti ile Azerbaycan Cumhuriyeti Arasında Stratejik Ortaklık ve Karşılıklı Yardım Anlaşması' uyarınca ülkemizin taahhütlerine uygun, Azerbaycan'ın toprak bütünlüğünü tescil eden uluslararası hukuk, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararları ve Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı ilkeleriyle uyumlu olduğu; bölge halklarının da huzur ve refahı yararına olacağı, ayrıca milli çıkarlarımız bakımından gerekli olduğu değerlendirilmektedir.

 

ANAYASA'NIN 92. MADDESİ UYARINCA BİR YIL SÜREYLE İZİN VERİLDİ

 

Bu mülahazalarla, 'Türkiye Cumhuriyeti ile Azerbaycan Cumhuriyeti Arasında Stratejik Ortaklık ve Karşılıklı Yardım Anlaşması' hükümlerinden kaynaklanan taahhütlerimizi yerine getirmek, ateşkesin tesisi, ihlallerin önlenmesi, bölgede barış ve istikrarın sağlanması amacıyla Türkiye'nin yüksek menfaatlerini etkili şekilde korumak ve kollamak üzere, hudut, şümul, miktar ve zamanı Cumhurbaşkanınca takdir ve tayin olunacak şekilde, Türk Silahlı Kuvvetlerinin Ortak Merkezin görevlerinin ifası yönünde hareket etmek üzere yabancı ülkelere gönderilmesi, bu kuvvetlerin Cumhurbaşkanının belirleyeceği esaslara göre kullanılması ile risk ve tehditlerin giderilmesi için her türlü tedbirin alınması ve bunlara imkân sağlayacak düzenlemelerin Cumhurbaşkanı tarafından belirlenecek esaslara göre yapılması için Anayasa'nın 92'inci maddesi uyarınca bir yıl süreyle izin verilmesi hususunda gereğini bilgilerinize sunarım.

 

 Resim

 

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Türk Askeri Azerbaycan, TBMM onay verdi, Bir yıllık Tezkere, Cumhurbaşkanlığı Tezkeresi, Türk ve Rus Askeri, Türkiye ve Azerbaycan
Yorumlar
Haber Yazılımı