Haber Detayı
28 Eylül 2020 - Pazartesi 19:58 Bu haber 6702 kez okundu
 
TBMM'deki Dört Siyasi Parti'den Ortak Bildiri
TBMM'de Grubu bulunan dört siyasi parti, Ermenistan'ın Azerbaycan'a yaptığı saldırıyı kınadı.
SİYASET Haberi
TBMM'deki Dört Siyasi Parti'den Ortak Bildiri

TBMM'de Grubu bulunan siyasi partilerden Ak Parti, CHP, MHP ve İyi Parti, Ortak bildiri ile Ermenistan'ın Azerbaycan'a yaptığı saldırıyı kınayarak, Azerbaycan'ın Ermenistan'a karşı gerçekleştirdiği savunmasını desteklediklerini açıkladı.

 

TBMM'DEKİ DÖRT SİYASİ PARTİ'DEN ORTAK BİLDİRİ

 

Türkiye Büyük Millet Meclisinde grubu bulunan siyasi partiler olarak, Ermenistan silahlı kuvvetlerinin 28 Eylül'de Yukarı Karabağ'da ateşkesi ve uluslararası hukuku ihlal ederek ağır silahlarla Azerbaycan sivil yerleşim yerlerini ve askerlerini hedef alan saldırılarını en güçlü şekilde kınıyoruz. 

 

Bu son saldırının, Tovruz'daki saldırılardan sonra Ermenistan'ın bölgede barışın ve istikrarın kalıcı tesisi önündeki en büyük engel olduğunu bir kez daha göstermiştir.

 

Bizler, uluslararası hukuktan kaynaklanan meşru müdafaa hakkı çerçevesinde halkını korumak ve toprak bütünlüğünü tesis etmek amacıyla Azerbaycan'ın gerçekleştirdiği savunmasını destekliyoruz. 

 

30 yıla yakın süredir Yukarı Karabağ, Ermenistan'ın işgali altındadır. Bu haksız işgalin sona erdirilmesi için Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi ve AGİT kararlarına uygun şekilde barışçıl çözüme desteğimizi tekrarlıyoruz. Uluslararası camiayı, bugüne kadar Ermenistan'ın işgali ve sorumsuz saldırıları sebebiyle zarar gören Azerbaycan'ın yanında olmaya davet ediyoruz. 

 

Bu vesileyle Gazi Meclisimizdeki siyasi partiler olarak, şehit düşen Azerbaycanlı kardeşlerimize Allah'tan rahmet, gazilere acil şifa ve can Azerbaycan'a başsağlığı dilerken, milletimizin dayanışma iradesini bir kez daha güçlü bir şekilde vurguluyoruz.

 

Resim


 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: TBMM, Grubu bulunan, dört siyasi parti, Ermenistan, Azerbaycan, destek, kınama, Türk milleti, Siyasi partiler, yapılan saldırı
Yorumlar
Haber Yazılımı