Haber Detayı
12 Mayıs 2020 - Salı 01:45 Bu haber 1146 kez okundu
 
Dışişleri Bakanlığı'ndan Beş Ülkeye Sert Tepki
Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, Türkiye'nin bölgedeki hesaplarını bozduğu ülkelerin Türkiye'ye karşı şer ittifakı oluşturduğunu söyledi.
GÜNDEM Haberi
Dışişleri Bakanlığı'ndan Beş Ülkeye Sert Tepki

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, Mısır, Yunanistan, GKRY, Fransa ve Birleşik Arap Emirlikleri Dışişleri Bakanları tarafından kabul edilen Doğu Akdeniz ve Libya konusundaki Ortak Bildiri'ye tepki göstererek, Türkiye'nin bölgedeki hesaplarını bozduğu ülkelerin Türkiye'ye karşı şer ittifakı oluşturduğunu ve Türkiye'nin meşru menfaatlerini korumak için attığı adımların çarpıtılmaması gerektiğini söyledi.

 

BEŞ ÜLKENİN ORTAK BİLDİRİSİ HESAPLARI BOZULAN ÜLKELERİN HEZEYANIDIR

 

Mısır, Yunanistan, GKRY, Fransa ve BAE Dışişleri Bakanlarının bugün Doğu Akdeniz ve Libya konusunda yayınladıkları ortak bildiri, takip ettikleri politikalarla bölgesel kaos ve istikrarsızlık peşinde koşan, halkların demokrasi ümitlerini darbeci diktatörlerin fütursuz saldırganlığına kurban etmekte beis görmeyen, ancak hesapları Türkiye tarafından bozulduğunda hezeyana kapılan bir grup ülkenin ikiyüzlüğünün ibretlik bir örneğidir.

 

TÜRKİYE'NİN MEŞRU MENFAATLERİNİ KORUMAK İÇİN ATTIĞI ADIMLAR ÇARPITILAMAZ

 

Yunanistan ve GKRY’nin Doğu Akdeniz konusunda ülkemizle ve KKTC ile diyaloğa girmek yerine, konuyla ilgisiz bölge dışı aktörlerden medet ummaları, ancak mandacı ve sömürgeci bir mantığın eseri olabilir. Türkiye’nin uluslararası hukuk temelinde meşru menfaatlerini korumak amacıyla attığı adımların haksız ve hukuksuz gerekçelerle çarpıtılması asla kabul edilemez. Aynı durum keza Mısır için de geçerlidir. Bu ülke yöneticileri kendi halkının menfaatlerini ve haklarını korumak yerine, bunlardan çoktan feragat etmeyi tercih etmiş gözükmektedir.

 

TÜRKİYE'YE KARŞI ŞER İTTİFAKI OLUŞTURULDU

 

Doğu Akdeniz’le hiçbir alakası olmayan BAE’ni ise diğer ülkelerle biraraya getiren, Türkiye düşmanlığından başka bir şey değildir. Bu ülkenin hem bize, hem Libya’ya karşı sabıkası bellidir. Barış Pınarı Harekatımızla Suriye’de bir terör devletçiği kurma emellerine ağır bir darbe vurduğumuz Fransa’nın ise, bu ruh hali içinde Türkiye’ye karşı oluşturulan şer ittifakının hamiliğine soyunduğu anlaşılmaktadır. Tüm bu ülkeleri aklıselime, uluslararası hukuka ve teamüllere uygun hareket etmeye davet ediyoruz. Bölgemizde barış ve istikar şer ittifakları ile değil, ancak samimi ve gerçek bir diyalog ve işbirliği ile tesis edilebilir.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Dışişleri, Bakanlığı'ndan, Beş, Ülkeye, Sert, Tepki,
Yorumlar
Haber Yazılımı