Haber Detayı
30 Kasım 2020 - Pazartesi 10:25 Bu haber 11614 kez okundu
 
Bakan Pakdemirli'den İmamoğlu İlçesi'ne Ziyaret
Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Adana'da Sulama Projesi ve ıslah çalışma sahalarında incelemelerde bulundu.
ADANA HABERLERİ Haberi
Bakan Pakdemirli'den İmamoğlu İlçesi'ne Ziyaret

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız, DSİ 6. Bölge Müdürü Mehmet Akif Balta, Bürokrat ve Mühendislerden oluşan bir Heyet ile birlikte, Yedigöze İmamoğlu Sulaması Projesi ve Seyhan Nehri Toplu Makinalı Çalışması sahalarında incelemelerde bulundu. Yerel yöneticilerin de katılımıyla gerçekleştirilen proğramda konuşan Bakan Pakdemirli, projelerin tamamlanmasıyla 106 bin kişiye istihdam sağlanacağını söyledi.

 

BAKAN PAKDEMİRLİ YEDİGÖZE İMAMOĞLU SULAMA PROJESİ SAHASINDA

 

Yedigöze İmamoğlu Sulaması Projesi sahasında incelemelerde bulunmak üzere Adana'nın İmamoğlu İlçesi'ne giden Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, yapımı devam eden proje hakkında yaptığı açıklamada, "İmamoğlu Sulamaları Adana'da, İmamoğlu, Sarıçam, Ceyhan, Kozan ve Yüreğir ilçelerinde toplam 1 milyon 66 bin 800 dekar arazinin sulanmasını sağlayacak. Su kaynağı Seyhan Nehri üzerinde kurulu olan ve 2010 yılından bu yana işletmede olan Yedigöze Barajı. Proje kapsamında bugüne kadar 26 bin 230 dekar arazi sulamaya açılmış olup 522 bin 920 dekar arazide inşaat, 142 bin 150 dekar arazide ise ihale çalışmaları devam ediyor. 375 bin 500 dekarlık ek sahanın da planlama çalışmalarını tamamladık. İmamoğlu Sulamaları Projesi'nin tamamlanması ile yıllık 1 milyar 600 milyon TL gelir artışı sağlanacak. 106 bin kişiye de ilave istihdam imkanı sağlanacak. Toplam yatırım bedeli 4 Milyar TL olan proje 2,5 yıl gibi kısa bir sürede kendini amorti edecek" dedi.

 

BAKAN PAKDEMİRLİ İŞ MAKİNASI KULLANARAK ISLAH KAZISI YAPTI

 

Adana'da tarım arazilerini taşkınlardan korumak için yürütülen Seyhan Nehri Toplu Makinalı Çalışmasını yerinde incelerken dragline sallama ekskavatör kullanarak Seyhan Nehri'nde ıslah kazısı yapan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, "Aşağı Seyhan Ovasında toplam 2.000 km uzunluğunda 10 milyon m³ rusubat temizliği planlandı. Bugüne kadar DSİ 6. Bölge Müdürlüğümüz bünyesindeki makinalarla 2020 yılı Ocak ayı başından itibaren toplam 550 km uzunluğunda 3,2 milyon m³ rusubat temizliği yapıldı. Çalışmalar kapsamında 1450 km uzunluğunda, 6,8 milyon m³ rusubat temizliği daha yapılmasını planlıyoruz. 60 km uzunluğunda 5 milyon m³ rusubat temizliği planlanan Seyhan Nehir Yatağında ise Temmuz ayında başlanan Toplu Makinalı Çalışma kapsamında nehrin denize mansaplandığı ve rusubat birikiminin fazla olduğu 7 km'lik kısımda 2,8 milyon m³ kazı çalışması yaptık. Seyhan Nehir yatağında 53 km uzunluğunda 2,2 milyon m³ rusubat temizliği daha yapılacak. Bu çalışma ile Adana Yüreğir, Seyhan, Sarıçam ve Karataş İlçeleri ile Mersin'in Tarsus İlçesine bağlı toplam 90 mahalle ve 1 milyon 552 bin dekarlık alanda, yıllık 5 milyar 207 milyon TL'lik tarımsal üretimin taşkın risklerine karşı korunmasını hedefliyoruz. Çalışmanın maliyeti 2020 yılı fiyatlarıyla 80 milyon lira.'' dedi.

 

Resim

 

Resim

 

 Resim

 

Resim

 

Resim

 

 

 

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Yedigöze İmamoğlu sulama, Adana İmamoğlu, incelemelerde bulundu, istihdam sağlanacak
Yorumlar
Haber Yazılımı