Yazı Detayı
23 Nisan 2020 - Perşembe 17:30 Bu yazı 1132 kez okundu
 
Türk Milletinin Kurtuluş İradesi
Hüseyin Sözlü
adanahilal
 
 

Bugün; Devlet ve millet kenetlenmesi ile Büyük Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk meclisinin kuruluşunun 100. yıl dönümünü ve kurucu liderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün meclisimizin kuruluş günü vesilesiyle geleceğimizin sahibi çocuklarımıza hediye ettiği 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı kutluyoruz.

 

İlk meclisimiz bir asır önce bugün devletler arenasında güçlü bir şekilde yerini almış olan devletimizin temellerini inşa etmiştir. Milli mücadelenin, kurtuluş ruhunun ve büyük Türk milletinin iradesini ortaya koyan, kararlılığını tüm dünyaya ilan eden ilk meclisimiz 1 asırlık birikime ulaşmıştır ve millet iradesini geleceğe taşıma noktasında varlığını ebediyen sürdürmeye devam edecektir.

 

Meclisimiz; yalın ayak, yırtık zıbınlarla, yarı aç, yarı tok halde, tüm imkânsızlıklara rağmen yedi düvele karşı duran Anadolu halkının, cephede savaşan askerlerimizin, onlara kağnılarla mühimmat, erzak taşıyan aziz milletimizin iradesinin yansımasıdır. Meclisimiz; Mustafa Kemal Atatürk’ün savaş meydanlarında ortaya koyduğu dahiyane komutanlığının, 215 kilogramlık top mermilerini sırtında taşıyan Seyit Ali Onbaşı’nın imani kuvvetinin, kağnısı ile cepheye giderken donarak şehit olan Şerife Bacı’nın gayretinin, Erzurum’dan başlayıp İzmir’de Yunanlılara kadar karşı duran Kara Fatma’nın azminin, erkek kılığında cepheye koşup Mustafa Kemal’e “100 bin kişi kurtulacak ben ölsem ne olur” diyen Halime Çavuş’un adanmışlığının yansımasıdır.

 

Meclisimiz; Hafız Selman İzbeli’nin toplayıp cephedeki askerlerimize çorap, atkı ören Kastamonulu kadınlarımızın emeğinin, henüz ergen yaşlarda kardan coğrafyalara meydan okuyan gençlerimizin azminin, evden eve tünel kazarak düşmana teslim olmayan, direnen Anadolu’nun gizli kahramanlarının özgürlük sevdasının vücut bulmuş halidir.

 

Bizlere düşen bu büyük mirası yaşatmak, büyük devletimizi ilelebet payidar kılmaktır. İçimize atılmak istenilen nifak tohumlarının yeşermesine asla müsaade etmeden, birlik ve beraberliğimizi bozmaya çalışan, içeride ve dışarıda pusuda bekleyen düşmanlara asla fırsat vermeden, ülkemizin, devletimizin iradesini çeşitli odaklara ipotek etmeye niyetli hainlere alan bırakmadan korumak ve kollamaktır.

 

Bu duygu ve inançla; Türkiye Büyük Millet Meclisimizin 100. Yılını ve 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramımızı kutluyor, geleceğimizin sahibi olan tüm çocuklarımızın bayramını tebrik ediyorum. Vatanımızın bütünlüğüne sadakatli, ay yıldızlı bayrağımıza aşık, vatan için gerektiğinde canını verebilecek bir şuurla yetişen bireyler olmalarını temenni ediyorum. 23 Nisan Kutlu Olsun…

 

 
Etiketler: Hüseyin Sözlü, TBMM, İlk Meclis, Türk Milleti, 23 Nisan, TBMM Yüz Yaşında, Yazarlar
Yorumlar
Haber Yazılımı