Dolar : Alış : 5.9405 / Satış : 5.9512
Euro : Alış : 6.5371 / Satış : 6.5489
HAVA DURUMU
hava durumu

Adana16°CÇok Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 35 Kategoride 2545 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

AKP Yunus Emre Şiirini Sansürledi

19 Aralık 2012 - 528 kez okunmuş
Ana Sayfa » Yazarlarımız»Devlet-i Ali»AKP Yunus Emre Şiirini Sansürledi
AKP Yunus Emre Şiirini Sansürledi

Lise 2. sınıfta okutulan Türk Edebiyatı ders kitabından, Yunus Emre’ye ait bir şiir sansürlendi. Yunus Emre’ye ait, “Aşkın Aldı Benden Beni Bana Seni Gerek Seni” isimli şiirinden bir dörtlük, ders kitabından çıkartılarak yayınlandı.

Yunus Emre’nin ilahi türündeki şiirinden çıkartılan dörtlük:

Cennet cennet dedikleri,
Birkaç köşkle birkaç huri,
İsteyene ver onları.
Bana seni gerek seni…

Bu dizelere ait olan kitabın yayınevi Fırat Yayıncılık tarafından ‘sansürlendiği’, kitabı inceleyen Milli Eğitim Bakanlığı, Talim ve Terbiye Kurulu’nun da sansürlenmiş halini “Şiirden beklenen kazanımları sağladığı” görüşüyle onayladığı belirtildi.

AKP’li Milli Eğitim Bakanı, Talim ve Terbiye Kurulu’ndaki bürokratlarını savundu. AKP’li bir Milletvekilinin hatta Bakan’ın Yunus Emre’nin şiirlerinin ders kitaplarından çıkarılmasını savunması, manidar bulundu.

MUHTEŞEM YÜZYIL DİZİSİNE AKP’NİN TEPKİSİ NEYDİ? ŞİMDİ SANSÜRCÜLÜK YAPARAK NE YAPMAYA ÇALIŞIYOR?

Muhteşem Yüzyıl dizisinde, Ebus Suud Efendi karakterini canlandıran oyuncunun Yunus Emre şiirlerinin okunmasının küfür olduğunu açıklamıştı. Ebu’s Suud, Pargalı ile yaptığı bir konuşmada, Yunus Emre şiirleri hakkındaki düşüncesini soran Pargalı, Ebus Suud’dan “Yunus Emre şiirleri okumak küfürdür” cevabını aldı. Türk halk şairlerinin öncülerinden olan Yunus Emre için böyle bir söz söylenmesi tepkilere yol açmıştı.

Muhteşem Yüzyıl dizisinin bu bölümünden sonra, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan en üst perdeden diziye eleştirilerini sunmuştu. AKP liderine buradan şu soruların cevaplarını istiyoruz:

Siz Muhteşem Yüzyıl’ın genel durumuna tepki göstermeyi, Yunus Emre şiirlerinin küfür olduğu söylenmesinden sonra yapmıştınız. Şimdi sizin bürokratlarınız Yunus Emre şiirlerini ders kitaplarından çıkarılmasını onaylıyor. Milli Eğitim Bakanınız da buna onay verdiğini savunarak söylüyor. Bu duruma siz ne diyorsunuz?

Milletin gözünü boyamak için Muhteşem Yüzyıl dizisine AKP lideri tepki gösterirken, AKP bürokratlarının Yunus Emre şiirlerini ders kitaplarından sansürleyerek çıkarması iki yüzlülük değil midir?

AKP lideri, her konuşmasında ecdadımızdan bahsederek göz boyarken, Türk İslam Edebiyatçımız Yunus Emre’nin şiirlerinin sansürlenmesine göz yumarak, ecdadımıza ve kültürümüze sahip çıkmamış olmuyor mu?

Ebus Suud Efendinin, Yunus Emre şiirlerinin okunmasının küfür olduğuna dair fetva verdiği söylenmesi üzerine bizde sormuştuk. ”Günümüzde Yunus Emre şiirlerini okumanın küfür olup olmadığına fetva verecek bir alim bir hoca bir yetkili kurum var mı? Bu konuda Müslüman Türk Milletimize bir açıklama yapılması gerekiyor.”

Bu soruyu soralı daha bir ay bile olmadan, AKP bürokratları kendilerini fetva verecek düzeyde görüyor olmalı ki, Yunus Emre şiirlerini sansürlemeye kalktı.

Bu bağlamda, AKP bürokratları, Bakanı ve Başbakan’ı, Yunus Emre şiirlerini okumanın küfür olduğu yönünde bir düşünceye mi kapılmıştır?

YUNUS EMRE’NİN MÜSLÜMAN TÜRK MİLLETİ İÇİN ÖNEMİ

Hem şairlik gücü hem de şiirlerindeki sevgi ve hoşgörü derinliğiyle Türk tasavvuf edebiyatının doğup gelişmesinde en büyük payı olan Yûnus Emre, her dem taze ve yeni kalmayı başarabilmiş ölümsüz bir şâirdir.

O âdeta üç zamanın, yani geçmişin, bugünün ve geleceğin şâiridir. O, yalnızca gönüllerin değil, Türkçenin ve Türk edebiyatının da sultanıdır. Yaşadığı 13 ve 14. yüzyıllar Anadolu’sunda, Türkçenin Arapça ve Farsça ile giriştiği devlet ve edebiyat dili olma mücadelesindeki zaferinde onun payı büyüktür.

Yûnus, üstün sanat gücü ve şahsiyetiyle bugün de bütün Türk illerinde, hatta dünyada bilinmekte ve çok sevilip okunmaktadır. Kısacası o, çağlar üstü kimliği ve Türkçesiyle milletimizin gönül dili olmaya devam etmektedir. Bu yazıda, Yûnus’un bu kimliği ve Türkçesi üzerinde durulmaktadır.

Yunus Emre, Müslüman Türk Milletimiz tarafından takdir edilen bir şairimizdir. Ancak her fırsatta maneviyattan muhafazakarlıktan bahseden AKP lideri ve AKP Hükümeti sözcüleri, Yunus Emre’nin şiirlerini sansürleyerek en büyük kötülüğü yapmışlardır.

AKP bürokratlarının bu hatasının, Muhteşem Yüzyıl dizisi senaristlerinin hatasından ne farkı var? Bizce aynı mantalitenin ürünü olan bu uygulamalara bir an önce son verilmelidir. AKP bürokratları, söz konusu ders kitabını yeniden düzenlettirip, Yunus Emre’ye ait şiirin tamamını Türk Edebiyatı ders kitabına yeniden koydurmalıdır.

YUNUS EMRE’NİN ŞİİRİNİN SANSÜRLENMEMİŞ HALİ:

Aşkın aldı benden beni
Bana seni gerek seni
Ben yanarım dün ü günü
Bana seni gerek seni

Ne varlığa sevinirim
Ne yokluğa yerinirim
Aşkın ile avunurum
Bana seni gerek seni

Aşkın aşıklar oldurur
Aşk denizine daldırır
Tecelli ile doldurur
Bana seni gerek seni

Aşkın şarabından içem
Mecnun olup dağa düşem
Sensin dünü gün endişem
Bana seni gerek seni

Sufilere sohbet gerek
Ahilere ahret gerek
Mecnunlara leyla gerek
Bana seni gerek seni

Eğer beni öldüreler
Külüm göğe savuralar
Toprağım anda çağıra
Bana seni gerek seni

Cennet cennet dedikleri
Birkaç köşkle birkaç huri
İsteyene ver anları
Bana seni gerek seni

Yunus’dürür benim adım
Gün geçtikçe artar odum
İki cihanda maksudum
Bana seni gerek seni..

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika