Dolar : Alış : 5.9405 / Satış : 5.9512
Euro : Alış : 6.5371 / Satış : 6.5489
HAVA DURUMU
hava durumu

Adana16°CÇok Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 35 Kategoride 2545 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Adana’ya Rafineri ve Petrokimya Tesisi Kuruluyor

04 Aralık 2019 - 77 kez okunmuş
Ana Sayfa » ADANA HABERLERİ»Adana’ya Rafineri ve Petrokimya Tesisi Kuruluyor
Adana’ya Rafineri ve Petrokimya Tesisi Kuruluyor

Türkiye Varlık Fonundan karşılanacak 10 milyar dolar ile Adana’nın Ceyhan ilçesi’ne rafineri ve petrokimya kompleksi kurulacağı bildirildi.

Adana’nın Ceyhan ilçesi’ne Türkiye Varlık Fonunun 10 milyar dolarlık yatırım yaparak kuracağı rafineri ve petrokimya tesisi inşaatına 2021 yılında başlanılacak ulup, inşaat yapımında 10 bin kişi, üretim başladıkdan sonra ise 5 bin kişi çalışacağı bildirildi

Hazine ve Maliye Bakanlığının 2020-2022 Yeni Ekonomi Programı kapsamında, TVF’nin özel sektör veya yabancı sermaye iş birliklerine dayanan petrokimya, madencilik ve yerli kaynaklardan elektrik üretimi alanlarında sabit sermaye yatırımlarında yer alması öngörülmüştü. TVF’den edinilen bilgiye göre, bu kapsamda, dış ticaret açığını azaltmak amacıyla stratejik yatırımları gündemine alan fon, ilk yatırımını rafineri ve petrokimya alanında yapacak.

İleri teknoloji ve yenilikçi üretim yöntemleri açısından dünyada örnek gösterilen yatırımlar arasında yer alması beklenen rafineri ve petrokimya kompleksi, Ceyhan’ın uluslararası enerji merkezi olması hedefine destek sağlayacak. Projeyle, bölgede petrokimya üssü ve kimya kümelenmesi geliştirebilmek adına ihtiyaç duyulan ham maddelerin üretilmesi ve gerekli altyapı yatırımlarının hayata geçirilmesi sağlanacak. Bu tesiste üretilen ürünler, Türkiye’nin ithalatını azaltacağından dış ticaret açığının da azalmasına katkı sağlayacak.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

TemaFabrika