Dolar : Alış : 5.4037 / Satış : 5.4134
Euro : Alış : 6.1605 / Satış : 6.1716
HAVA DURUMU
hava durumu

Adana12°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 34 Kategoride 1716 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Yörük ve Türkmenler Sarıçam’da Coştu

04 Mayıs 2014 - 323 kez okunmuş
Ana Sayfa » ADANA HABERLERİ»Yörük ve Türkmenler Sarıçam’da Coştu
Yörük ve Türkmenler Sarıçam’da Coştu

 

 

2 Mayıs Cuma günü Sabancı Merkez Camiindeki Mevlid-i Şerif ile başlayan, Cumartesi günü Yörük Kervanı ve Sarıçam-Mustafalar Köyündeki Piknik Alanında 24 Oğuz boyunu temsilen 24 çadır kuruldu. Etkinliklerin son gününde ise Yurdun dört bir köşesinden binlerce Yörük Türkmenin buluşmasıyla heyecan doruk noktasına ulaştı ve büyük bir coşku yaşandı.

 

Şölenin yapılmasına büyük destek veren Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü şölene eşi Zeynep hanım ile birlikte geldi.

 

Organizasyonu gerçekleştiren Çukurova Yörük Türkmenler Derneği, Adana Yörük Türkmen Derneği, Toros Yörükleri Derneği, Akdeniz Yörük Türkmen Derneği ve Çukurova Oğuz Türkmen Boyları Derneği adına Şölen Tertip Komitesi Başkanı Mehmet Demir bir açılış konuşması yaptı.

 

Halk ozanlarının türküleri eşliğinde çadırları tek tek ziyaret eden Hüseyin Sözlü, Ali Aydın (Yörük Ali Paşa) ve ilçe belediye başkanları vatandaşlarla kucaklaştı.

 

Daha sonra şölene katılan Yörük Türkmenlere hitap eden Sözlü, “Büyük Önder Atatürk’ün ‘Ne mutlu Türküm diyene’ ifadesinde kendini bulan hemşehrilerim, sizlerle birlikte olmaktan mutluyum” ifadesini kullandı. Büyük Önder Atatürk’ün milli mücadeleyi verirken, “Toroslar’da bir Yörük Türkmen çadırı tütüyorsa memleket emin ellerdedir” sözünü hatırlatan Hüseyin Sözlü, “Bu ifadeyi gerçek anlamda idrak etmemiz gereken bir dönemdeyiz. Vatan coğrafyası 220 yıldır küçülmüş, şimdi Anadolu bile bize çok görülüyor. 30 Mart’ın Kürdistan sınırlarının belirleneceği seçimler olduğunu söyleyen hainler hadsizler, arsızlar olmuştur. Bunlar bizim için milli meseledir, varlığımızın sebebidir. Bunlar Yörük Türkmenlerin hassasiyetidir. Bugün Yörük Türkmenler bir araya geldiyse buradan bir anlam çıkarmamız lazımdır. Vatana karşı beslenen hain niyetlere karşı dimdik duracağımızın ifadesidir. Burada toplanmamızın anlamı budur” dedi.

 

Başkan Hüseyin Sözlü, 5 yıl boyunca Adana’ya hizmet etmenin boynunun borcu olduğunu vurgulayarak, milleti başı dik, sırtı pek yapacaklarını ve refah toplumuna ulaştıracaklarını bildirdi. Sözlü şöyle devam etti: “Bizleri seçen, umut besleyen değerli hemşehrilerime layık olmanın mücadelesini vereceğiz. Bizler gönülleri fethetmeye geldi. Gönülleri de hizmetlerimizle fethedeceğiz.”

 

Başkan Hüseyin Sözlü’nün Şölen Ağası seçildiği etkinlikte şehit polis Adem Çoban’ın eşi Ümmügülsüm Çoban’a da bir plaket verildi.

 

Şölende Osmaniye Belediyesi Mehter Takımı, Büyükşehir Belediyesi Halk Oyunları ekiplerinin konser ve gösterileri ilgi ile izlendi. Aşıklar atışmasının ardından Yörük Türkmen birliğini simgeleyen çoban ateşi yakıldı ve güreş masabakaları yapıldı.

 

Aşık Sefai ve Sümer Ezgü’nün de etkinliğin sonunda konser verdiği şölene Milletvekilleri Ali Halaman ile Muharrem Varlı, MHP İl Başkanı Mustafa İzgioğlu, Büyükşehir Belediyesi Meclis Başkan Vekili Salih Gökçe, Seyhan Belediye Başkanı Zeydan Karalar, Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin, Sarıçam Belediye Başkanı Bilal Uludağ, Yumurtalık Belediye Başkanı Türkeş Filik, İmamoğlu Belediye Başkanı Gazi Adamhasan, Saimbeyli Belediye Başkanı Mustafa Şahin Gökçe, Pozantı Belediye Başkanı Mustafa Çay, meclis üyeleri ve parti yöneticilerinin yanı sırı diğer illerden Yörük ve Türkmen derneklerinin yöneticileri Cindi Yıldız, Mustafa Kuş, Bestami Erdem, Anamaslı Mehmet de katıldı.

 

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika