Dolar : Alış : 5.9288 / Satış : 5.9394
Euro : Alış : 6.5473 / Satış : 6.5591
HAVA DURUMU
hava durumu

Adana16°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 35 Kategoride 2525 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Yerli Otomobilden Sonra Yerli Uçak Geliyor

03 Ocak 2020 - 25 kez okunmuş
Ana Sayfa » GÜNCEL HABERLER»Yerli Otomobilden Sonra Yerli Uçak Geliyor
Yerli Otomobilden Sonra Yerli Uçak Geliyor

Türkiye üreteceği yerli otomomili konuşurken, TUSAŞ yerli uçak ve helikopterin üretimini yapabileciğimizi açıkladı.

Türkiye, üreteceği yerli otomobilin tanıtımını yaptıktan sona ülke içinde ve yurt dışında büyük yankı uyandırırken, yetkililerden ikinci bomba haber geldi. TUSAŞ, Kahramankazan’da yerli uçak ve helikopter üretmek için hazırlanıldığını duyurdu.

MİLLİ UÇAK YAPILABİLİRLİĞİ TAMAMLANMIŞ DURUMDA

Yapılan açıklamada, milli savaş uçağı için yürütülen çalışmalarda kritik eşiklerin aşıldığı bildirildi. F-35 savaş uçaklarının orta gövdesinin de yapıldığı, Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ bünyesindeki dünyada tek çatı altındaki 4 büyükten biri olan tesiste altyapı çalışmaları sürerken Genel Müdür Temel Kotil ise tesisin milli uçak için yapılabilirliği tamamlamış durumda olduğunu açıkladı.

YERLİ UÇAK ÜRETEBİLİRİZ

TUSAŞ Genel Müdürü Temel Kotil, ”Şirketin ana yüklenici olduğu uçak ve helikopter projelerini gerçekleştirebilmek için 3 yılda 2 bin 500 mühendis aldık. Bunun yanında yazılımlara, bilgisayarlara, güçlü bir teknolojiye ihtiyaç var. Türkiye’deki 2 büyük makine bizde. Her birinde 10 bin çekirdek var. Yapımı süren ve Milli Muharip Uçak’ın (MMU) kompozitinin üretileceği tesis, bunun da ötesinde Airbus ve Boeing’in işleriyle dolu. Burası 95 bin metrekare. Dünyada tek çatı altındaki 4 büyükten bir tanesi. Son yapıldığı için de en modern ve iyisi olacak. MMU için yaptığımız yıldırım testi alanı, rüzgar tünelleri var. Tesis, laboratuvar, test imkanı, bilgisayar, yazılım, mühendis olmadan hiçbir şey olmaz. TUSAŞ yapabilirliği tamamlamış durumda. F35’in orta gövdesini yapıyoruz. Bu yeterince kritik bir parça. Yapabilirlik konusunda sorunumuz yok. Tasarlayıp, test edip, uçurmak gerekiyor.” dedi.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

TemaFabrika