Dolar : Alış : 5.9405 / Satış : 5.9512
Euro : Alış : 6.5371 / Satış : 6.5489
HAVA DURUMU
hava durumu

Adana16°CÇok Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 35 Kategoride 2545 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Vali Demirtaş: Mevsimlik Tarım İşçilerinin Sıkıntıları Çözülmeli

16 Ocak 2020 - 24 kez okunmuş
Ana Sayfa » ADANA HABERLERİ»Vali Demirtaş: Mevsimlik Tarım İşçilerinin Sıkıntıları Çözülmeli
Vali Demirtaş: Mevsimlik Tarım İşçilerinin Sıkıntıları Çözülmeli

Adana Valisi Mahmut Demirtaş, mevsimlik tarım işçilerinin karşılaştığı sıkıntıların çözüme kavuşturulması gerektiğini söyledi.

Adana Valisi Mahmut Demirtaş, Tarım ve Orman İl Müdürlüğü toplantı salonunda düzenlenen Mevsimlik Tarım İşçileri Projesi (METİP) proğramına katılarak, mevsimlik tarım işçilerinin karşılaştığı sıkıntıların çözüme kavuşturulması ve sosyal hayatlarının iyileştirilmesi gerektiğini söyledi.

ADANA DÜNYANIN SAYILI GIDA MERKEZLERİNDEN BİRİSİDİR

Adana Valisi Mahmut Demirtaş, toplantıda yaptığı konuşmada, ”Çukurova yılda yer yer üç ürünün hasat edildiği, dünyanın sayılı gıda arz merkezlerinden birisidir. Adana, Türkiye’de tarım ve tarıma dayalı sanayinin geliştiği önemli bir yerleşim merkezidir. Tarım bu coğrafyanın bel kemiğidir. Cumhuriyetten sonra özellikle 1950’lerden itibaren başlayan tarımda makineleşme, beraberinde tarımın ve tarıma dayalı sanayileşmenin gelişmesine zemin hazırlarken tarım işçiliğine dayalı göçün yaşanmasına da sebep olmuştur. 1990’ların ortalarına kadar artarak devam eden bu minvaldeki göç, bu zamandan sonra GAP’ın devreye girmesiyle etkisini yitirse de, mevcudiyetini bugün dahi sürdürmektedir. Bahsettiğimiz bu durumun dışında 2011’den itibaren Suriye’deki kargaşadan kaçarak ülkemize sığınan Suriyeli misafirlerimizin oluşturduğu tarım işçiliği gerçeğini de göz ardı edemeyiz.” dedi.

İNSAN KAYNAĞIMIZI DÜNYA STANDARTLARINA ÇIKARMALIYIZ

Adana Valisi Mahmut Demirtaş, ”Her alanda olduğu gibi tarımda da hem dünya hem ülkemiz geçen yüzyıldan bugüne çok ciddi mesafeler kat etti. Bugün dünya, tarım 4.0’ı konuşma safhasını geride bıraktı. Ülkeler hayata geçirdikleri uygulamalarla fiilen bu safhaya geçtiklerini ilan eder duruma geldiler. Biz de ülke olarak artık gerçekleştirdiğimiz uygulamalarla bu aşamaya geçmekle mükellefiz. Tarımla iştigal eden insan kaynağını bilgi, beceri ve donanım açısından en üst seviyeye çıkarılmalıdır. Her kademedeki insan kaynağını dünya tarımında söz sahibi ülkelerin standartlarına çıkarılmalıdır.” dedi.

MEVSİMLİK İŞÇİLERİN SIKINTILARINI ÇÖZMELİYİZ

Adana Valisi Mahmut Demirtaş, ”Mevsimlik tarım işçisi olarak adlandırılan kesimin karşılaştığı sıkıntıları çözüme kavuşturmalıyız. İlimiz de, 25.000 civarındaki işçi sayısı ile bu sorunu en fazla yaşayan illerin başında geliyor. Bu meyanda başlatılan METİP projesiyle mevsimlik gezici tarım işçilerinin güvenli ulaşım, alt yapıya sahip barınma alanları, eğitim ve sağlık gibi temel ihtiyaçlarının karşılanması amaçlanmaktadır. Projenin ilk fazı 2010 yılında başlatıldı. O dönemde kente 8.2 milyon TL’lik bir ödenek aktarıldı. Kaymakamlıklar bu ödeneklerle önceden belirledikleri Mevsimlik Gezici Tarım İşçilerinin barınma, alt yapı, aydınlatma ve eğitim başlıklarında faydalanacakları hizmetleri sundu. Projenin ikinci fazı ise 2017’de yayımlanan ilgili genelge doğrultusunda devreye alındı. Bu kapsamda ile toplamda 8.4 milyon TL’lik bir ödenek tahsis edildi. Bu ödenekle Karataş ve Yumurtalık ilçelerinde 2 hizmet binası inşa edildi. 3’üncü binanın da inşası sürmektedir.” dedi.

MEVSİMLİK İŞÇİLERLE İLGİLİ PROJELERİN BAŞARIYA ULAŞMASI İÇİN ÇALIŞACAĞIZ

Adana Valisi Mahmut Demirtaş, ”Arsa temini ile bölgeye kazandırılan her türlü hizmetin devamlılığının ve sürdürebilirliğinin sağlanması açısından, tüm kurumların koordineli bir biçimde çalışması gerekir. Projelerin başarıyla yürütülmesi için tüm kurumların gereken duyarlılığı göstermesi gerekir. Soframıza gelen her çeşit meyvenin ve sebzenin yetiştirilmesinde bu insanların eli ve emeği var. Dolayısıyla bu insanların emeklerinin hakkı için eğitimden sağlığa, ulaşımdan alt yapıya kadar her alanda sağladığımız hizmetleri layıkıyla yerine getirmeliyiz. Onların yaşam kalitesinin yükseltilmesi adına başlattığımız tüm bu projelerin amacına ulaşması için her türlü gayreti sarf etmekten geri durmamalıyız.” dedi.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

TemaFabrika