Dolar : Alış : 5.7665 / Satış : 5.7769
Euro : Alış : 6.3586 / Satış : 6.3701
HAVA DURUMU
hava durumu

Adana29°CAz Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 35 Kategoride 1932 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Türkiye’nin Münbiç’e Girmesini Engelleme Çabaları

16 Ekim 2019 - 80 kez okunmuş
Ana Sayfa » GÜNCEL HABERLER»Türkiye’nin Münbiç’e Girmesini Engelleme Çabaları
Türkiye’nin Münbiç’e Girmesini Engelleme Çabaları

Türkiye, ne zaman Münbiç’e harekat yapmaya karar verse, küresel güçlerin yeni bir oyunuyla karşılaşması, Münbiç’in neden bu kadar önemli olduğu tartışmasını başlattı.

Türkiye’nin Zeytin Dalı ve Fırat Kalkanı Harekatlarından sonra Münbiç’e girmesi beklenirken, şartlar harekatların durmasına yol açmıştı. Günümüzde Barış Pınarı Harekatı’nın Münbiç durağına sıra geldiğinde küresel güçler anında yeni bir oyunla karşımıza dikildiler.

BÖLGENİN KÜRESEL AKTÖRLERİNİN MÜNBİÇ KURNAZLIĞI

Türk Askerinin Münbiç’e girmesi beklenirken, ABD,Rusya ve Esad rejimi Türkiye’yi durdurmak için oyunu tezgahladı. ABD ve Rusya anlaşması gereği, ABD askerlerini Münbiç’ten çekerken Esad rejimi kontrolündeki güçler ile PKK/PYD’li teröristler Münbiç’i elinde tutacaklar.

Türkiye’nin tezi gereği ABD ve Rusya’nın bölgede sınırı olmadığından ve bugüne kadar teröristlerin halka zulmetmesine göz yummalarından dolayı, bölgedeki teröristleri ancak Türkiye temizleyebilirdi ve öyle de yapılıyordu. Ancak, Suriye’nin toprak bütünlüğü meselesinden dolayı Esad rejimi Münbiç’te olursa Türkiye’nin tezleri gereği buna ses çıkarmayacağını düşündüler ve bu oyunu Türkiye’nin Münbiç’e girmesini engellemek için uyguladılar.

Konuyla ilgili Cumhurbaşkanı Erdoğan,”Münbiç’e rejimin girmesi benim için çok çok olumsuz değil. Sonunda bunların kendi topraklarıdır. Ama burada terör örgütlerinin kalmaması benim için önemli. Yani bizim onlara söylediğimiz. Burada YPG/PYD kalacak mı kalmayacak mı?” sorusunu sorarak, Türkiye’nin esas meselesinin teröristleri temizlemek olduğunu vurguladı. İşte tam bu noktada Türkiye’nin oyunu iyi görüp yeni planlarını devreye sokması gerekir.

MÜNBİÇ’İN KÜRESEL GÜÇLERİ CEZBEDEN TARAFI

Suriye’de bulunan en önemli petrol pazarlarından iki tanesi Münbiç ve El Bab’ta bulunuyor. Bu iki kent, Irak’tan Suriye’ye gelen ve İdlip bölgesine devam eden gelecekteki enerji hattı olan ana boru hatlarına ev sahipliği yapıyor.

Bölgedeki enerji kavgasını yorumlayanlar, Münbiç kimin elindeyse Suriye’deki petrol taşımacılığını da kontrol altına alacağını söylüyor. Bu durumun batıda Halep, İdlip ve El Bab; doğuda ise Rakka ve Deyr Ez-Zor için de geçerli olduğu anlatılıyor.

Büyük fotoğrafa bakıldığında, Rakka, Deyr Ez-Zor, Halep, İdlib, Haseke, El Bukemal, El Bab,Hama, Humus, Palmira gibi yerleşimler, Türkiye’den Katar’a uzanması planlanan boru hattının rotası üzerinde olduğunundan, küresel aktörler bu bölgelerde oyun kuruyor. Bu bölgede ABD ve Rusya, birbirini kollayarak birisi diğerinin üstünlük sağlamasını istemiyor. Bu oyunlarını sürdürmek için, bölgedeki küresel aktör Türkiye’ye karşı birleştikleri oluyor. İşte Türkiye’nin Münbiç’e girmesini engellemek istemeleri bu yüzdendir.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

TemaFabrika