Dolar : Alış : 5.8915 / Satış : 5.9021
Euro : Alış : 6.5012 / Satış : 6.5129
HAVA DURUMU
hava durumu

Adana32°CGök Gürültülü Sağanak Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 34 Kategoride 1774 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Türkiye’de Ulaşılamayan Petrole Artık Ulaşılacak

08 Ekim 2019 - 121 kez okunmuş
Ana Sayfa » Genel»Türkiye’de Ulaşılamayan Petrole Artık Ulaşılacak
Türkiye’de Ulaşılamayan Petrole Artık Ulaşılacak

Türkiye’de var olan ama bir türlü ulaşılamayan petrol kaynaklarına ulaşılmasını sağlayacak bir sistemin ülkemizde uygulanacağı bildirildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, hafta sonu yaptığı açıklamada, Diyarbakır’da ilk defa hidrolik çatlatma yöntemiyle ticari petrol üretimine başlandığını ve bu tekniğin daha da yaygınlaştırarak yeni kuyular açılacağını söyledi.

ABD’yi son yıllarda dünyanın en büyük ham petrol ve doğal gaz üreticisi konumuna getiren hidrolik çatlatma tekniğinin Türkiye’de uygulanmaya başlaması, petrol ve doğal gaz ithalatının yıllar içinde düşmesine ve Türkiye’nin enerji faturasının azalmasına sebep olacak.

Amerikan Petrol Enstitüsü’ne göre, yerin altına basınçlı su ve kimyasalların yüksek basınçla gönderilmesiyle uygulanan hidrolik çatlatma ve yatay sondaj teknikleri, derinlerdeki kaya formasyonlarının içinde sıkışmış halde bulunan kaya petrolü ve kaya gazını yer yüzüne çıkarmak amacıyla kullanılıyor.

Hidrolik çatlatmanın daha önce ulaşılamayan petrol ve doğal gaz rezervlerinde üretime geçilmesine olanak sağladığına işaret eden API, bu yöntemin eski petrol ve doğal gaz kuyularında yeniden üretim yapılmasına da yardımcı olacağını belirtiyor. Bu sistemle eski sistemlere göre daha ucuz petrol ve doğal gaz üretilebileceği konuşuluyor.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

TemaFabrika