Dolar : Alış : 5.9288 / Satış : 5.9394
Euro : Alış : 6.5473 / Satış : 6.5591
HAVA DURUMU
hava durumu

Adana16°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 35 Kategoride 2525 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Türkiye ve Rusya’dan Libya’da Ateşkes Çağrısı

08 Ocak 2020 - 30 kez okunmuş
Ana Sayfa » GÜNCEL HABERLER»Türkiye ve Rusya’dan Libya’da Ateşkes Çağrısı
Türkiye ve Rusya’dan Libya’da Ateşkes Çağrısı

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Erdoğan ve Putin’in tarih vererek Libya’da ateşkes çağrısı yaptığını söyledi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Haliç Kongre Merkezi’nde Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile birlikte yaptığı ortak basın açıklamasında, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Putin’in ikili görüşme yaptığını belirterek, ”Bugün Cumhurbaşkanımız Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Putin, 12 Ocak gece yarısı 00.00’da Libya’da ateşkesin sağlanması için bir çağrıda bulunuyorlar.” dedi.

LİBYA’DA ATEŞKESİN SAĞLANMASI İÇİN ÇALIŞMALAR SÜRECEK

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “İdlib’te ateşkes başta olmak üzere, Suriye’deki iş birliğimiz, ABD-İran geriliminin azaltılmasıyla ilgili neler yapabileceğimiz, elbette Irak ve nihayetinde de Libya ile ilgili görüş alışverişinde bulunmuşlardır. Özellikle Libya’da ateşkesin sağlanması konusunda Rus ortaklarımızla epeydir çalışıyoruz. Hatırlayacağınız gibi daha önce bir heyetimiz Moskova’ya giderek Rus karşıtlarıyla bu anlamda görüşmeler gerçekleştirmişlerdir. Özelikle Libya’da ateşkesle ilgili şunu vurgulamak isterim, bugün Cumhurbaşkanımız Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Putin, 12 Ocak gece yarısı 00.00’da Libya’da ateşkesin sağlanması için bir çağrıda bulunuyorlar ve ateşkesin sağlanması, kalıcı bir barışın Libya’da tesis edilmesi konusunda hem ortağımız Rusya ile hem de Libya’daki tüm taraflarla çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Bu çabalarımız esasen Berlin sürecinin de başarıyla tamamlanması ve Libya’ya barış ve huzurun gelmesi için katkı sağlamaktadır. Bundan sonra da sağlayacaktır.” dedi.

RUSYA DIŞİŞLERİ BAKANI LAVROV’UN KONUŞMASI

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, ortak basın toplantısında yaptığı açıklamada, “Türkiye ve Rusya Başkanları Basra Körfezi’nde tırmanan gerilimin barışçıl yollarla çözümünde mutabakata vardı. Türkiye ve Rusya başkanları Libya sorununun çözümü çabalarına tüm tarafların ve komşu ülkelerin katılımının önemini vurguladı.” dedi.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

TemaFabrika