Dolar : Alış : 5.6919 / Satış : 5.7021
Euro : Alış : 6.2979 / Satış : 6.3093
HAVA DURUMU
hava durumu

Adana23°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 35 Kategoride 2002 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Türkiye Kapıları Açarız Deyince AB Para Gönderiyor

01 Kasım 2019 - 65 kez okunmuş
Ana Sayfa » EKONOMİ»Türkiye Kapıları Açarız Deyince AB Para Gönderiyor
Türkiye Kapıları Açarız Deyince AB Para Gönderiyor

Türkiye’nin kapıları açarız uyarısından sonra Avrupa Birliği, Suriyeli mülteciler için taahhüt ettiği mali yardımın bir kısmını gönderme kararı aldı.

Suriyeli mülteciler için taahhüt etmesine rağmen mali yardımı kısan Avrupa Birliği, Suriyeli mültecilerin yükünü tamamen Türkiye’nin üzerine yıkmıştı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sürekli olarak ‘Kapıları açarız’ uyarısı neticesinde Avrupa Birliği, meselenin ciddiyetini anlayarak 663 milyon euro’luk yardımı Türkiye’ye gönderme kararı aldı.

Suriye’de iç savaşın çıkmasından bu yana 3,6 milyon civarında sığınmacıyı barındırmak zorunda kalan Türkiye, sığınmacı kabul eden ülkeler arasında en tepede bulunuyor. Türkiye, Suriyeli mültecilere bugüne kadar 40 milyar dolar para harcarken, Avrupa Birliği 6 milyar euro fon ayırdığını duyurmasına rağmen, sadece 2.6 milyar euro gönderdiler.

GÜVENLİ BÖLGENİN İNŞAASINA BATILI ÜLKELERİN YARDIMI GEREKİR

Avrupa Birliği’nin Suriyeli mültecilere yardım etmekte nazlanmasının yanında, Türkiye’nin Suriyeli mültecilerin yaşaması için güvenli bölge oluşturmak amacıyla başlattığı Barış Pınarı Harekâtı’na karşı çıkarak PKK/YPG’ye destek olması üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan, ”Barış Pınarı Harekâtı’na işgal derseniz kapıları açarız” uyarısı yapmıştı. Bu uyarının işe yaradığı görülüyor.

Türkiye, iki milyon Suriyeli’nin yerleştirilmesi amacıyla güvenli bölgeye yeni şehirler kurmayı planlıyor. Yeni şehirlerin kurulması için batılı ülkelerin daha fazla yardım etmesi gerekiyor. Avrupa Birliği yardım etmese de Türkiye güvenli bölgeyi inşa edecek. Ancak mülteci meselesi, sadece Türkiye’nin değil tüm dünya ülkelerinin ortak meselesidir.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

TemaFabrika