Dolar : Alış : 5.6919 / Satış : 5.7021
Euro : Alış : 6.2979 / Satış : 6.3093
HAVA DURUMU
hava durumu

Adana23°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 35 Kategoride 2002 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Türkiye ile Irak Arasına İkinci Boru Hattı Projesi

06 Kasım 2019 - 69 kez okunmuş
Ana Sayfa » EKONOMİ»Türkiye ile Irak Arasına İkinci Boru Hattı Projesi
Türkiye ile Irak Arasına İkinci Boru Hattı Projesi

Türkiye’nin Ortadoğu hamleleri bölgedeki dengeleri değiştirirken, Irak Türkiye ile ikinci bir boru hattının yapılması önerisini açıkladı.

Türkiye’nin başlattığı Barış Pınarı Harekatı’ndan sonra bölgedeki güç dengelerinin değiştiği görülüyor. Türkiye ile Irak arasında ikinci boru hattının yapılacağı gündeme gelirken, öte yandan Habur sınır kapısından sonra ikinci bir sınır kapısının Ovaköy’e yapılması planları gündemde.

IRAK’TAN TÜRKİYE’YE İKİNCİ BORU HATTI PROJESİ

Irak Petrol Bakanı yardımcısı Feyyaz Nime, yaptığı açıklamada ”Türkiye ile Irak arasında yeni bir petrol boru hattı projesini hayata geçebiliriz. Yeni boru hattının kapasitesi, günlük 1 milyon varil olmasını istiyoruz.” dedi.
Irak Petrol Bakanı yardımcısı Feyyaz Nime, Kuzey Irak ile Türkiye arasındaki petrol sevkiyatına değinerek, ”Yeni yapılacak hat, Kuzey Irak bölgesi’nden Türkiye’ye yapılan sevkiyatı engellemeyecek.Mevcut durumda, Kerkük’ten Türkiye’ye günlük 100 bin varil petrol sevkiyatı yapılıyor. Bu sevkiyatın daha da artacağına inanıyorum.” dedi.

HABUR’DAN SONRA OVAKÖY’E SINIR KAPISI MI AÇILIYOR?

Türkiye ile Irak arasında, Habur sınır kapısından sonra Ovaköy sınır kapısı açılması düşüncesi var. ABD’nin bölgedeki son hamleleriyle birlikte iyice stratejik hale gelen Ovaköy Sınır Kapısı, Irak’la ticaretinin tümünü Erbil yönetiminin kontrolündeki Habur güzergahından yapan Türkiye’ye, Bağdat’la doğrudan bağlantı imkanı verecek. İki ülke arasında bu yönde başlayan temaslar yoğun şekilde sürse de, Irak sokaklarında süren kaos ve yönetimde istikrarsızlık, stratejik projenin uygulanmasını geciktirdi. Son olarak geçtiğimiz günlerde Türkiye’nin Bağdat Büyükelçisi Fatih Yıldız, Irak Sınır Kapıları Komisyonu Başkanı Kazım Ekabi ile görüşmüş ve konuya ilişkin “Bağdat ve Erbil arasında anlayış birliği oluşması gerektiği anlaşılıyor” bilgisini vermişti. Bu mesaj, Ovaköy karşısındaki Fişabur’u kontrol eden Irak Kürt Bölgesel Yönetiminin (IKBY) proje için henüz ikna edilemediği anlamına geliyor.

OVAKÖY SINIR KAPISI AÇILDIĞINDA TSK BÖLGEDE DAHA ETKİN OLACAK

Türkiye, gerekli etüt çalışmalarını tamamladığı kapının ve ticaret yolunun yapılması konusunda gereken alt yapı ve üst yapı ihtiyaçlarını karşılamayı taahhüt ediyor. Ovaköy Sınır Kapısı projesi için kritik konu ise güvenlik. Halen bölge sadece teröristler için değil kaçakçılar için de bir geçiş noktası konumunda. Kapı açıldıktan sonra ticaret yolunun kontrolü ve güvenliğinin, Irak’taki üs bölgelerinde bulunan Türk Silahlı Kuvvetleri’nin birlikleri tarafından ve gerektiğinde Irak birlikleriyle koordineli bir şekilde sağlanması planlanıyor.

ABD,İNGİLTERE VE İSRAİL OVAKÖY SINIR KAPISINI İSTEMİYOR

Türkiye-Suriye-Irak üçgenindeki kritik bölge, teröristler için serbest dolaşım alanına dönüşmüş durumda. Haseke-Karaçok-Sincar güzergahında kontrolün Türkiye’ye geçmesi ve sonrasında Irak’la doğrudan ticareti başlatacak Ovaköy hattının açılması, bölgedeki ‘yabancılar’ ABD, İngiltere ve İsrail için kabus anlamı taşıyor. ABD, Ovaköy’ün gündeme geldiği ilk günden buyana projenin gerçekleşmemesi ya da sürecin uzaması için elinden geleni yapıyor. Irak kuzeybatısında ikinci Kandil yapılmak istenen Sincar ile Suriye’nin Haseke bölgesi arası Pentagon için oldukça kritik. Burada Ovaköy hattıyla sağlanacak istikrar ve güvenlik, Washington’un terör örgütüne yönelik nakil hatlarına darbe vuracak. Bu yüzden Ovaköy- Musul-Bağdat hattının açılmaması için Irak hükümetine her türlü baskının yapılabileceği belirtiliyor. Böyle bir ortamda Türkiye’nin proaktif hareket ederek Ovaköy’ü, -gerekirse sözkonusu bölgede askeri tedbirlerle- bir an önce hayata geçirmesi gerekiyor.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

TemaFabrika