Dolar : Alış : 6.2259 / Satış : 6.2371
Euro : Alış : 6.8592 / Satış : 6.8716
HAVA DURUMU
hava durumu

Adana19°CSağanak Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 35 Kategoride 2810 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Türkiye Doğu Akdeniz’de Rakiplerini Pes Ettirdi

05 Kasım 2019 - 72 kez okunmuş
Ana Sayfa » GÜNCEL HABERLER»Türkiye Doğu Akdeniz’de Rakiplerini Pes Ettirdi
Türkiye Doğu Akdeniz’de Rakiplerini Pes Ettirdi

Türkiye’nin Doğu Akdeniz’de Kıbrıs Türklerinin haklarını koruma mücadelesi, Fransız ve İtalyan şirketlere geri adım attırdı.

Doğu Akdeniz, küresel güçlerin son yıllarda sürekli hamle yaptığı bölgeye dönüştü. Türkiye, Kıbrıs Türklerinin haklarını koruma amacıyla sürekli olarak itiraz ettiğinden, İtalyan ve Fransız şirketleri geri adım attı. Güney Kıbrıs Rum yönetiminin ilan ettiği sözde münhasır ekonomik bölge içerisinde birçok parselde hak sahibi olduğu iddia edilen İtalyan ENI ve Fransız Total şirketlerinin, enerji alanındaki programlarına 7’nci parselden başlama planlarını, Türkiye’nin de etkisiyle değiştirdiği öne sürüldü.

Yunan medyasından Kathimerini gazetesinin haberinde, Doğu Akdeniz’de yaşanan gerginliğin ve Türkiye’nin faaliyetlerinin, İtalyan ENI ve 7’nci parseldeki ortağı Total şirketlerini etkilediği ve bu şirketlerin söz konusu parselde enerji planlarında değişiklik yapmaya gittikleri iddia edildi.

Haberde, ENI ve Total ortaklığının, doğrulama sondajıyla enerji programını 7’nci parsel yerine, yetki sahibi oldukları diğer parsellerden başlama düşüncesinde olduğu belirtilse de şirketlerin bu hamlesinin “7’nci parselden tamamen çekilme” anlamına gelmediği de savunuldu. Türkiye, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nden aldığı arama yetkisiyle, sondaj faaliyetlerini sürdürüyor.

DOĞU AKDENİZ NEDEN ÖNEMLİ?

Küresel dünyanın önemli gündemlerinden biri olan Doğu Akdeniz,hem coğrafi olarak hem de doğalgaz ve petrol yataklarıyla yeni dünyanın merkezi pozisyonundadır. Dünyada enerji sektöründe söz sahibi olmak isteyen tüm ülkeler buraya gözünü dikti.

ABD Jeolojik Araştırmalar Merkezi verilerine göre Doğu Akdeniz’de yaklaşık 3.5 trilyon metreküp doğalgaz ve 2 milyar varil civarında petrol rezervi bulunuyor. Bu rezerv, küresel güçlerin iştihanı kabartıyor. ABD’den Rusya’ya, AB’den Çin’e herkesin gözü orada ve yüzlerce savaş gemisi bölgede cirit atıyor. Türkiye dört tane petrol ve doğalgaz arama gemisini Doğu Akdeniz’e gönderdi ve bu gemilerin savunmasını da yapıyor.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

TemaFabrika