Dolar : Alış : 5.9288 / Satış : 5.9394
Euro : Alış : 6.5473 / Satış : 6.5591
HAVA DURUMU
hava durumu

Adana14°CAz Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 35 Kategoride 2515 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Türk Eğitim-Sen: Ücretli Öğretmenlik Sistemi Kaldırılmalıdır

07 Ocak 2020 - 41 kez okunmuş
Ana Sayfa » EĞİTİM»Türk Eğitim-Sen: Ücretli Öğretmenlik Sistemi Kaldırılmalıdır
Türk Eğitim-Sen: Ücretli Öğretmenlik Sistemi Kaldırılmalıdır

Türkiye Kamu-Sen’e bağlı Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan, ücretli öğretmenlik sisteminin kaldırılarak, kadrolu sisteme geçilmesini istedi.

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan, Türkiye genelinde ücretli öğretmen sayılarını araştırmak için 81 İl Valiliğinden istedikleri bilginin kendilerine ulaştığını ve ücretli öğretmen sayısının 50 bin 583 olduğunu belirterek, ücretli öğretmen görevlendirmesi eğitimde kaliteyi düşüren bir sistem olduğundan kaldırılmasını ve kadrolu öğretmenlik sistemine geçilmesini istedi.

ÜLKEMİZDEKİ ÖĞRETMEN İHTİYACI TÜM GERÇEKLİĞİYLE GÖRÜLÜYOR

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan, ücretli öğretmen sayısı araştırmasından sonra yaptığı açıklamada, ”Türk Eğitim-Sen’in ücretli öğretmen araştırması ülkemizdeki öğretmen ihtiyacını tüm gerçekliğiyle ortaya koymaktadır. Ülkemizde kadrolu öğretmen ihtiyacı kadar öğretmen ataması ne yazık ki yapılmamaktadır. Tabi arazlı da olsa görevlendirilen ücretli öğretmenlerle de öğretmen ihtiyacı karşılanamamaktadır. Ayrıca bu tablodan okullarda kadrolu branş öğretmenlerinin, branşları dışında ek ders karşılığı derslere girdiğini görüyoruz. Özellikle büyükşehirlerimizdeki ücretli öğretmen sayılarının yüksekliği de dikkat çekicidir.” dedi.

ÜCRETLİ ÖĞRETMENLİK SİSTEMİ EĞİTİMDE KALİTEYİ DÜŞÜRDÜ

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan, ”Yıllardır hep söylüyoruz: Ücretli öğretmen görevlendirmesi eğitimde kaliteyi düşüren en önemli etkendir. Öğretmen yeterliliğine sahip olmayan iki yıllık ön lisans mezunlarının bile ücretli öğretmen olduğu ülkemizde, MEB’in bu atama politikası aslında geleceğimiz adına önemli bir tehlikedir. Ayrıca bu öğretmenlerin güvencesi yoktur. Hiçbir hakka sahip değillerdir. Büyük çoğunluğunun aylık ücreti asgari ücreti bile bulmamaktadır. MEB’in bu şekilde ucuz iş gücü çalıştırması insan haklarına aykırı bir uygulamadır! Öğretmenleri adeta sömürünün bir parçası haline getirmek 100 yıllık bir devlete yakışmamaktadır.” dedi.

EĞİTİMDE TASARRUF YAPILAMAZ

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan, ”Eğitimde tasarruf yapılamayacağını her defasında tekrarlıyoruz. Eğitim gibi ülkemizi geleceğe taşıyan bir alanın en önemli unsuru olan öğretmenden tasarruf yaparsak, dünyada rekabet iddiamızı da kaybederiz. Bu noktada talebimiz nettir: Hükümet kendisine yakışanı yapmalı ve kadrolu alım dışındaki öğretmen istihdamına son vermelidir. 81 bin ücretli öğretmenin görevlendirildiği ve 100 binin çok üzerinde öğretmen açığı göz önünde bulundurulduğunda MEB’in, 2020 yılı için 20 bin atama yapması kabul edilemez. Bundan dolayı Şubat’ta ilave 40 bin öğretmen ataması yapılması için ivedilikle tedbir alınmalıdır. Çocuklarımızı yetiştiren öğretmenlerimizin sadece kadrolu ve KPSS puan üstünlüğüne göre atanması gerekir. Hele hele insani boyutu zerre kadar olmayan ücretli öğretmenlik uygulaması eğitimin hiçbir kademesinde olmamalıdır.” dedi.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

TemaFabrika