Dolar : Alış : 5.7470 / Satış : 5.7573
Euro : Alış : 6.3352 / Satış : 6.3466
HAVA DURUMU
hava durumu

Adana28°CSağanak Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 35 Kategoride 1953 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Türk Devlet Aklı Erdoğan ve Bahçeli Önderliğinde Kızılelma Hedefinde

31 Ekim 2019 - 110 kez okunmuş
Ana Sayfa » GÜNCEL HABERLER»Türk Devlet Aklı Erdoğan ve Bahçeli Önderliğinde Kızılelma Hedefinde
Türk Devlet Aklı Erdoğan ve Bahçeli Önderliğinde Kızılelma Hedefinde

MHP Genel Başkan Başdanışmanı Prof. Dr. Ruhi Ersoy, Türk Devlet ve Millet aklının günümüzde Erdoğan ve Bahçeli’nin önderliğinde yol aldığını söyledi.

MHP Genel Başkan Başdanışmanı ve Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Ruhi Ersoy, Rize Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi’nde “Milletin iradesinin Devletin İdaresi ne Dönüşüm Süreci: Türk Devlet Geleneği ve Cumhuriyet Şuuru” adlı bir konferans verdi.

Ersoy, konuşmasında Türk milletinin devleti ve milleti ile ayrılmaz bir parça olduğunu tarihi kökleri ile bağlantı kurarak tarihsel referanslar üzerinden anlattı.

TÜRK DEVLET VE MİLLET AKLI

Türk devlet geleneğinin batıdan yüzyıllarca önce şekillendiğini, başta Orhun Abideleri olmak üzere siyasetname kültürünün binlerce yıl önceden günümüze ulaştığını, Hun devletinden Osmanlı İmparatorluğuna kadar tesis edilen her devletin arka planında bu devlet ve millet aklının olduğunu belirtti.

Cumhuriyet Türkiye’sinde de bu aklın varlığını devam ettirdiğini, Türk milletine sınır çizmeye çalışanların bunun karşılığını Hatay’ın anavatana katılmasında, Kıbrıs barış harekâtında “Ayşe tatile çıktı” sözüyle aldığını belirterek sözlerine devam eden Ersoy, milletin evlatlarının darbe, muhtıra ve başka yollar ile yıldırılmaya çalışılmasına rağmen büyük gayretlerle buralara gelindiğini söyledi.

Ersoy, yine benzer senaryolarla son yıllarda Gezi, 15 Temmuz ve akabinde Suriye’de Türk milletine çizilmeye çalışılan oldubittilerin Fırat Kalkanı ile “uyarıldığını”, Zeytindalı ile “sınırlarının dibinde oldubittiye izin verilmeyeceğini”, Barış Pınarı Operasyonu ile de “kararlı olduğunu” tüm dünyaya gösterildiğini belirterek sözlerine devam etti.

ERDOĞAN VE BAHÇELİ ÖNDERLİĞİNDE KIZILELMA’YA

Ersoy, Cumhurbaşkanlığı Hükümet sisteminin bu noktada mecliste yaşanacak sorunları ortadan kaldırarak sahada devlet ve milletinin elini güçlendirdiğini söyledi. Azerbaycan’da “7 devlet tek millet” ve Suriye’de “Kızılelma’ya gidiyorum” diyen aklın hep aynı kökten beslendiğini belirten Ersoy, bugün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin önderliğinde yol alındığını sözlerine ekledi.

Ruhi Ersoy Kızılelma

KONFERANSTA ANLATILAN KIZILELMA NEDİR? 

Kızıl Elma güneşin doğduğu yerden battığı yere kadar olan her yerin Türklerin hakimiyetinde olması idealidır. Aynı zamanda Allah’ın isminin duyulacağı mekan İslam’ın tebliğ edileceği zemindir. Adap edilecek yurt, iman edilecek topraktır. Aleme nizam verme gayretinde olan bu necip milletin asıl gayesinin adıdır. Aynı zamanda Abdulahmid’in de söylediği gibi. ‘Bizim en büyük mesuliyetimiz aleme nizam vermektir. Türk’ün yıldızı İslam’ın hilaliyle buluştuğunda edindik biz bu mefkureyi. Birileri Kızıl Elma’yı bir dağ, bir şehir, bir cephe, bir mevzi zannetmektedir. Kızıl Elma nedir bilir misin paşa? Kızıl Elma tüm alemin bir nizam içinde olmasını sağlamaktır. Kimin canı yanıyorsa onun yarasını sarmaktır. Türk’e ve İslam’a dert verenin başını vurup derdini başından almaktır.

KIZILELMA NEDİR?

Kızılelma, üzerinde düşünüldükçe uzaklaşan ancak uzaklaştığı oranda cazibesi artan ülküler veya düşler olarak bilinir.

Kızılelma, Türk milletinin ülkü birlikteliğinin sembolleşmiş hali olarak da söylenir.

Bazen bir beldedir. bazen bir taht ya da parıldayan ve dünya hâkimiyetini temsil eden som altından yapılma kızıl renkli bir küredir. Bu altın küre, bazen zaferin işaretidir. bazen hâkimiyetin sembolüdür. Bazen de fethedilmek üzere hedef seçilen toprakların sembolüdür.

Kızılelma, Ulaşılmak istenen bir hedeftir. katedilmesi gereken bir yoldur. Ülkülerin, Kızılelma kavramında sembolleşir.

Nihal ATSIZ şöyle der; “Türkler, kendi ülkülerine niçin ‘kızılelma’ demiştir? Bunun sebebini bilmiyoruz. Yalnız bu addaki saflık ve tabiilik, Türk ülküsünün çok eski olduğunu göstermek bakımından manalıdır.”

Türkler İslamiyet’le birlikte milletleşme sürecini tamamlaması, Kızılelma kavramını da o oranda anlam kazandırmıştır. İslamiyet de yeni bir fetih ruhu kazanmıştır.

“İslamiyet öncesi Kızılelma nedir?” sorusuna vereceğimiz cevap: Güneşin doğduğu yerden battığı yere kadar fethetmek olurdu.

“İslamiyet sonrası Kızılelma nedir?” sorusuna vereceğimiz cevap ise, Dünyaya nizam vermek ve ila-yı kelimetullah için çalışmak olurdu.

Kızılelma mitolojik bir olay mıdır? Kızılelma, Oğuzlardan günümüze hep gündemde kaldı. Kızılelma hep batıdaydı. Tarihçilere göre son kızılelma ise dünya üzerindeki tek bağımsız İslam devletini kurtarmaktı.

KIZILELMA ÜLKÜSÜ NEDİR?

Ancak, Kızılelma binlerce sene önce sönmüş bir ülkü ateşi değildir. O yüreklerde yer etmiş belki korlaşmış ancak asla sönmemiş bir ülküdür.

Kızılelma, Türk’ün, bugün kalbinde yarın elinde olacağına inanılır. Ülküsüz insanlar inanmadıkları değerleri sadece hayal ederler. Hayal ettikleri şeylerinde olmayacağına kendilerini inandırmışlardır.

Ülkücü ise inandığı değerler için ümitlidir hayal etmez. Ümit ettiği şeylerin ise bir gün mutlaka gerçekleşeceğinden emin olur.

 

kizilelma-nedir.jpg

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

TemaFabrika