Dolar : Alış : 5.7470 / Satış : 5.7573
Euro : Alış : 6.3352 / Satış : 6.3466
HAVA DURUMU
hava durumu

Adana28°CSağanak Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 35 Kategoride 1954 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Terörde Zorlanan İsrail Bölgenin Petrolüne Yöneldi

08 Kasım 2019 - 72 kez okunmuş
Ana Sayfa » GÜNCEL HABERLER»Terörde Zorlanan İsrail Bölgenin Petrolüne Yöneldi
Terörde Zorlanan İsrail Bölgenin Petrolüne Yöneldi

Barış Pınarı Harekatı ile İsrail’in bölgedeki faili meçhulleri azalsa da bölgedeki petrolün İsrail’e akması planının devam ettiği gözlemleniyor.

Suriye’de ve Irak’ta, kimliği belirsiz hava araçları tarafından düzenlenen saldırılar ve bazı faili meçhul olayların Barış Pınarı Harekatı’ndan sonra bıçak gibi kesildiği gözlemlendi. Bu saldırıları, PKK/PYD’ye bağlı terör üslerini kullandığı düşünülen İsrail tarafından yapıldığı şüphesi vardı. İsrail yönetiminin, Türkiye’ye karşı, PKK/YPG ile birlikte hareket ettiğini de itiraf etmesi bu şüpheyi doğruladı. ABD’nin bu bölgelerden çekilmesiyle İsrail SİHA’larının bölgede hareket kabiliyeti bittiğinden faili meçhul saldırıların bittiği gözlemlendi.

Bölgede faili meçhul terör saldırısı kabiliyeti biten İsrail’in, şimdilerde esas amaçlarından birisi olan bölgenin petrolünün İsrail lehine kullanılması hedefine daha çok odaklandığı görülüyor.

KERKÜK VE SURİYE PETROLÜ İSRAİL’E

Kerkük ile Suriye petrolünü İsrail’e yönlendirme planı işliyor. Çekileceğini ilan eden ABD, Deyrizor ve Haseke arasında kalan 150 km’lik bölgeye 800 asker konuşlandırıyor. Bu kapsamda kritik noktalar da ABD kontrolünde bırakılıyor.

Irak ve Suriye’deki son gelişmeler, Amerika’nın Suriye’den çekilmediğini ve İsrail tarafından çizilen petrol sömürü haritasını adım adım uyguladığını ortaya koydu. Barış Pınarı Harekâtı sürecinde Suriye’nin kuzeydoğusundaki askerlerini çekme kararı alan ABD Başkanı Donald Trump, petrol sahalarını koruma gerekçesiyle bölgeye asker gönderme planını onayladı. Plana göre, yüzlerce Amerikan askeri, Deyrizor ve Haseke arasında kalan 150 kilometrelik bölgeye konuşlandırılacak. 200’ü Suriye’nin güneyindeki El Tanf Üssü’nde bulunanlardan olmak üzere en az 800 Amerikan askerinin bölgeye gönderileceği belirtiliyor. Amerika bir süredir de Deyrizor bölgesine iki yeni askeri üs tesisi kurmak üzere hummalı çalışmalar yürütüyor.

ABD ve İsrail’in taşeronu terör örgütü PKK/YPG’nin, “Suriye kapısı, Irak’ın Suriye ve Akdeniz’e açılan penceresidir” sözleriyle anlattığı proje uygulanıyor.Ebu Kemal Kapısı, Deyrizor petrolünü Kerkük petrolüyle birleştirerek İsrail’e ulaştıracak enerji enerji koridoru için çalışıyorlar

Amerika’nın 1934 yılında tasarladığı İsrail’e uzanan petrol hattı planına göre, Deyrizor’dan gelip rejim ve PKK hakimiyet sahalarının tam ortasından geçerek Ebu Kemal’e ulaştırılacak petrol, burada boru hattına verildikten sonra Tanf’tan geçip Ürdün üzerinden İsrail’in Hayfa Limanı’na ulaşacak. Kerkük ve Deyrizor petrolü buradan da gemilerle batılı ülkelere götürülecek. Amerika’nın asker çekeceğini açıklamasına karşın bölgeye yüzlerce TIR silah, mühimmat ve sistem sevk etmeye devam etmesi de, perde gerisindeki petrol sömürüsü odaklı İsrail planını hayata geçirmeye yönelik faaliyetler olarak görülüyor.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

TemaFabrika