Dolar : Alış : 5.4037 / Satış : 5.4134
Euro : Alış : 6.1605 / Satış : 6.1716
HAVA DURUMU
hava durumu

Adana12°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 34 Kategoride 1716 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Tabiata Saygı Gösterilmezse, Afetin Zararı Artar

08 Haziran 2014 - 158 kez okunmuş
Ana Sayfa » ADANA HABERLERİ»Tabiata Saygı Gösterilmezse, Afetin Zararı Artar
Tabiata Saygı Gösterilmezse, Afetin Zararı Artar

 

Çukurova ilçesi Güzelyalı ve Toros mahallelerinin ardından Mavi Bulvar, Tellidere ve Sarıçam’da su baskınına maruz kalan alanları, ASKİ Genel Müdürü Rahmi Pekar’la birlikte inceleyen Başkan Hüseyin Sözlü, bölge sakinlerinin evlerine de konuk oldu ve sorunlarını dinledi.

 

 

AFETİN ZARARINI ARTIRAN İNSANİ NEDENLER VAR

Başkan Hüseyin Sözlü, “İki gün boyunca ortalama değerlerin çok üzerinde yağmur yağdı. 6 Haziran Cuma günü 1 saatte metrekareye 70 kg, 7 Haziran Cumartesi günü de 15 dakika içinde metrekareye 35 kg yağmur düştü. Elbette afetin zararlarını artıran insani nedenler var. Allah arazinin içine kendine göre bir denge koymuş. Dereler de tabiatın bir parçası. Yapılaşma oluşturulurken tabiata saygı gösterilmemiş. İncelemelerde de açıkça görülüyor ki dere yatakları bir yerden sonra kayboluyor. Yanlış imar düzenlemeleri ve yapılaşma, dereleri ortadan kaldırmış” dedi.

 

 

YAPILAŞMADA TABİATA SAYGI GÖSTERİLMEMİŞ

Meydana gelen afetin; yoğun düşen yağmurun yanı sıra, yanlış belediyecilik, şehircilik ve imar uygulamaları, doğanın yapısına saygılı olunmaması, yapılaşmanın yoğunluğu gibi nedenlerden ötürü ortaya çıktığını kaydeden Başkan Hüseyin Sözlü, “Vatandaş apartmanların bodrum katını kiralamasın, buralarda spor kulübü açmasın, mağaza, mobilya deposu olarak kullanmasın, market işletmesin. O bodrumlar apartmanların deposu olarak inşa edilmiş. Bodrumlardan doğacak sorunlardan dolayı belediye olarak mesuliyet kabul etmiyoruz. Tamamen insani nedenlerden dolayı buralarla ilgili olarak belediyemizin olanaklarını seferber etmiş durumdayız. Birileri kira geliri için ya da ucuz mekân elde etmek amacıyla bodrumları olası afetlere karşı savunmasız işyerleri haline getirmesin” diye konuştu.

 

 

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika