Dolar : Alış : 5.4037 / Satış : 5.4134
Euro : Alış : 6.1605 / Satış : 6.1716
HAVA DURUMU
hava durumu

Adana12°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 34 Kategoride 1716 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Siyasi İslam İddiasında Olanlar Önce Mehmet Akif’i Okusunlar

26 Mayıs 2014 - 114 kez okunmuş
Ana Sayfa » ADANA HABERLERİ»Siyasi İslam İddiasında Olanlar Önce Mehmet Akif’i Okusunlar
Siyasi İslam İddiasında Olanlar Önce Mehmet Akif’i Okusunlar

 

Başkan Sözlü, Mehmet Akif Ersoy’un yazdığı her şeyin milletin hikayesi olduğunu ve günümüzde geçerliliğini koruduğunu söyledi

 

Dernek binasında gerçekleşen, Adana Balkan Türkleri-Selma Argon buluşmasına eşlik eden Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, Mehmet Akif Ersoy isminin önemine değinerek, “Bizim çok önemli, tarihi, değer verdiğimiz, hürmet ettiğimiz, yazdığı her şey milletimizin hikâyesi olan Milli Şairimizdir Mehmet Akif Ersoy. Onun torunu Selma Argon hanımefendiye, Adana Balkan Türkleri Yardımlaşma ve Kültür Derneği aracılığıyla ev sahipliği yapmak Adana için büyük bir şereftir” dedi.

 

ECDADIMIZIN MİRASINA SAHİP ÇIKMALIYIZ

Türkiye’de son dönemde, Türk insanının inancıyla varlığının çatıştırılma noktasına getirildiğini ifade eden Başkan Hüseyin Sözlü,” Konuşmalarımda zaman zaman rahmetli milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy’dan da örnek vermişimdir. Türkiye’de siyasi İslam noktasında iddiası olanlar öncelikle bir kere Mehmet Akif’i okuyup onun kadar milliyetçi olmalıdırlar. Mehmet Akif’te elbette bir İslamcı çizgi vardır fakat bu milli bir İslami çizgidir. Bugün hala geçerlidir. Avrupa’yı, Batı’yı, Türkiye ya da İslam dünyasıyla kıyasladığında senet gibi geçerliliğini koruyan bir ifadeleri vardır; ‘İşleri dinimiz gibi, dinleri de işimiz gibi.’ O ciddiyeti, o disiplini yakalayamadığımız müddetçe her türlü iddiamız havada kalıyor. Gerçekten büyük mücadeleler vermiş, büyük bedel ödemiş, ecdadımızın mirasına, onların fedakârlığının ve ödedikleri büyük bedelin farkında olarak sahip çıkarsak layık olabiliriz. Bu layık olma mücadelesinde de tabii ki her şeyden önce riyakârlıktan öte samimi bir duruş sergilemeliyiz” diye konuştu.

 

 

 

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika