Dolar : Alış : 5.5274 / Satış : 5.5373
Euro : Alış : 6.2630 / Satış : 6.2743
HAVA DURUMU
hava durumu

Adana20°CÇok Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 34 Kategoride 1716 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Özbekistan Heyeti Başkan Sözlü’yü Ziyaret Etti

26 Mayıs 2014 - 159 kez okunmuş
Ana Sayfa » ADANA HABERLERİ»Özbekistan Heyeti Başkan Sözlü’yü Ziyaret Etti
Özbekistan Heyeti Başkan Sözlü’yü Ziyaret Etti

Kardeş ülke Özbekistan’ın temsilcilerinin ziyareti esnasında 9 yıldır Türkiye’de olduğunu ve tek bir olumsuzluk yaşamadığını kaydeden Ulfat Kadirov, “Adana tarafına ikinci kez geliyorum. Buradaki Özbekler çok mutlu. Hüseyin Sözlü Başkanımızdan daima derin misafirperverlik gördüm. Büyükşehir Belediye Başkanı olmasından ötürü kendisini kutluyorum. Özbekistan’da 500’ün üzerinde Türk-Özbek ortaklığıyla faaliyet gösteren şirket var. 100’ün üzerinde yüzde yüz Türk şirketi mevcut. Özbekistan’da daha fazla Türk işadamının yatırım yapması çok isteniyor. Yatırımların çoğalması için çok sayıda reform gerçekleştirildi. Serbest bölgeler açıldı. İnşallah hem Özbekistan-Adana hem de Türkiye-Özbekistan ilişkileri gelişir ve daha iyi hale gelir” dedi.

 

TEHLİKELERE KARŞI GÜÇBİRLİĞİ YAPILMALI

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü de, Türk coğrafyasında en çok ziyaret ettiği ülkenin Özbekistan olduğunu kaydederek, “Özbekistan, Türk Cumhuriyetlerinin bulunduğu bölgenin kalbidir. Türkiye’yle daha yakınlaşılırsa hayallerimiz gerçekleşir. Rusya’nın Kırım’a girmesinin ardından kaygılarımız arttı. Elbette her ülkenin hassasiyetleri vardır fakat birliktelik sağlamalı ve tehlikelere karşı güçbirliği yapmalıyız. Milletlerimizin yakınlığının artması gerek. Cumhurbaşkanlarımız karşılıklı ziyaretler düzenlemeli. Ben Adana’da, Özbek Devlet Başkanının ismini vereceğimiz bir park açmaya hazırım. Bunu lütfen kendisine iletin. Özbekistan’ın ekonomik ve kültürel alanda patlamaya, sıçramaya hazır bir ülke olduğunu biliyorum. Batılı ülkelerde okumuş, ekonomiyi, uluslararası ilişkileri iyi bilen yetişmiş insan gücü sürekli artıyor. Emperyalizme karşı kendisini korumalı” diye konuştu.

 

 

Konuşmaların ardından Başkan Hüseyin Sözlü, Ulfat Kadirova bir Kurt heykeli ve plaket hediye etti. Ulfat Kadirov da, Başkan Hüseyin Sözlü’ye Özbek Çapan’ı giydirdi.

 

 

 

 

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika