Dolar : Alış : 5.9288 / Satış : 5.9394
Euro : Alış : 6.5473 / Satış : 6.5591
HAVA DURUMU
hava durumu

Adana14°CAz Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 35 Kategoride 2515 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Müslüman Alimler Birliği’nden Doğu Türkistan Çağrısı

11 Ocak 2020 - 25 kez okunmuş
Ana Sayfa » GÜNCEL HABERLER»Müslüman Alimler Birliği’nden Doğu Türkistan Çağrısı
Müslüman Alimler Birliği’nden Doğu Türkistan Çağrısı

Dünya Müslüman Alimler Birliği Genel Sekreteri Ali el-Karadaği, Doğu Türkistan’daki Uygur Türklerine dini, toplumsal, siyasi haklarının verilmesini istedi.

Dünya Müslüman Alimler Birliği, Filistin Dışındaki Alimler Heyeti Derneği, Doğu Türkistan Alimler Birliği ve Sünni Alimler Derneği, İstanbul’da biraraya gelerek, Çin zulmüne maruz kalan Doğu Türkistan’daki Uygur Türkleri için dayanışma etkinliği düzenledi.

MÜSLÜMAN UYGUR TÜRKLERİNE HAKLARI VERİLMELİDİR

Dünya Müslüman Alimler Birliği Genel Sekreteri Ali el-Karadaği, toplantıyla ilgili yaptığı açıklamada, ”Çin zulmüne maruz kalan Doğu Türkistan’daki Müslüman Uygur Türklerine dini, toplumsal, siyasi hakların verilmesini talep ettik. Çin hükümeti ile Uygur halkı arasında uzlaşma sağlanması ve Uygurların haklarının verilmesinden yana olan Türkiye, Malezya ve Katar gibi ülkeler ile görüştük. Uygur alimlerine halkın haklarının verilmesi konusundaki taleplerini toplamalarını ve Çin yönetimini Uygurların bağımsızlık istemediği konusunda temin etmeleri yönünde çağrıda bulunduk. Hak talepleriniz konusundaki bu mesajınızı size saygı gösteren ülkelerin politikacılarına ileteceğiz. Daha sonra hepimiz bu taleplerinizi Çin’e ulaştırmak için çalışacağız.” dedi.

SEMPOZYUM VE PROTESTOLARLA DAHA FAZLA DESTEK OLUNMALIDIR

Doğu Türkistan Alimler Birliği üyesi Abdusselam Alim, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, ”Doğu Türkistan, Filistin’in soyulduğu ve gasbedildiği gibi, 1949’dan beri komünistler tarafından halkı soyulan ve hakları gasbedilen bir İslam toprağıdır. Çin cezaevlerinde 5 milyondan fazla Uygurlu Müslüman tutuluyor ve durumları hakkında hiç bir bilgi paylaşılmamaktadır. Doğu Türkistan konusunun Müslüman ülkelerde basın ve Çin’in işlediği ihlallere karşı protestolar üzerinden duyurulması gerekir. Uluslararası İslami sempozyumlarda Doğu Türkistan konusuna geniş yer verilmelidir. Uygur davasına destek için uluslararası bir konferans düzenlenmesi gerekir. Müslüman ülkelerin Uygurlara sığınma hakkı vermesi ve sınır dışı etmemeleri konusunda çağrıda bulunuyoruz. Uygurların kültür ve eğitim alanında da desteklenmesi gerekir. Türkiye, Uygurlara hizmet veren dernekler için imkan sağlamaktadır.” dedi.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

TemaFabrika