Dolar : Alış : 5.9288 / Satış : 5.9394
Euro : Alış : 6.5473 / Satış : 6.5591
HAVA DURUMU
hava durumu

Adana14°CAz Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 35 Kategoride 2515 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

MHP’li Sedef: Maden İşçilerimizin Mücadelesini Destekliyoruz

05 Ocak 2020 - 39 kez okunmuş
Ana Sayfa » GÜNCEL HABERLER»MHP’li Sedef: Maden İşçilerimizin Mücadelesini Destekliyoruz
MHP’li Sedef: Maden İşçilerimizin Mücadelesini Destekliyoruz

MHP Yozgat Milletvekili Ethem Sedef, Sorgun İlçesi’ndeki Yeni Çeltek Kömür işletmesi’nin işçi çıkarmasıyla ilgili Bakanlığın ilgisizliğine tepki gösterdi.

MHP Yozgat Milletvekili Ethem Sedef, Sorgun İlçesi’nde bulunan Yeni Çeltek Kömür işletmesi’nin çalışmalarını durdurarak işçi çıkarmasıyla ilgili Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Fatih Dönmez’in cevaplaması istemiyle Meclis Başkanlığı’na verdiği soru önergesine, Bakanlıktan gelen cevaba tepki gösterdi.

MADEN İŞLETMESİ VE İŞÇİLERLE İLGİLİ BAKANLIĞA SORDUK

MHP Yozgat Milletvekili Ethem Sedef, verdiği soru önergesiyle ilgili yaptığı açıklamada, ”Uzun Yıllardır Sorgun ilçemizde faaliyet gösteren Sorgun Yeni Çeltek Kömür işletmesi, ilçenin ekonomisine ciddi katkı sağlıyordu. İlçede istihdam açısından önemli bir yere sahipti. İşletmenin ismi değişerek Yeni Anadolu Madenciliğe devrinden sonra, madende çeşitli sıkıntılar yaşanmaya başladı. İşletmenin, Anadolu Madencilik tarafından taşeron firma olan ‘’Havza Maden Ltd. Şti.’’ ne devrinden sonra ayyuka çıkan sıkıntılar, bizlere de ilçe teşkilatlarımız aracılıyla iletildi. Bu konuda Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Fatih Dönmez’in cevaplaması üzere 11.09.2019 tarihinde Meclis Başkanlığı’na soru önergesi vermiştik.” dedi.

BAKANLIĞIN CEVABINDA SORDUĞUMUZ SORUYA CEVAP ALAMADIK

MHP Yozgat Milletvekili Ethem Sedef, konuyla ilgili Bakanlığın kendisine verdiği cevabı eleştirerek, ”Yapılan Jeolitik çalışma sonrasında şirketin yer altı madencilik işini askı ya alacağı yönünde duyumumuzu Sayın Bakan’a sorduk. Aldığımız cevap ise ‘Söz konusu şirket, Türk Ticaret Kanunu ve ikincil mevzuatına göre kurulmuş Türkiye Kömür İşletmeleri Kurumu’nun (TKİ) %16 hisse payının bulunduğu özel bir teşebbüs olup, önergede bahsedilen ruhsatı şirkete ait Sorgun sahasında ve şirkete ilişkin tüm faaliyetler şirketin yönetim kurulu kararına istinaden yürütülmektedir.’ şeklinde özensiz ve sorduğumuz sorulara cevap vermeyen şekilde hazırlanmış ve şahsıma gönderilmişti.” dedi.

MADEN İŞÇİLERİMİZİN EKMEK MÜCADELESİNİ DESTEKLİYORUZ

MHP Yozgat Milletvekili Ethem Sedef, işletmenin ve çalışan işçilerin akıbetiyle ilgili kuşkularında haklı çıktıklarını belirterek, ”Bu gün geldiğimiz noktada taşeron şirket yer altı çalışmalarını durdurmuş ve 136 işçi kardeşim kara kışta kapı dışarı edilmişlerdir. Bu çok üzücü bir durumdur ve kabullenmek ise mümkün değildir. Her birinin eşi, çoluğu çocuğu, bakmakla yükümlü olduğu insanlar var. Okula göndermek zorunda oldukları evlatları var. Kara kışın ortasında insanları işsiz bırakmak, kapı dışarı etmek O şirketin yönetim kurulunun vicdanına sığıyor mu diye de sormak gerekir. MHP’nin Yozgat Milletvekili olarak, tüm teşkilatlarımız ve belediyemiz ile birlikte madenci kardeşlerimizin yanındayız. Bu soğukta, maden ocaklarının önünde verdikleri ekmek mücadelesinin destekçisiyiz, takipçisiyiz. Sayın Bakan ve Şirketin Yönetim Kurulu üyelerinden bu mağduriyetin biran önce sonlandırılmasını talep ediyoruz.” dedi.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

TemaFabrika