Dolar : Alış : 5.7470 / Satış : 5.7573
Euro : Alış : 6.3352 / Satış : 6.3466
HAVA DURUMU
hava durumu

Adana26°CAz Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 35 Kategoride 1967 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

MHP’Lİ KARAKAYA’DAN NARENCİYE ÜRETİCİSİNE DESTEK

20 Aralık 2015 - 400 kez okunmuş
Ana Sayfa » Manşet»MHP’Lİ KARAKAYA’DAN NARENCİYE ÜRETİCİSİNE DESTEK
MHP’Lİ KARAKAYA’DAN NARENCİYE ÜRETİCİSİNE DESTEK

 

Önergeyi hazırlayan MHP Genel Başkan Yardımcısı Adana Milletvekili Mevlüt Karakaya, ayrıca Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Sayın Faruk Çelik’in yanıtlaması talebiyle yazılı soru önergesi verdi.

MEVLÜT KARAKAYA HAZIRLADI

Rusya’nın ambargo kararının ardından narenciyede önemli bir dış pazarı kaybeden Türkiye’de bu sektörde yaşanan sorunların peşini bırakmayan MHP, konuyu Meclis gündeminde tutmaya devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde Meclis kürsüsünden sorunları dile getiren MHP Genel Başkan Yardımcısı Adana Milletvekili Mevlüt Karakaya, aynı soruna dair Meclis Araştırma Önergesi hazırladı. MHP Grubu önergeyi Meclis Başkanlığı’na verdi.

ÜRETİCİ İÇİN HAYATİ ÖNEME HAİZ

“Rusya hükümeti ile yaşanan siyasi kriz sebebiyle iki ülke arasındaki ticari ilişkiler durma noktasına gelmiş ve bu durum en fazla narenciye üreticilerimizi etkilemiştir” denilen önergede, Rusya’ya ihraç edilemeyecek yıllık 500 milyon Dolar değerindeki narenciye üretiminin nasıl değerlendirileceği, üreticilere nasıl destek verileceği ve narenciye sektöründen geçimini sağlayan yüz binlerce vatandaş için hangi tedbirlerin alınacağının belirlenmesi için Meclis araştırması açılması istendi.

Aynı önergede, “Yeni pazarlar aranması, üretilen mallara 1 ton için en az 100 dolar nakit ödeme yapılması, malları satılmayan ya da deposunda kalan çiftçilerin borçlarının ertelenmesi ve yapılandırılmasının üreticiler için hayati öneme sahip olduğu” vurgusu yapıldı.

AYRICA SORU ÖNERGESİ VERİLDİ

MHP Genel Başkan Yardımcısı Adana Milletvekili Mevlüt Karakaya, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Sayın Faruk Çelik’in cevaplandırması talebiyle verdiği yazılı soru önergesinde ise Rusya’ya yapılan 1 miyar Doların üzerindeki ihracatın içinde narenciye ağırlıklı payına dikkat çekti. Önergede “Narenciye üretiminde henüz yüzde 30’u hasat edilmiş olmasına rağmen hasat işçiliği ve paketleme alanında çalışan yüz binlerce işçinin başta Adana bölgesi olmak üzere tüm Türkiye’de sıkıntı yaşayacağı görülmektedir. Üreticilerimizin tahsilatta sıkıntı çektiği, yaptıkları sözleşmelerin feshedildiği, verdikleri çeklerin iadesinin talep edildiği bilgilerini almaktayız. Bunun yanında üreticilerimizin bakım, besleme, budama gibi temel faaliyetleri sebebiyle üretim maliyetleri artarak devam etmektedir. Kredi ödemeleri de yapılamayacaktır” ifadesine yer verildi.

BAKAN ÇELİK’E YÖNELTİLEN SORULAR

Karakaya, Bakan Çelik’e özetle şu soruları yöneltti:

“Narenciye sektöründe Rusya’ya ihraç edilemeyecek olan yüz milyonlarca liralık ürün nerede ve nasıl değerlendirilecektir? Tahsilat yapamayan ve işçi çalıştıramayan üreticimize hasat sürecinde nasıl destek verilecektir? İç pazarda tüketiminin artırılması için; kamu spotları yayınlamak, kamu kurumlarında narenciye tüketimini teşvik etmek ve ‘Hal Yasası’nın yaptırımlarını yeniden düzenlemek gibi girişimleriniz olacak mıdır?”

 

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

TemaFabrika