Dolar : Alış : 5.9288 / Satış : 5.9394
Euro : Alış : 6.5473 / Satış : 6.5591
HAVA DURUMU
hava durumu

Adana16°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 35 Kategoride 2525 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Medeniyet Tarihinde Türkler Renklerin Efendisidir

06 Ocak 2020 - 35 kez okunmuş
Ana Sayfa » GÜNCEL HABERLER»Medeniyet Tarihinde Türkler Renklerin Efendisidir
Medeniyet Tarihinde Türkler Renklerin Efendisidir

MHP’li Toroslar Belediye Başkanı Atsız Afşın Yılmaz, Mersin’in Düşman İşgalinden Kurtuluşu’nun 98’inci Yıldönümü ile ilgili bir dizi etkinlik düzenledi.

Toroslar Belediye Başkanı Atsız Afşın Yılmaz, Mersin’in Düşman İşgalinden Kurtuluşu’nun 98’inci Yıldönümü kutlamaları kapsamında, zafer yürüyüşü, Kurtuluş Kupası Kros Yarışları, şiir yarışması, resim sergisi ve konferanslardan oluşan bir dizi etkinlik düzenledi.

MERSİN’İN KURTULUŞ MÜCADELESİNDE BİLİNMEYENLER ANLATILDI

Toroslar Belediyesi’nin düzenlediği Milli Mücadele Döneminde Mersin’ konulu Araştırmacı-Yazar Hayati Tek’in konuşmacı olarak katıldığı konferansta, Mersin’in kurtuluş mücadelesinde yaşanan bilinmeyenleri, tarihteki kahramanlar, Mersin’de kurulan cemiyetler, işgal yıllarında Mersin’in idari yapısı, Arslanköylüler ve Yörüklerin milli mücadeledeki başarıları anlatıldı.

RESİM SERGİSİ VE KONFERANS

Toroslar Belediyesi’nin bir başka etkinliğinde ise Türk Ocakları Mersin Şubesi işbirliğiyle konferans ve resim sergisi düzenledi.
Akdeniz Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Mehmet Sağ’ın ‘Türkler Niçin Renklerin Efendisidir, Resimlerin Çıkış Noktası Nedir? adlı konferansta renklerin Türkler için anlamı üzerinde duruldu. 98. yılda 98 eser ile zafer coşkusuna renk katan ‘Dört Renk Dört Yön Türk Ruhu’ Resim Sergisinde ise, Türk Mitolojisinde yer alan motif ve sembollerin yansımalarından oluşan çalışmalar yer alıyor. Halkkent Mahallesi’nde bulunan Yunus Emre Kültür Merkezi’nde açılışı yapılan serginin, 13 Ocak Pazartesi gününe kadar süreceği bildirildi.

BÜYÜK FİKİRLER EDEBİYAT SANAT BİLİM VE TEKNOLOJİYE İNANAN İNSANLARLA YÜKSELİR

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan konferansın açılış konuşmasını Türk Ocakları Mersin Şube Başkanı Ünal Kılıç yaparak, “Bu serginin Mersin için bir başlangıç olacağına ve kentimizin edebiyat ve sanatta diğer iller ile yarışır düzeye geleceğine inanıyorum. Büyük fikirler edebiyat, sanat, bilim ve teknolojiye inanan yürekli insanların eliyle yükselir. Sayın Mehmet Sağ bunu tuvalinde vurduğu fırça darbeleriyle, Belediye Başkanımız Sayın Atsız Afşın Yılmaz ise sanata ve sivil toplam kuruluşlarına verdiği destekle yapıyor.” dedi.

TÜRKLER RENKLERİN EFENDİSİDİR

Dr. Mehmet Sağ, Türklerin renklerin efendisi olduğunu ifade ederek, ”Renkleri ritüellerimizde de uyguladık. Savaşlarda atlar bile renklerine göre savaş meydanına sıralanıyordu. Renkler birer işaret, sembol ve kozmopolitik bir değer olduğu gibi bir tılsımdır da. Günümüze kadar getirdiğimiz düğünlerde gelinin beline kuşak bağlama ya da 3500 yıldır sürdürdüğümüz kırmızı protokol halısı, Türklere ait geleneklerdir. Bugün bütün dünyada kullanılan devlet protokol halısı, Türklerin dünyaya hediyesidir. Buna benzer birçok örneğimiz var. Fakat bunlara vakıf değiliz. Bugün Avrupa, özellikle Hollywood Sinemasında Türk mitolojisini kullanmaktadır. Bütün bu sıkıntının temelinde bizim kendi ruhumuza sahip olamamamız, kendimize ait öze giremememiz yatıyor. Bunlardan yola çıkarak ben 4-5 sene önce Avrupa’da bir sempozyumda “Türkler Renklerin Efendisidir” dedim. Ve ispatımın olmadığı bir iddiada da bulunmayacağımı söyledim. Rengin kaynağı ışıktır. Işık olmadan hiçbir renk, hiçbir biçim kendisini ifade edemez. Temelde, kaynakta ışık vardır. Türk dünyası en az beş bin yıllık, şu anda bilinen ve ispat edilen ama onun ötesinde 10 binlerce yıl öteye giden bir renk dünyasına ve zenginliğine sahiptir.” dedi.

BİZLER BAYRAĞIMIZIN VATANIMIZIN VE MİLLETİMİZİN TUTKUNUYUZ

Toroslar Belediye Başkanı Atsız Afşın Yılmaz, düzenledikleri etkinliklerle ilgili yaptığı konuşmada, ”Toroslar Belediyesi önünden başlayarak Cumhuriyet Meydanı’nda son bulan Zafer Yürüyüşünü gerçekleştirdik. Bugün geleneğimiz haline gelen Zafer Yürüyüşümüzde yağmura rağmen coşkuyla, heyecanla yürüdük. Islanmamıza rağmen heyecanımızdan hiçbir şey kaybetmeden yürüdük. Neden yağmur altında yürüyorsunuz diyenler olmuştur elbet. Yürüdük çünkü biz bu bayrağın, bu vatanın, bu milletin tutkunuyuz. Bizim atalarımız, dedelerimiz zorluk ve darlık içinde destansı bir mücadele vererek zafere ulaşmışlar. Biz yağmur altında yürüdük çok mu? Bu konferansı ve Türk ruhunu yansıttığı resimleri için Öğretim Üyesi Dr. Mehmet Sağ’a, bu konferansın düzenlenmesine vesile olan Türk Ocakları Mersin Şube Başkanı Ünal Kılıç’a ve katılımcılara teşekkür ederim. 3 Ocak hepimize kutlu olsun.” dedi.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

TemaFabrika