Dolar : Alış : 5.9288 / Satış : 5.9394
Euro : Alış : 6.5473 / Satış : 6.5591
HAVA DURUMU
hava durumu

Adana16°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 35 Kategoride 2525 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Libya 73 Yıl Önce Türkiye’ye İlhak Talebinde Bulunmuş

06 Ocak 2020 - 61 kez okunmuş
Ana Sayfa » GÜNCEL HABERLER»Libya 73 Yıl Önce Türkiye’ye İlhak Talebinde Bulunmuş
Libya 73 Yıl Önce Türkiye’ye İlhak Talebinde Bulunmuş

Libya’nın 1947 yılında Türkiye’ye ilhak talebine yönelik belgelerin ortaya çıkması ve İsmet İnönü’nün kabul etmediği yönündeki iddialar ortalığı karıştırdı.

Gazeteci Cengiz Han Güven’in, ortaya çıkardığı 73 yıl öncesine ait tarihi belgeye göre, Libya’dan Muhammed Hassan Amır Türkiye’ye dilekçe göndererek, Libya’nın Türkiye’ye ilhakı için yardım edilmesini istiyor. Dönemin Türkiye Yönetimi muhtemelen bugünkü ‘Libya’da ne işimiz var?’ korosuyla aynı düşüncede olduğundan, ilhak talebini hasıraltı ediyor.

1947 YILINDA DA ‘LİBYA’DA NE İŞİMİZ VAR?’ MANTIĞI VARMIŞ

18 Ocak 1947 tarihli, Muhammed Hassan Amir imzasını taşıyan belgede, aynen Hatay gibi Libya’nın da Türkiye topraklarına ilhakı için yardımcı olunması isteniyor. İkinci Dünya Savaşı’nın ardından yenilgiye uğrayan İtalyanlar, Trablusgarp’taki hakimiyetlerini de yitirince, bunun üzerine 1947’de, yani savaştan iki yıl sonra Libya’dan Cumhurbaşkanlığı makamındaki İsmet İnönü’ye “İlhak” talebi geliyor. Libya’nın Türkiye Cumhuriyeti’ne katılması için gelen o talep ise İnönü yönetiminin çekingen politikaları sebebiyle arşivlere mahkum ediliyor. Halbuki, Mustafa Kemal Atatürk gibi politika izlenseydi, Libya’da Hatay’ın Türkiye’ye ilhakı gibi bir yol izlenebilinirdi.

HATAY GİBİ LİBYA DA TÜRKİYE’YE KATILABİLİRDİ

Gazeteci Cengiz Han Güven tarafından elde edilen belgede şu ifadeler yer alıyor: “Türkiye Cumhurbaşkanı”na hitaben; ‘Sadakat duygularımızı teyid eder ve Libya’nın Türkiye’ye ilhakına taraftar bir parti kurulmasına müsaadelerini niyaz eylerim.’ Muhammed Hassan Amır imzasını taşıyan tarihi belge, Dışişleri Bakanlığı tercümesi ile 22 Ocak 1947’de kayıt altına alınmış. Cumhurbaşkanlığı tarafından kayda alınıp, arşive atılması yerine, eğer o günlerde bu talep karşılık bulmuş olsaydı, aynen Hatay’da olduğu gibi o tarihlerde toplam nüfusunun üçte birini oluşturan Türk nüfusu sayesinde bir referandumla Libya da bugün Türkiye sınırları dahilinde idi.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

TemaFabrika