Dolar : Alış : 5.7470 / Satış : 5.7573
Euro : Alış : 6.3352 / Satış : 6.3466
HAVA DURUMU
hava durumu

Adana26°CAz Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 35 Kategoride 1967 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Kamu-Sen: Kamu Personeli Arasında Maaş Uçurumu Arttı

04 Ocak 2013 - 307 kez okunmuş
Ana Sayfa » EKONOMİ»Kamu-Sen: Kamu Personeli Arasında Maaş Uçurumu Arttı
Kamu-Sen: Kamu Personeli Arasında Maaş Uçurumu Arttı

Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, yaptığı yazılı açıklamada kamu personelinin aldığı maaşları değerlendirerek, kamu personeli arasındaki maaş farkı iyice arttığından ücret politikalarında adaletin kalmadığını söyledi.

Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, Anayasa Mahkemesi’nin 666 sayılı Kamu Görevlilerinin Mali Haklarının Düzenlenmesi Amacıyla Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Hükmünde Kararname’nin bazı hükümlerini iptal kararını değerlendirdi.

İsmail Koncuk, yaptığı yazılı açıklamada şöyle dedi:

Anayasa Mahkemesi’nin kararıyla daha önce kurumsal ek ödeme almaktayken söz konusu Kanun Hükmünde Kararname ile kesilen kurumsal ek ödemelere ve durdurulan fazla mesai ödemeleriyle ilgili maddelerin iptal edildi. Bu kararın 9 ay sonra yürürlüğe girecek olması, yetkililer açısından bir fırsattır. Bu durumun mutlak surette değerlendirilmesi gerekir.

Aksaklıkların giderilmesi için; 666 sayılı KHK ile düşük oranda artış getirilen Yardımcı hizmetler sınıfı personeli, memur, şef ve şube müdürlerinin ek ödeme oranları artırılmalı, KHK ile ek ödeme oranlarında hiç artış yapılmayan başta öğretmen, din görevlisi, hekim dışı sağlık personeli, polis, subay, astsubay, profesör, doçent, yardımcı doçent, araştırma görevlisi, KİT, Maliye Bakanlığı ve Sosyal Güvenlik Kurumu çalışanları gibi kamu görevlilerinin ek ödeme oranları artırılmalıdır. Uzmanlar arasında oluşturulan ek ödeme farklılıkları giderilmelidir.

399 sayılı KHK’ya göre II sayılı cetvel hükümlerine göre çalışmakta olana personele yapılan ek ödemelerdeki eşitsizlik, öncelikle aynı unvanlı personelden başlayacak şekilde giderilmeli, bu kapsamdaki personel için yüzde 42 olarak belirlenen ek ödeme alt sınırı yüzde 67’ye yükseltilmeli, diğer unvanların ek ödeme oranları da kademeli olarak artırılmalıdır.

Durdurulan fazla mesailer yeniden ödenmeye başlanmalıdır. Üretimi teşvik primi, döner sermaye ve yangın tazminatı gibi ödemlerle ek ödemenin ilişkilendirilmesi ve mahsuplaşma yapılması uygulamasından vazgeçilmelidir. Sendika olarak yetkilileri bundan önce yapılan hataları tekrarlamamaya ve yaşanan aksaklıkları düzeltmek için konunun muhatapları olan sendikalardan görüş almaya davet ediyoruz.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika