Dolar : Alış : 5.7479 / Satış : 5.7582
Euro : Alış : 6.3805 / Satış : 6.3920
HAVA DURUMU
hava durumu

Adana16°CSağanak Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 35 Kategoride 2129 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

İthal Ürünleri Türkiye’de Üretene Beş Milyon Kredi

12 Kasım 2019 - 65 kez okunmuş
Ana Sayfa » EKONOMİ»İthal Ürünleri Türkiye’de Üretene Beş Milyon Kredi
İthal Ürünleri Türkiye’de Üretene Beş Milyon Kredi

Türkiye, yurt dışından ithal edilen ürünlerin ülke içinde üretiminin artması ve yeni istihdam alanlarının oluşması için kesenin ağzını açtı.

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi (KOSGEB) Başkanı Cevahir Uzkurt, yaptığı açıklamada, ”İthal ürünleri yerli üretmek isteyen KOBİ’lere 5 milyon liraya kadar destek vereceğiz. Teknolojik ürün sektörlerini desteklemek amacıyla KOBİ’lere daha fazla ağırlık vermek istiyoruz. KOSGEB, gelecekte önemli ve çeşitli projeleri hayata geçirecek. Bu kapsamda bütçe oluşturulmuştur.” dedi.

İTHAL ÜRÜNÜ TÜRKİYE’DE ÜRETENE BEŞ MİLYONLUK KREDİ

KOSGEB Başkanı Cevahir Uzkurt, yaptığı açıklamada, ”Gelecek yıl bütçemizin önemli bir kısmını, özellikle ithal ettiğimiz ürünlerin yerli üretilmesine dönük projelere aktarmak istiyoruz. Bu bağlamda ithal bir ürünü, yerli üretmek isteyen bir KOBİ’miz olursa ‘KOBİ TEKNOYATIRIM Desteği’ 5 milyon liraya kadar destek vereceğiz. Yine benzer şekilde Ar-Ge’si tamamlanmış, prototipi ortaya çıkmış teknolojik ürünlerin endüstrileşmesi ve ticarileşmesine dönük olarak verdiğimiz bir program olacak. Bu bağlamda teknolojik ürünlerin sektörlerini desteklemek ve bu sektörlerin ağırlığını artırmak üzere bu tip ürün üreten KOBİ’lerimize daha fazla ağırlık vermek istiyoruz. Yine benzer şekilde ihracat odaklı desteklerimizi ortaya koyduk. Eğer bir KOBİ’miz daha önce ihracat yapmış ya da yeni işe soyunan bir ülkeye ihracat yapmak istediklerinde biz kendilerine 300 bin liraya kadar Yurt Dışı Pazar Desteği veriyoruz. Bu bağlamda özellikle yerlileştirme ve millileştirme, bizim öncelikli alanlarımızdan olacak. İhracat değeri yüksek ürünlerin üretilmesi ve ihraç edilmesi özellikle destek kapsamı alanına alacağımız konular.” dedi.

KADIN GİRİŞİMCİLERİN KREDİSİ ARTACAK

KOSGEB Başkanı Cevahir Uzkurt, kadın girişimcilerin iş hayatında artması için çalışmaların olduğunu söyleyerek, ”Girişimciliği Geliştirme Destek Programı kapsamında geleneksel sektörlerdeki girişimcilerimize bankalar, KOSGEB dışında 50 bin liraya kadar kredi kullandırıyor. KOSGEB dışında 50 bin liraya kadar kredi kullandırıyor. Bunun 10 puanlık maliyetini KOSGEB olarak biz karşılıyoruz. Daha önce KOSGEB’den yararlanarak işini kurmuş ya da işini kuracak kadın girişimcilerimize 50 bin lira değil, 70 bin lira kredi kullanmalarını sağlayacağız. Yine İleri Girişimcilik Destek Programı kapsamında bugün 300 bin lira makine teçhizat desteği veriyoruz. 50 bin lira da danışmanlık, eğitim ve kuruluş gibi destekler veriyoruz. Bu bağlamda girişimcimiz kadın olursa 370 bin liraya kadar destek vereceğiz. Yine destek programlarımızda da değişen oranlarda yüzde 15’e kadar kadınlara pozitif ayrımcılık sağlayacağız.” dedi.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

TemaFabrika