Dolar : Alış : 5.7470 / Satış : 5.7573
Euro : Alış : 6.3352 / Satış : 6.3466
HAVA DURUMU
hava durumu

Adana28°CSağanak Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 35 Kategoride 1954 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

İşsizlik Var Ama Beş Bin TL’ye Çalışacak İşçi Yok

04 Kasım 2019 - 68 kez okunmuş
Ana Sayfa » EKONOMİ»İşsizlik Var Ama Beş Bin TL’ye Çalışacak İşçi Yok
İşsizlik Var Ama Beş Bin TL’ye Çalışacak İşçi Yok

Türkiye’de işsizliğin arttığı söylenirken, bir iş sektöründe beş bin TL’ye çalışacak işçi bulunamıyor.

Türkiye’de gerçekten işsizlik mi var? Yoksa iş arayanlar iş mi beğenmiyor? Ülkemizde milyonlarca işsizin iş aradığı ortamda, asgari ücretin 2,5 katı olan beş bin TL’ye çalışacak işçi bulunamadığından, yurt dışından 150 bin işçi ithal edileceği açıklandı. Yetiştiriciler, 150 bin çobana ihtiyaç duyduklarını Ankara’ya iletti. Bakanlıklar, özellikle Afgan çobanları getirmek için çalışma başlatacak. Ayrıca çoban işçi bulunması için İŞKUR’a başvurulacak.

Türkiye Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Merkez Birliği (TÜDKİYEB) Genel Başkanı Nihat Çelik, 5 bin lira maaş ödenmesine rağmen çalıştıracak çoban bulamadıklarını belirterek, ”Türkiye’de çoban meselesi çözülmeden, küçükbaş hayvan sektörünün problemleri çözülemez. İnsanlar hayvancılık yapmak istiyor ama çoban konusunda dertli. Meralarımız, coğrafyamız ve iklim şartlarımız yeterli. Fakat çoban bulamadığımız için hayvancılık yapamıyoruz. Hâlihazırda 150 bin çoban açığımız var. Bunun için Afgan çoban ithal etmek istiyoruz” dedi.

Türkiye’de çoban işçi bulamayan yetiştiricilerin de Afgan çoban istediklerini belirten Nihat Çelik, ”Tarım Bakanı Bekir Pakdemirli ile konuyu görüştük. Kendisi de Afgan çoban konusuna sıcak bakıyor. Öyle ki, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile çalışma izni meselesini bile ele almışlar. Şu anda mevzuat çalışmaları sürüyor. Olumlu sonuçlanmasını bekliyoruz. Hâlihazırda birçoğu kaçak çalışıyor. Yasallaştığı zaman rahat çalışabilecekler. Bakarsınız, ilerleyen zamanlarda ailelerini de getirirler. Avrupa’da nereye gidersen git, bu işleri aileler yapıyor. Üç bin hayvana iki üç kişi bakıyor” dedi.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

TemaFabrika